REZULTATET LIVE
Shiko listen e plote
Ish-trajneri i Shqipërisë renditet pas dy emrave të njohur

I njëjti refren, De Biasi del në skenë për Italinë

12 Janar 2018 16:55

Përmendja e kandidaturës së Gianni De Biasi-t për stolin e Kombëtares së Italisë nuk është më surprizë, por një lajm rutinë. Do të bëheshim më shumë merak nëse diçka e tillë nuk do të ndodhte. Këtë herë, emri i ish-trajnerit të Shqipërisë është përkrah trajnerit Roberto Mancini dhe Claudio Ranieri për garën për të ringritur italianët, që e shohin veten jashtë Botërorit të Rusisë.

Emri më i mundshëm është Mancini, pasi eksperienca e tij e madhe e favorizon më shumë se ish-trajnerin e Shqipërisë. Aventura e shkurtër me Alaves-in nuk i bën nder aspak “Ganiut”, ndërsa media italiane përmend ende sukseset e tij me Kombëtaren shqiptare. De Biasi nuk ka një ekip, një tjetër faktor që e favorizon.

Ranieri drejton ekipin e Nantes-it, por është i gatshëm ta braktisë për të marrë drejtimin e Italisë. Me Mancini-n të favorizuar dhe Ranieri-n pas tij, stoli i Italisë vazhdon të jetë po aq larg sa gjithmonë për trajnerin Gianni De Biasi. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Afrika e Jugut e organizoi këtë eveniment në vitin 2010

Kupa e Botës e vitit 2026, një vend afrikan kërkon organizimin

23 Janar 2018 18:16

Presidenti i Federatës Mbretërore të Futbollit Maroken (FRMF)ka deklaruar se shteti afrikanoverior do të kërkojë mbështetjen e të gjithë vendeve të kontinentit afrikan për t’u përfaqësuar në Kongresin e përvitshëm që do të mbahet në 13 qershor në Moskë, ku 211 vende anëtare nga e gjithë bota do të zgjedhin se kush do të jetë vendi pritës i eventit më të madh futbollistik të planetit.

“Ne do të vendosim të gjitha energjitë tona. Vendimi ynë është dhe do të jetë i padiskutueshëm”, deklaroi në konferencën e sotme për shtyp në Kasablanka Moulay Hafid Elalamy, kryetari i komitetit përfaqësues të Marokut.

Propozimi i vendit arab pason kandidatutën trepalëshe SHBA-Meksikë- Kanada për të qenë organizatorët e Kampionatit Botëror pas 8 vitesh. Në plan të parë, duket një aleancë shumë solide për t’u mposhtur nga Maroku duke marrë parasysh diferencimet e mëdha në zhvillimin ekonomik.

Vendimi final do të kalojë nëpërmjet Këshillit Shqyrtues të Kandidaturave të propozuara të 5 vendeve finaliste që do të kalojnë në 4 raunde. Kjo bëhet për të shmangur akuzat për parregullsi dhe favorizim të qëllimshëm pas spekulimeve që shpërthyen kur ish-presidenti i qeverisë së futbollit botëror Sepp Blatter u aludua se kishte ndërhyrë për të zgjedhur Rusinë dhe Katarin në 2010 si dy vendet që do të organizojnë eventin futbollistik të Kupës së Botës në 2018 dhe 2022. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Ish-lojtari i Kombëtares “flirt” në Azi

Skela “përfundon” në Abu Dhabi, merr pozicion të ri

23 Janar 2018 18:11

Ish-lojtari i Kombëtares shqiptare, Ervin Skela, ka marrë një rol të ri nga ish-skuadra e tij, Eintracht Frankfurt-i. Mesfushori ka qenë i ftuari i anëtarit të bordit Axel Hellmann-it. Zyrtari i skuadrës gjermane i ofroi shqiptarit një eksperiencë 1 javore në Abu Dhabi. Ai së bashku me figura të tjera të sportit gjerman kanë trajnuar për 1 javë persona me aftësi të kufizuar dhe vajzat në shtetin aziatik.

Hellmann shprehet mjaft i emocionuar për këtë eksperiencë. “Ne kemi partneritete këtu që shkojnë përtej ekipit profesionist. Duam të vazhdojmë angazhimin këtu si një nga klubet tradicionale të Bundesligës”, - shprehet ai. Skuadra gjermane mbetet një ndër klubet më të mëdha të Gjermanisë.

Skela luajti me ekipin e Eintracht Frankfurt-i prej vitit 2001 deri në vitin 2004. Ai ka lënë kujtime të mira në këtë klub dhe marrëdhëniet nuk i ka ndërprerë. Ish-kapiteni i Shqipërisë tani është kthyer në ambasador të klubit. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment
Superligës së shtetit fqinj i shtohet edhe një tjetër shqiptar

U largua nga Kamza, sulmuesi firmos te Drenica

23 Janar 2018 17:52

U largua që në hapje të merkatos nga radhët e Kamzës. Sot Eduasportin.com zbulon ekskluzivisht se Denis Peposhi ka pranuar që të jetë pjesë e elitës së futbollit kosovar, pikërisht te Drenica. Kontaktet me këtë skuadër kanë qenë prej javësh, por sot është arritur akordi financiar.

Kontrata e lojtarit që ka luajtur për Kukësin, Korabin dhe këtë sezon për Kamzën do të jetë e vlefshme deri në fund të këtij sezoni futbollistik. Më parë EDS kishte bërë të ditur se Peposhi do të firmoste në Kosovë, ndërsa sot është fakt gjithçka.

Përpos emrave të trajnerëve dhe lojtarëve që bëjnë pjesë në skuadra si Liria dhe Prishtina, sot kampionatit kosovar i shtohet një tjetër shqiptar. Kështu, elita e futbollit kosovar është kthyer në një destinacion për lojtarët shqiptarë. /EDS/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment

Foto/ Shtatë mënyra se si mund të luajë United me Sanchez

23 Janar 2018 17:45

Me afrimin e kilianit Alexis Sanchez, sulmi i Manchester United bëhet i frikshëm, me trajnerin Jose Mourinho, i cili ka disa opsione dhe do ta ketë tepër të vështirë të zgjedh 11-shen bazë. Alexis Sánchez, Romelu Lukaku, Marcus Rashford, Anthony Martial, Zlatan Ibrahimoviç, Juan Mata dhe Jesse Lingard do të luftojnë me njëri-tjetrin për t’u bërë pjesë e formacionit. Janë 7 lojtarë për katër pozicione. Eduasportin.com sjell tek lexuesit e saj 7 mënyra, se si United mund të rreshtohet në fushë pas transferimit të sulmuesit kilian. /EDS/DXH/

Jeni i lutur të hyni në llogari që të lini një koment