Ish-sulmuesi Dosti, apel Partizanit: Mos bëj aleanca!

19 Prill 2019

Partizani e ka prekur me një dorë titullin kampion për këtë sezon, arritje e cila pritet të gëzojë shumë breza sportistësh dhe tifozësh të kuq.

Njëri prej tyre është edhe ish-sulmuesi i ekipit të fundit, që ka dalë kampion në vitin 1993, Edmond Dosti, i cili ka edhe një këshillë se si duhet të veprojë skuadra në javët e mbetura. Për Dostin, Partizani duhet të luajë për veten dhe jo për aleancat.

“Partizani po shkon i sigurt drejt titullit kampion, duke i dhĂ«nĂ« fund pritjes sĂ« gjatĂ«. NĂ« intervistat qĂ« kam dhĂ«nĂ« pĂ«r “Panorama Sport”, qĂ« nĂ« fillim tĂ« sezonit kam pasur besimin e plotĂ« se ky Ă«shtĂ« sezoni i duhur pĂ«r ekipin. Kisha besim tĂ« plotĂ« te strategjia qĂ« ndoqĂ«n drejtuesit nĂ« fillim, ku pjesĂ« e saj ishte emĂ«rimi i SkĂ«nder GegĂ«s si trajner, i cili duhet thĂ«nĂ« se i ka kthyer ekipit identitetin me tĂ« cilin janĂ« krenuar breza tĂ« tĂ«rĂ« sportistĂ«sh dhe dashamirĂ«sish futbolli.

Ndonëse diferenca është 12 pikë me vendin e dytë, ekipi duhet të ketë kujdes deri sa ta sigurojë edhe matematikisht titullin. Kam besim se Partizani, me në krye trajnerin Gega, do të dijë ta ruajë ritmin duke vlerësuar çdo takim dhe duke mos e menduar diferencën me ndjekësit. Këshilla ime se çfarë duhet të bëjë Partizani në javët e mbetura është kjo: Ekipi të ruajë fytyrën e tij, të luajë siç ka bërë nga fillimi deri më sot, duke mos u përfshirë në aleanca.

Partizani duhet tĂ« luajĂ« pĂ«r dinjitetin dhe fanellĂ«n e tij, duke mos u bĂ«rĂ« faktor pĂ«rcaktues pĂ«r verdiktet e mbetura. Partizani gjithnjĂ« ka qenĂ« i vetĂ«m dhe ka luajtur pĂ«r tifozĂ«t e tij, qĂ« nuk e kanĂ« tradhtuar kurrĂ«. Skuadra e GegĂ«s tĂ« mos e vrasĂ« mendjen pĂ«r tĂ« tjerĂ«t, por tĂ« luajĂ« siç ka bĂ«rĂ« deri tani dhe qĂ« i ka ecur pĂ«r mbarĂ«â€, u shpreh Dosti.

ÇFARË I DUHET- Ish-golashĂ«nuesi i tĂ« kuqve tregon se çfarĂ« i mungon Partizanit pĂ«r tĂ« formuar njĂ« ekip potent pĂ«r EuropĂ«.

“KĂ«rkesat e mia pĂ«r Partizanin janĂ« thuajse ato qĂ« kam shprehur edhe nĂ« merkatot e tjera, pasi ende nuk janĂ« realizuar. NjĂ« ‘pykë’ Ă«shtĂ« mĂ«se i nevojshĂ«m nĂ«se Partizani kĂ«rkon tĂ« jetĂ« rezultativ nĂ« EuropĂ«. Ky lojtar nuk mund tĂ« gjendet nĂ« ShqipĂ«ri, pasi bomberi i mungon gjithĂ« KategorisĂ« Superiore. Gjithashtu, edhe njĂ« mesfushor qĂ« tĂ« luajĂ« topin Ă«shtĂ« i nevojshĂ«m pĂ«r nĂ« EuropĂ« dhe sezonin e ardhshĂ«m.

Përforcime duhen edhe në mbrojtje, ku krahu i djathtë nuk e ka një alternativë të mirëfilltë, si dhe një qendërmbrojtës me vlera. Atanda mund të ketë bërë mirë në kampionat, por për në Kupat e Europës steka është më e lartë.

Them se klubi duhet ta ketĂ« nisur punĂ«n pĂ«r kĂ«tĂ« pĂ«rfaqĂ«sim, pasi Partizani ka nevojĂ« pĂ«r 3-4 ‘kokrra’ cilĂ«sore, pasi me njĂ« prezantim serioz nĂ« EuropĂ«, shtohen tĂ« ardhurat, rritet vlera e lojtarĂ«ve dhe e klubit. Modeli i menaxhimit pĂ«r njĂ« klub shqiptar nĂ« EuropĂ« ekziston dhe ai Ă«shtĂ« SkĂ«nderbeu, qĂ« shkoi dy herĂ« nĂ« fazĂ«n e grupeve nĂ« LigĂ«n e EuropĂ«s”, pĂ«rfundoi ish-sulmuesi i Partizanit./Panoramasport

www.balkanweb.com