Ideja “e çmendur” e FIFA-s! Nation League të luhet në një muaj të vetëm si tur një force, UEFA përtypet

14 Maj 2020

Koronavirusi rrezikon të kushtëzojë futbollin edhe për shumë muaj të tjerë, ndaj edhe FIFA ka një ide të re me të cilën shpreson të driblojë zvarritjen e emergjës. Diskutimi është ky: në vend që të luhen dy ndeshje kombëtaresh në shtator, dy në tetor dhe dy në nëntor, le të marrim më shumë kohë për të luftuar koronavirusin.

Të eliminohen dritaret e muajve shtator-tetor për të krijuar një superhapësire prej ¾ javësh mes nëntorit dhe dhjetorit, ku kombëtaret do mund të luajnë jo vetëm 6 ndeshjet e kalendarit të Nations League, por edhe dy miqësoret e parashikuara për majin e vitit 2021. Në total tetë ndeshje në një muaj, ku do luhen dy takime çdo javë.

Për momentin është vetëm një ide, por FIFA nuk e ka përgënjeshtruar, përkundrazi, pranon se po shqyrton mundësinë për të luajtur ndeshjet e përfaqësueseve pa pasur kampionatet kombëtarë nëpër këmbë.

Nga ana tjetër, UEFA i ka qëndruar frohtë këtij argumenti, preferon të heqë dorë vetëm nga ndeshjet e shtatorit dhe të zgjerojë me ndonjë ditë më shumë dy dritaret e tetor-nëntorit, duke bërë që kombëtaret të luajnë nga tre ndeshje në këta muaj. Gjithashtu, UEFA nuk ka ndëmend të heqë dorë nga miqësoret e marsit të ardhshëm.

Duke i qëndruar idesë së FIFA-s Shqipëria do ta shihte veten të përqëndruar në harkun e një muaji dimëror me sfidat e dyfishta (vajtje-ardhje) kundër Bjellorusisë, Lituanisë dhe Kazakistanit, pa harruar se këtu mund të shtojmë dhe dy miqësoret e marsit të vitit 2021.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.Grupi Balkanweb
www.balkanweb.com