I dëmtuari Reus nuk shitet, Dortmundi ka plane të tjera

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
31 Dhjetor 2017 16:40
Verdhezinjtë nuk i braktisin yjet

Borussia Dortmund po planifikon rinovimin e kontratës së mesfushorit Marco Reus. Pavarësisht dëmtimit të gjatë që ai po kalon, klubi verdhezi e konsideron lojtar kyç 28-vjeçarin.

“Marco është njëri nga ne. Do të doja ta shihja edhe më gjatë me fanellën e Dortmundit”, - është shprehur drejtori sportiv i klubit, Michael Zorc.

Kontrata aktuale e gjermanit në “Signal Iduna Park” skadon në vitin 2019. Ka disa muaj që spekulohet se ai mund të shitet, por verdhezinjtë nuk kanë ndërmend të heqin dorë prej tij.

Reus po punon intensivisht për të kaluar dëmtimin në ligamentin e gjurit. Ai pritet të udhëtojë me skuadrën në Marbella më 3 janar, aty ku Dortmundi do të kryejë fazën përgatitore.

E konfirmon drejtori, objektivi i Milanit dhe Arsenalit largohet në verë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 16:57

Drejtuesit e Schalke 04 kanë konfirmuar, se mesfushori Max Meyer do të largohet nga klubi pas përfundimit të sezonit 2017/2018. 22-vjeçari u bë pjesë e skuadrës së parë, pasi u promovua nga akademia e klubit në vitin 2013. Pasi kaloi pesë vjet me ekipin e parë, mesfushori i gjithanshëm ka vendosur të largohet nga punëdhënësit e tij të tanishëm. Kontrata e tij përfundon në qershor dhe Meyer e ndjen veten gati për të nisur një aventurë të re larg Bundesliga. Deri tani interesi ka qenë i madh për të, jo vetëm nga klubet e Evropës, por edhe nga brenda Gjermanisë. "Max Meyer patjetër do ta lërë Schalke 04 në verë. Gjithçka e tregon këtë. Nuk ka asnjë ofertë nga ne dhe nuk dëshirojmë, që Max të ketë një bisedë përsëri", shpjegoi drejtori sportiv i Schalke, Christian Heidel.

"Ndryshimi është pjesë e futbollit. Ne kemi të bëjmë me të në një mënyrë shumë profesionale... Max Meyer do të stërvitet në mënyrë të drejtë deri në fund të kampionatit", shtoi Heidel. Performancat mbreslënëse të Meyer për ekipin e Bundesliga e kanë parë atë të tërheqë interesin nga klubet më të mëdha në Angli dhe Itali. Gjermani është një objektiv i drejtuesve të Arsenalit për merkaton e verës, ndërsa AC Milan ende besohet të jetë i interesuar për të siguruar shërbimet e mesfushorit 22-vjeçar, që është pjesë edhe e kombëtares së Gjermanisë. Në këtë edicion Meyer ka grumbulluar 24 ndeshje me Schalke, prej të cilave 21 si titullar, ndërsa nuk ka shënuar asnjë gol në Bundesliga. Ai ka shënuar vetëm në Kupën e Gjermanisë dhe në Europa League, 2 gola në 13 ndeshje në të dyja kompeticionet. E ardhmja e tij duket në Angli, megjithatë mesfushori mund të joshet edhe nga një transferim në “San Siro”, me kuqezinjtë, që e kishin cilësuar si një nga objektivat kryesorë për verën e shkuar. /EDS/

Neuer: Kur erdhi Heynckes, nuk e ndieva më se jam i nevojshëm

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 21:16
A do jetë gati për në Rusi?

Manuel Neuer vijon që të supozojë se pas vuajtjes shtatë mujore, ka ardhur ora që të kapë trenin për në Botërorin e Rusisë. “Unë mendoj kështu, mund të jem atje dhe të luaj, kjo është ajo që dua”, tha portieri 32-vjeçar. Ai ishte "shumë i kënaqur", ndërsa po vazhdon procesin e riaftësimit, por gjithashtu deklaroi: "Sigurisht do të doja të shkoj pak më tej".

Kapiteni i Gjermanisë dhe portieri i kampionëve të Bayern Munich shpreson që shumë shpejtë të jetë nën urdhrat e trajnerit të skuadrës së tij: “Duhet të përshtatem për çdo gjë, por ajo që më jep më shumë kurajo dhe më bën që të motivohem më shumë është se Bayern vijon që të jetë ende në dy kompeticione, lufton për Kupën e Gjermanisë dhe Champions League. Këto dy gjëra më kanë dhënë perspektivë këtë sezon. Por, performanca që do të kem në stërvitje do të jetë vendimtar”.

Faza fillestare ishte "faza më e vështirë", kampioni i botës këmbënguli: "Pengesat kishin natyrë më tepër emocionale. Erdhën në një kohë kur po kaloja një kohë shumë të mirë këtu në klub. Për shembull, ndryshimi i trajnerëve dhe mënyrës së stërvitjes në vjeshtë kur u largua Ancelotti dhe erdhi Heynckes ndikoi në dëmtimin tim. Humba ndjesinë e të qenit i nevojshëm".

Neuer pati një kontraktim në shtator dhe iu desh që të bënte ndërprerje të karrierës në shtator. Ai vendosi një pllakë titani në të dyja këmbët për të pasur një stabilizim të problemit që e shqetësonte prej kohësh. Që nga fundi i muajit mars ai është kthyer në stërvitje me Bayern Munich dhe po kërkon riaftësimin në mënyrë të shpejtë që të kthehet në fushë për të luajtur dhe të mos humbasë aktivizimin në Botërorin e Rusisë. Ndërkohë që do t’i duhet shumë punë që të marrë vendin e Sven Ulreich, i cili po bën paraqitje të shkëlqyer me bavarezët gjatë kësaj periudhe kohore që ka munguar Neuer. /EDS/

Bayern në ankth për dëmtimin e fundit, mund të mungojë me Realin

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
22 Prill 2018 21:57

Ndeshja që pritet të dhurojë më shumë emocione në Champions League pa dyshim është ajo midis Bayern Munchen dhe Real Madridi-t. Gjermanët që kërkojnë të hakmerren për atë eleminim të diskutueshëm vitin e kaluar, kohët e fundit po hasin probleme, për shkak të dëmtimeve të shumta. Pas mungesave të Arturo Vidal, Manual Neuer dhe Kingsley Coman, Die Roten i duhet të bëjnë pa Corentin Tolisso dhe me shumë mundësi edhe pa David Alaba.

Sipas asaj që raportohet nga Kicker, gjendja e Alaba është "në diskutim" dhe mund të zëvendësohet nga Rafinha. Mbrojtësi i majtë, i cili ka vuajtur për disa javë nga një dëmtim në kofshë, në ndeshjet e fundit është aktivizuar vetëm sporadikisht. Të dielën ai u stërvit me shokët e ekipit, por aktivizimi të mërkurën në ndeshjen e parë gjysmëfinale nuk është ende e sigurtë. Ekipi bavarez është në pritje për të parë nëse lojtari do të shfaqë shqetësime gjatë javës, në mënyrë që të marrë një vendim përfundimtar. Nëse Alaba nuk ja del dot deri të mërkurën, me shumë mundësi do të zëvëndësohet nga Rafinha.

Mungesa e Alaba është një goditje e madhe për gjermanët, që në krahun e majtë nuk kanë shumë alternativa, pasi Rafinha nuk ka bindur shumë këtë sezon, dhe austriaku shihej si lojtari ideal për të thyer aksionet e spanjollëve. Deri të mërkurën mund të ndodhin shumë gjëra, me bavarezët që shpresojnë te rikuperimi i lojtarit. /EDS/

 

Telashe për Bayern, policia nis hetimet për mesfushorin e bavarezëve

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
22 Prill 2018 16:47

Franck Ribery është duke u hetuar nga policia, pasi ai pohon se postoi dy video në Instagram duke filmuar veten me telefonin e tij celular gjatë drejtimit të automjetit. Mesfushori francez i Bayern Munchen është paraqitur me një Lamborghini Aventador SV Roadster që ka vlerën e 440000 sterlinave, ndërsa ai filmoi fillimisht fytyrën e tij dhe më pas atletet e kuqe në sediljen e shoferit. 35-vjeçari, duket se po shet mend në një video që fillon me të, duke hyrë në makinën sportive, teksa mban një kapele mbrapsh, syze dielli dhe një varse. Ribery pastaj hyn në Lamborghinin e tij kabriole të bardhë dhe kërcen ndërsa dëgjon muzikën. Videot e tregojnë Ribery që filmon veten në krahun e tij të djathtë dhe në një moment tregon pjesën e rrugës përpara tij. Ish-sulmuesi i Marseille më pas i vendosi videot e shkurtra në llogarinë e tij në “Instagram”, i cili ka 2.9 milionë ndjekës.

“Bild” raporton se Ribery tani do të përballet me një hetim ligjor. Një zëdhënës i zyrës së prokurorit në Mynih i tha gazetës gjermane: "Ne konfirmojmë se jemi të vetëdijshëm për videot. Procesi do të çojë në një hetim paraprak, pasi një sjellje kriminale nuk është e dukshme. Parashikohet që gjykata do të bëjë një hetim më të detajtur, duke e trajtuar si një vepër administrative". Sjellja e çuditshme e Ribery vjen në të njëjtin muaj me kolegun e tij të ngushtë Arjen Robben, 34 vjeç, pasi nënshkruan një marrëveshje të re njëvjeçare me Bayern. Pasi gjigantët e Bundesliga fituan titullin e gjashtë të njëpasnjëshëm, shefi ekzekutiv i Bayern, Karl-Heinz Rummenigge tha për veteranët: "Ata janë lojtarë të klasit të parë". /EDS/