Hazard mund të shkojë te Reali, por me një kusht

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Shkurt 2018 16:49
Flet Jamie Carragher

Eden Hazard është ndoshta njeriu më në formë te Chelsea. Me fanellën e bluve të Londrës, lojtari i kombëtares belge ka shënuar tashmë 11 gola në Premier League, 6 herë në 8 ndeshjet e fundit.

Por performanca e tij shton ziliqarët. Gjatë periudhës së transferimit të janarit, Real Madrid-i formuloi një interes të fortë për të. Zinedine Zidane u interesua për numrin 10 të Chelsea-t, ndërsa nuk do ta lërë rastin që t’i ikë nga duart në verë.

Në “Monday night football”, Jamie Carragher theksoi se mungesa e Chelsea-t në Champions League vitin e ardhshëm do ta mbyllë të ardhmen e Hazard-it, i cili ende nuk ka nënshkruar një zgjatje të kontratës.

"Ai është një nga lojtarët më të mirë në botë, nuk ka asnjë dyshim për këtë. Problemi aktual është se Chelsea dëshiron që të mbetet në katër ekipet më të mira të Premier League, ndërsa Hazard dëshiron që të fitoj tituj me këtë klub. Këtë sezon ata kanë shansin që të fitojnë vetëm F.A. Cup ose Champions League, por nëse Chelsea nuk arrin që të mbetet mes katër më të mirëve të Anglisë në fund të sezonit, atëherë drejtuesit duhet të shqetësohen sepse Hazard mund të largohet”, tha Carragher për Sky Sports, duke lënë që të nënkuptohet se Hazard po shkon drejt Madridit nëse nuk fiton diçka me londinezët. /EDS/

Thirrja nga Tepelena, kryebashkiaku Peçi kërkon stadium kombëtar

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Maj 2018 11:23
Projektohet rikthimi i Minatorit

Tepelena është një nga skuadrat e Kategorisë së Dytë, por që në historinë ndër vite ka nxjerrë emra në futbollin shqiptar, madje dhe ish-lojtarë të Shqipërisë si Foto Strakosha dhe Ilir Selimi. Megjithatë, kjo skuadër tashmë ka nisur që të rimëkëmbet.

Investimet e bëra gjatë viteve të fundit nga planet për hapësirat sportive i kanë dhënë dorë drejtuesve të kësaj skuadre që të projektojnë një të ardhme të madhe. Madje, sot nuk ka ngurruar as thirrja e drejtpërdrejtë e kryebashkiakut të Tepelenës, Tërmet Peçi, ndaj kryeministrit të vendit për të ndërtuar një stadium kombëtar edhe në këtë qytet, në mënyrë që të përfaqësohet Jugu i Shqipërisë.

Normalisht, në formë batute pjesa më e bukur e fjalimit të tij para publikut të Tepelenës ka qenë: “I kërkojmë kryeministrit Rama që të na ndërtojë pse jo dhe një stadium kombëtar në Tepelenë, emrin t’ia vendosë si të dojë, në dashtë Ali Pasha apo si të dojë. Nuk do të kemi të prishur në këtë rast”.

Megjithatë, shpresojmë që kjo kërkesë të bëhet realitet, pasi do të ishte një investim me shumë vlera për Jugun e Shqipërisë, duke parë që Luftëtari këtë vit do të luajë në Europa League, apo për më tepër, rimëkëmbjen e futbollit në këtë zonë që ka nxjerrë emra, pasi në elitë përfaqësohet vetëm me një skuadër.

Duke shtuar dhe faktin që Gjirokastra është zonë e mbrojtur nga “UNESCO” nuk mund të bëhen punime për të ndryshuar pamjen e stadiumit aktual. Kështu që e vetmja mundësi mbetet Tepelena për një investim të tillë.

Tepelena – Ekipi i futbollit të qytetit të Tepelenës, i njohur me emrin e vjetër Minatori, që drejtohet nga Ilir Selimi, pritet që vitin e ardhshëm të jetë një nga kandidatët kryesorë për të dalë në një kategori më lartë. Eduasportin.com mëson ekskluzivisht se po merren të gjitha masat që ky ekip të ndërtohet me lojtarë cilësore dhe me ide për të ardhmen. /EDS/

***********************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Botërori/ Brazili e ka një zgjidhje për të shpëtuar Neymar

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
22 Maj 2018 11:17
Ylli brazilian në ankth para Rusi 2018-05-22

Me botërorin që po afron, në Brazil të gjithë sytë e opinionit publik janë drejtuar për nga Neymar. Ylli i verdhejeshilëve shikohet si njeriu kyç për t’i dhënë suksesin kombëtares në kompeticionin më të rëndësishëm të planetit.

Neymar u bë pjesë e grupit të lojtarëve ditën e hënë, ndërsa ai është në fund të fazës së rikuperimit nga një dëmtim në këmbë. Futbollisti po stërvitet mirë, por ndien shumë presion. Këtë frikë të Neymar e ka vënë re edhe stafi teknik dhe Federata Braizlaine e Futbollit që ka hartuar një plan. Kështu, ata do të përiqen që të ulin sa më shumë pritshmëritë nga ylli i PSG-së në Rusi 2018. Vetëm në këtë mënyrë, te Brazili mendojnë se sulmuesi do të japë më të mirën dhe do ta mbyllë Kupën e Botës shëndetshëm si në aspektin psikologjik, ashtu edhe atë fizik.

“Neymar do ta dëgjojë nga trajneri Tite se ai kaloi tre muaj jashtë fushe dhe nuk do të jetë ai i jashtëzakonshmi pas gjithë kësaj në fushë. Ne do të krijojmë terrenin nevojshëm që futbollistit t’i rikthehet vetëbesimi dhe që të futet në fushë pa presion që të bëjë paraqitje të jashtëzakonshme”, tha koordinatori i Federatës Braziliane të Futbollit, Edu Gaspar.

Por te Brazili nuk mendojnë vetëm për sulmuesin PSG-së. Ka futbollistë të tjerë të cilët duan vëmendje, për të cilët janë hartuar strategji dhe nga ku pritet shumë, nisur nga aftësitë e jashtëzakonshme që kanë. Seleçao është një nga kombëtaret favorite për të fituar botërorin Rusi 2018. /EDS/

*************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Finalja e Champions League, Zidane acarohet me pyetjen e gazetarëve

Ti mund ta lexosh kete ne 4 min.
22 Maj 2018 11:02
Shpërthen trajneri

Trajneri i Real Madridit, Zinedine Zidane, u shfaq para mediave ditën e sotme për të folur për finalen e Champions League që do të luhet të shtunën më 26 maj, ora 20:45 në stadiumin “Olympic” të Kievit kundër anglezëve të Liverpool-it.

Kjo është finalja e tretë radhazi për “Los Blancos”, të cilët e patën fituar dy vitet e shkuar, ndërsa Zidane ndjehet krenar që arrin një sukses të tillë si trajner i Real Madrid brenda një kohe mjaft të shkurtër. Por, ai nuk pranon një pyetje të gazetarëve, të cilëve iu kthehet dy herë me ton të ashpër.

Kjo është finalja e tretë, për çfarë jeni më shumë krenarë?

Nuk mendoj se vetëm për këtë sezon, po bëhen tri vite që ne jemi bashkë. Kjo ndodh ditë pas dite, për çfarë ata bëjnë, si punojnë, edhe kur kanë vështirësi. Intrigon ajo që ne kemi bërë, iluzioni i krijuar dhe dëshira për të bërë përherë mirë. Ky nuk është vetëm një moment dhe jo vetëm për këtë vit, janë dy vite e gjysmë që unë kam këtë grup dhe nëse kam diçka për të thënë është: koha”.

A ka më shumë uri Liverpool-i?

Nuk mund të them diçka rreth rivalit, nuk e di çfarë kanë ata. Ajo që mund të them është se ne shkojmë përherë me të njëjtin iluzion. Klubi është ajo çfarë ai ka: entuziazëm i njëjtë, dedikim dhe dëshirë e përhershme. Dhe askush nuk mund të na marrë diçka, ose të themi se jemi më pak të uritur se të tjerët. Askush. Ne jemi Madridi dhe ky klub është çfarë ky klub ka. Ne përherë duam më shumë dhe japim më të mirën për të arritur më të mirën”.

A është i qartë formacioni? A do të ketë lojtarë që do të lihen jashtë?

“Nuk mund t’ua tregoj. Normalisht, disa nuk do të luajnë. Dhe për më tepër, disa nuk do të ndërrohen. Dhe kjo është më e vështira për një lojtar. Formacionin do ta shihni të shtunën”.

Madridi dhe Liverpool-i janë të ngjashëm. Çfarë ju shqetëson më tepër nga Liverpool-i? A keni vendosur ju dikë në formacionin tuaj dhe nuk ja thoni?

Nuk do t’iu tregoj juve asgjë rreth formacionit, nëse e kam përcaktuar apo jo. Dhe nuk e di nëse ne do të jemi të njëjtët. Nuk mendoj se ne luajmë në të njëjtën mënyrë si ekip. Çfarë kam frikë nga ky ekip? Nuk mund të flas për tre përpara ose më pak pas... Jo, ata e kanë rezervuar finalen si ne, janë një grup. Puna jonë, me stafin, është të përgatitim mirë ndeshjen, të shohim defektet e kundërshtarit dhe të përpiqemi ta godasim atë.

Finalja

Jo, është përherë e njëjta. Të arrish në finale është përherë e mahnitshme sepse është më e vështirë, por duhet fituar. E para ishte spektakolare dhe e dyta do të jetë e njëjtë. Tre ndeshjet e fundit ne i kemi luajtur kundër tre ekipeve më të mirë në Europë. Ka një vlerë të madhe ajo që ne bëmë, patëm vështirësi këtë sezon. Tani ne jemi në finale dhe është një finale për Liverpool-in dhe ne. Kanë mbetur dhe katër ditë dhe na duhet që ta përgatitim atë më së miri.

Finalja e tretë radhazi. A përbën fakt se është ndeshja përmbyllëse që ju të bëni disa ndryshime në lojë për atë që ju keni planifikuar?

Jo, po ua përsëris se nuk do të ndërroj asgjë. Ndeshja finale është një ndeshje, jashtë fushës tonë dhe të kundërshtarit. Ne jemi gati sepse ky klub e ka atë. Jo sepse ne kemi më tepër eksperiencë. Kjo nuk mund të shqetësojë asnjë. Ne duhet të tregojmë që e duam trofeun. Si mund të më thoni që rivali është më i uritur? Ne kemi mundësinë që të luajmë finalen e tretë. Rivali do të ketë arsye dhe kjo qëndron, por ju nuk mund të më thoni se ne jemi më pak të uritur, nuk ekziston. Eksperienca jone nuk nënkupton asgjë. Ne jemi në finale. Ata do të mundohen të na e marrin dhe këtë e di.

A do të ndërronit Cristiano-n për Salah?

Jo, kam Cristiano-n dhe flas vetëm për lojtarët e mi.

Çfarë lloji ndeshjeje prisni?

Ata kanë bërë një sezon të mrekullueshëm, në Champions League dhe në Premier League. Mund të ketë probleme, e di. Nuk besoj se do të ketë surpriza nga ne. As ata ndaj nesh dhe anasjelltas. Ne e njohim njëri-tjetrin shumë mirë. /EDS/

***********************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Video/ Ibrës nuk i mbajnë nervat, shuplakë dhe të kuq

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
22 Maj 2018 10:48
Vjen ndëshkimi i parë për suedezin në MLA

Vjen ndëshkimi i parë me karton të kuq për Zlatan Ibrahimovic-in në kampionatin amerikan të futbollit. Suedezi i LA Galaxy e mbylli takimin kundër Montreal Impact që në minutën e 41. Atij nuk i mbajtën nervat dhe qëlloi me shuplakë futbollistin e ekipit kanadez Michal Petrasso, i gjatë vetëm 168 cm, 27 më pak se sa suedezi. Arbitri vendosi që ta ndëshkonte Ibrën pasi e rishikoi episodin, duke përdorur VAR.

Suedezi ishte futbollisti që pritej me padurim në stadiumin “Saputo” të Montrealit. Të shumtë ishin tifozët që kishin shkuar për të ndjekur këtë përballje. Por duket se suedezit nuk i mbajtën nervat, pasi u shkel nga rivali. Ky i fundit u ndëshkua me karton të verdhë. /EDS/