Hellas Verona kërkon shërbimet e sulmuesit kuqezi

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
12 Janar 2018 20:42
Mund t’i ndihmojë në misionin për të qëndruar në Serie A

Një tjetër lojtar shqiptar, është në vëzhgimin e ekipeve të Serie A. Behët fjalë për mesfushorin Emanuele Ndoj, që kërkohet nga Hellas Verona. Ekipi që po lufton për mbijetesë tek ai sheh profilin e duhur të lojtarit i cili mund t’i ndihmojë në misionin për të qëndruar në Serie A.

Emanuele Ndoj aktualisht është pjesë e Brescia, por nuk po aktivizohet rregullisht dhe Hellas Verona mund të jetë një shans i mirë që të tregojë vlerat e tij.

Ndoj bën pjesë në ekipin kombëtar U-21 dhe është grumbulluar nga trajneri Christian Panucci për ndeshjen me Italinë, por pa mundur të debutojë. /EDS/

Lajm i keq për tifozët bavarezë, humbasin një yll para Realit

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 14:14
Formacioni përfundimtar sipas Bild

Jupp Heynckes do ta ketë të vështirë përballjen e nesërme ndaj Real Madrid. Jo vetëm për faktin që do të përballet me kampionët aktualë të Champions League, por edhe për shkak të mungesa të mëdha që ka në ekip. Pas Manuel Neuer, që mungon prej kohësh, listës së dëmtimëve i janë shtuar Arturo Vidal, Kingsley Coman dhe së fundmi David Alaba.

Gazetari i SportBild, Tobias Altschäffl ka ndjekur seancën e fundit stërvitore të Bayern Munich ndërsa ka raportuar edhe disa detaje rreth saj. Në një postim të bërë në profilin e tij në “Tëitter”, ai ka publikuar formacionin përfundimtar të teknikut 72-vjeçar që ka trajnuar në kampin stërvitor.

Formacioni është si vijon: Sven Ulreich - Rafinha, Mats Hummels, Jerome Boateng, Joshua Kimmich - Javi Martinez - Thomas Müller, James Rodriguez - Arjen Robben, Franck Ribery - Robert Lewandowski.

Në formacion duken mungesat si David Alaba dhe Thiago Alcantara. Bild shkruan se austriaku me shumë mundësi do ta humbasë përballjen me madrilenët për shkak të një lëndimi që ka pësuar në prapa në kofshë. 25-vjeçari ka filluar terapinë me mjekët e ekipit, por shanset janë të pakta që ai të zbresë mbrëmjen e nesërme në “Allianz Arena” me ekipin në kuadër të gjysmëfinales së parë të Ligës së Kampionëve.

Në rast se informacioni i Altschäffl është i saktë, vendin e Alabas do ta marrë Rafinha.

Edhe pse mediat gjermane janë të bindur se futbollisti austriak nuk do të jetë në formë për sfidën e nesërme, nga ana tjetër Eurosport shkruan se lojtari ende diskutohet pavarësisht se mungoi në stërvitjen e mëngjesit. /EDS/

 

U-16/ Kombëtarja e Mustedanagic kthehet me trofe nga San Marino

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Prill 2018 13:43
Turneu ''UEFA Development''

Kombëtarja U-16 ka triumfuar edhe në ndeshjen e fundit të luajtur në kuadër të turneut "UEFA Development U-16". Fillimisht kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri Dzemal Mustedanagic fituan me anë të penalltive 4-3 ndaj Italisë, më pas mposhtën Armeninë 2-0 dhe në takimin e tretë dhe të fundit mundën San Marinon me rezultatin 3-1.

Ndeshja u zhvillua sot në orën 11:00 në stadiumin "Montecarlo", në San Marino, ku arritën të fitonin falë dopietës së Papës në minutat 48-të dhe 78-të dhe të Sulovarit në minutën e 74-ët. Me këtë rezultat, kuqezinjtë e vegjël kanë grumbulluar pas tre sfidave 8 pikë duke u renditur në vendin e parë dhe kështu u shpallën fitues të këtij turneu. Përfaqësuesja jonë ka zhvilluar tre ndeshje mjaft të mira, ndaj do të kthehen në kryeqytet me trofe.

Në përballjen e sotme, tekniku Mustedanagic aktivizoi këtë 11-she sot ndaj përfaqësueses U-16 të San Marinos:  Ceka (c), Shehu, Zaimi, Kadriaj, Doda, Sulovari, Beqiri, Elbasani, Vasjari, Kuqi, Nikaj.

Rezultatet e ndeshjeve të tre ndeshjeve të zhvilluara në këtë turne:

Shqipëria U-16 1-1 Italia U-16 (4-3) me penallti

Shqipëria U-16 2-0 Armenia U-16

Shqipëria U-16 3-1 San Marino U-16

Renditja:

Shqipëria        8 pikë

Italia               7 pikë

San Marino     2 pikë

Armenia          1 pikë

Veprimet anti-sportive në Partizani-Skënderbeu, reagon fort Shoqata e Arbitrave

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 13:28
Gjyqtarët dënojnë veprimin e politikanit

Shoqata e Arbitrave ka reaguar në lidhje me veprimin e deputetit Erion Braçe në sfidën ndërmjet Partizanit dhe Skënderbeut. Në përfundim të takimit, Braçe i ulur në tribunën VIP ka goditur me çakmak gjyqtarin Andi Koçi. Një veprim i tillë ka bërë menjëherë jehonën dhe u shpërnda me shpejtësi në media, ndërsa tani është radha e Shoqatës së Gjyqtarëve për të reaguar, pasi në fund u sulmua një nga anëtarët e këtij kolegjiumi.

Në sajtin zyrtar të Federatës Shqiptare të Futbollit u publikua deklarata e Shoqatës së Gjyqtarëve që dënonin veprimin e deputetit Erion Braçe. Ky i fundit nuk ishte aspak i kënaqur me veprimet e gjyqtarit kryesor Andi Koçi në fund të ndeshjes. Dy faullet e akorduarnga gjyqtari kryesor afër zonës së Partizanit  sollën dhe golin e Ditës dhe ndëshkuan Prognin dhe Ibrahimin me kartonë të verdhë. I gjithë stadiumi rreagoi dhe mes tyre nuk mund të mungonte deputeti Erion Braçe. Zyrtari i lartë i shtetit njihet si një tifoz i thekur i "demave të kuq". Ai nuk mungon në asnjë ndeshje në tribunën qendrore të "Selman Stërmasit" kur Partizani luan në shtëpi.  

“Shoqata e Arbitrave Shqiptarë reagon për veprimin antisportiv dhe aspak fair nga ana e Deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Braçe i cili në përfundim të ndeshjes Partizani-Skënderbeu e vlefshme për javën e 30-të të Kategorisë Superiore ka goditur nga tribuna me një objekt arbitrin kryesor të takimit, në momentin e hyrjes për në dhomat e zhveshjes.

Shoqata e Arbitrave dënon një veprim të tillë nga ana e përfaqësuesit të ligjit, në drejtim të arbitrave, dhe njëherësh bën apel për më shumë gjakftohtësi dhe vetëkontroll, jo vetëm në këtë periudhë të mbetur ndeshjesh, por edhe në vijimësi. Ngjarja e fundit ishte e shëmtuar, aq më shumë kur të tilla veprime vijnë nga tribuna VIP. Të tilla situata nuk I përkasin aspak futbollit, dhe për më tepër marrin një simbolikë antisportive kur ideohen dhe kryhen nga një përfaqësues i ligjit”, - përfundon deklarata. /EDS

Partizani hedh poshtë zërat: Dalipi ka besimin absolut të klubit!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 13:17
Të kuqtë reagojnë për trajnerin e ri

Klubi i Partizanit ka dalë me një deklaratë për shtyp duke hedhur poshtë të gjitha shkrimet e medieve në lidhje me trajnerin e ri të Partizanit dhe lojtarëve që u mbaron kontrata. Në fakt, trajneri kroat Mario Tokiç ishte prezent ditën e djeshme në stadiumit “Selman Stërmasi”, ashtu siç u raportua dhe nga Eduasportin.com, por klubi i kuq largon zërat. Të kuqtë kanë dalë me një deklaro për media në faqen e tyre zyrtare në “Facebook”.

Deklarata e klubit të kuq:

“Duke marrë shkas nga lajmet e publikuara së fundmi në mediat sportive në lidhje me të ardhmen e lojtarëve tanë dhe trajnerit të ekipit Klevis Dalipi, klubi nëpërmjet kësaj deklarate për shtyp dëshiron të distancohet nga pavërtetësia e tyre duke specifikuar se trajneri Dalipi do të vazhdojë të jetë në drejtimin e skuadrës. Ai gëzon mbështetjen e plotë të drejtuesve të klubit, sikurse dhe lojtarët, kontratat e të cilëve janë vënë në diskutim në shkrimet në fjalë, janë tërësisht të përqendruar për të arritur objektivat e klubit dhe deri tani kanë shprehur dëshirën të vazhdojnë të përfaqësojnë ngjyrat e Partizanit. Për më tepër vendimin për trajnerin drejtuesit e klubit e kanë konfirmuar në vazhdimësi dhe e ka rikonfirmuar pak ditë më parë edhe vetë Presidenti Demi, përgjatë një prononcimi dhënë për emisionin “Zona Gol”. Kreu i 15-të herë kampioneve të vendit i ka dhënë mbështetje të plotë trajnerit Dalipi, madje duke i konsideruar “barcoleta” dhe aspak të vërteta informacionet që mediet e shkruara servirin për opinionin sportiv. Insinuatat e pavërteta për probleme brenda klubit, si dhe aludimet për emra trajnerësh, pikërisht në prag të ballafaqimeve të rëndësishme në këtë fazë kyçe të kampionatit, konsiderohen tendencioze me qëllim për të destabilizuar harmoninë në skuadër dhe punën e trajnerit Dalipit. I tërheqim vëmendjen medieve të jenë më korrekte në informacionet që përcjellin dhe ju rikujtojmë se në çdo rast mund të kontaktojnë me zyrën për shtyp të klubit e cila mbetet gjithmonë në shërbim të tyre”, - përfundon shkrimi i Partizanit. /EDS