Gullit: Guardiola nuk mund ta fitojë Ligën e Kampionëve pa Messin

18 Prill 2019

Legjenda holandeze, Ruud Gullit ka thënë se Pep Guardiola po dështon ta fitojë Ligën e Kampionëve pasi nuk e ka në skuadër Lionel Messin.

Guardiola ka fituar dy trofe të Ligës së Kampionëve me Barcelonën, i pari në sezonin 2008-09, ndërsa i dyti 2010-11.

Megjithatë, katalunasi ka dështuar ta fitojë trofeun me Bayern Munichun për tri vite dhe tani me Manchester Cityn, ku u eliminua në fazën e çerekfinale nga Tottenhami.

Lexo po ashtu: Pep Guariola flet pas eliminim nga Tottenhami: Provuam deri në fund

Gullit ka vënë në dukje mungesën e Messit si arsyen e vërtetë pse Guardiola nuk arriti të fitojë trofeun me skuadrën gjermane dhe angleze.

Messi dhe Guardiola kanë fituar shumë trofe së bashku (Foto: David Ramos/Getty Images/Guliver)

“Është për shkak se ai nuk ka Messin. Kjo bën një ndryshim të madh”, ka thënë fillimisht Gullit për beIN SPORTS.

“Ai u përpoq ta bënte atë me Bayern Munichun. Ai ishte afër çdo herë, por nuk mund ta bënte atë.”

Lexo po ashtu: Guardiola thotë se VAR-i u tregua mizor me anulimin e golit pas festës së 'çmendur'  

“Fitimi i kampionatit të Bundesligës në Munih nuk është më arritje sepse ata fitojnë pothuajse çdo vit”.

“Unë e di se Pep dëshiron Ligën e Kampionëve dhe ndihem keq për të”, përfundoi holandezi. /Telegrafi/

www.telegrafi.com