Ja pse LeBron James meriton të quhet Mbreti | VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Mars 2018 14:11
Shikoni çfarë ka bërë basketbollisti

Edhe një herë tjetër LeBron James vërtetoi përse i kanë vendosur nofkën “Mbreti”. Ylli i Cleveland Cavaliers bëri një veprim fantastik në ndeshjen kundër Los Angeles Lakers, të cilët këta të fundit e fituan me rezultatin 127-113. Që klasi i tij si basketbollist nuk diskutohet kjo nuk është diçka e re, por 33-vjeçari vazhdon të befasojë me ato çka bënë mbi parkët. Ylli i NBA në një moment gjatë lojës, pretendoi sikur do ia pasonte topin Kyle Korver që e kishte përballë, por në fakt ia pasoi një tjetër shoku skuadre, të cilin e kishte në të majtën e tij, pa e shikuar fare se ku ishte. Pasimi ishte aq perfekt sa topi shkoi direkt e në duart e Ante Zizic, i cili nuk gaboi përballë koshit, ndërsa kundërshtaret e tij mbeten të befasuar nga kjo manovër e James.

33-vjeçari mund të largohet nga Cleveland në fund të këtij sezoni dhe Lakers është një nga skuadrat favorite për të firmosur me 14 herë fituesin e All Star Game, nëse vërtetojnë se janë të aftë të konkurrojnë për trofe. /EDS/

 

Houston nuk di të ndalet, fiton edhe Cavaliers

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Mars 2018 09:56
Tjetër sukses për Rockets

Houston Rockets duket vërtetë i pandalshëm këtë sezon, që kalon edhe pengesën New Orleans Pelicans, 107-101, në një ndeshje tepër të ekuilibruar. James Harden vazhdon me ritme të larta, duke e mbyllur ndeshjen me një dyshe dysheje 32 pikësh dhe po aq rebound. Një paraqitje të mirë bën edhe Paul autor i 21 pikëve. Nga ana tjetër Anthony Davis luan një garë të mrekullueshme, e finalizuar me një dyshe dysheje prej 26 pikësh dhe 26 rabound. Rockets blindojnë vendin e parë në Konferencën e Perëndimit, ndërsa Pelicans renditen në vendin e 8.

I përhershmi Lebron James udhëheq Cleveland Cavaliers në suksesin 114-109 përballë Chicago Bulls. “Mbreti”e mbyll me 33 pikë, 13 rabound dhe 12 asist, por duhet evituar edhe paraqitja e shokut të tij të skuadrës Green me 21 pikë. Miqve ndërkohë nuk i mjaftuan 34 pikët e Valentine. Cleveland renditet në vendin e tretë në konferencën e Lindjes pas Boston dhe Toronto.

Golden State arkivon humbjen e shëmtuar me Sacramento duke kaluar Phoenix pa treshen Durant-Curry-Thompson. Young është autor i 20 pikëve, ndërsa Cook shton edhe 28 të tjera. 18 pikëet e Daniels bëhen të pavlefshme për Suns. Në ndeshjet e tjera u regjistruan këto rezultate: Washington Wizards- Indiana Pacers 109-102, Brooklyn Nets- Dallas Mavericks 114-16, New York Knicks- Charlotte Hornets 124-101, Memphis Grizzlies- Denver Nuggets 101-94, San Antonio Spurs- Minnesota Timberwolves 117-101, Utah Jazz- Sacramento Kings 103-97, Portland Trail Blazers- Detroit Pistons 100-87. /EDS/

NBA / Asnjë si Westbrook, 22 treshe dyshesh vetëm këtë sezon (video)

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
17 Mars 2018 14:15
Ylli i Thunder protagonist në suksesin e radhës

Russell Westbrook është basketbollisti që Oklahoma Thunder pa të nuk mund të bëjë dot. Ai udhëhoqi skuadrën në fitoren e radhës kundër Los Angeles Clippers me rezultatin 113-121, duke realizuar një treshe dyshesh (16 pikë, 10 ribaunde dhe 11 asiste). Kjo është treshja e dysheve e 22-të në këtë sezon për basketbollistin 29 vjeçar dhe e 101-ta në karrierën e tij.

NBA/ Toronto fiton dhe Celtics e ndjek, Warriors zhgënjen sërish

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Mars 2018 13:27
Golden State nuk di se si të triumfojë

Duhet që të ishte një lojë fëmijësh për kryesuesen e Lindjes, Toronto Raptors, përballja kundër Dallas Mavericks. Por u desh loja shtesë që të përcaktohej fituesi. Kanadezët fituan ndaj Mavericks me rezultatin 122-115, falë dyshes DeRozan-Valanciunas, i pari autor i 29 pikëve kurse i dyti protagonist i një dyshe dyshesh (21 pikë dhe 12 ribaunde). Dallas vazhdon që të jetë në një moment negativ, në fund të renditjes në Perëndim.

Humbja në shtëpi e Golden State kundër Sacramento Kings (98-93) rrezikon që të jetë përcaktuese për kryesimin në Konferencën e Perëndimit. Për Kings fitorja erdhi nga loja e ekipit, ndërkohë që Warriors pa Curry dhe Durant u bazuan te Cook që shënoi 25 pikë dhe Green me dyshe dyshesh (14 pikë dhe 10 ribaunde). Kampionët në fuqi janë të dytët në Perëndim, pas Houston.

Boston Celtics vazhdon që të shpresojë se mund të marrë vendin e parë në Konferencën e Lindjes, që aktualisht mbahet nga Raptors. Ata fituan kundër Orlando Magic në një ndeshje mjaft të luftuar. Celtics pa Irving, u udhëhoqën nga Rozier, autor i 17 pikëve, Morris 11 ribaunde dhe Horford 15 pikë. Kurse Magic, pavarësisht statistikave të ulëta, bënë një ndeshje të mirë, sidomos Mack, 16 pikë në 26 minuta.

Westbrook me treshen e dysheve numër 101, udhëhoqi Thunder në suksesin ndaj Clippers (113-121).  /EDS/

Rezultatet

SACRAMENTO KINGS-GOLDEN STATE WARRIORS 98-93

BOSTON CELTICS-ORLANDO MAGIC 92-83

BROOKLYN NETS-PHILADELPHIA SIXERS 116-120

DALLAS MAVERICKS-TORONTO RAPTORS 115-122

LOS ANGELES CLIPPERS-OKLAHOMA THUNDER 113-121

MIAMI HEAT-LOS ANGELES LAKERS 92-91

NBA/ Toronto dhe Houston konsolidojnë vendin e parë, Cavaliers humbet sërish

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Mars 2018 10:21
Chicago Bulls fitoi në Mephis kundër Grizzlies me 1 pikë më shumë

Toronto Raptors është shumë i fortë për skuadrën e Indiana Pacers. Kanadezët fituan përballjen me rezultatin 106-99. Kështu vendi i dytë është ende larg në Konferencën e Lindjes për Pacers. De Rozan bëri një paraqitje të mirë me 24 pikë, ndërkohë që vazhdon momenti pozitiv për Valanciunas, që e mbylli me një dyshe dyshesh me 16 pikë dhe 17 ribaunde. Tek ekipi tjetër, i zakonshmi Olapido me 18 pikë të realizuara, tentoi deri në fund që të udhëhiqte skuadrën. Mirë u paraqitën edhe Collison dhe Jefferson me 22 dhe 20 pikë. Raptors janë gjithnjë të parët në Lindje.

Për Cleveland Cavaliers erdhi humbja e radhës, këtë herë kundër Portland Trail Blazers me rezultatin 105-113. Për Cavs nuk mjaftoi një super LeBron James, autori i një dyshe dyshesh me 35 pikë dhe 14 ribaunde, pavarësisht se edhe Korver shënoi 19 pikë dhe Green 16 pikë. McCollum udhëhoqi Blazers në fitoren e 11-të radhazi me 29 pikë, por edhe Lillard nuk ngeli pas me 24 pikë.  Cleveland është e katërta në Lindje, kurse Portland qëndron në vend të tetë në Perëndim.

Houston vazhdon që të kryesojë në Konferencën e Perëndimit, falë suksesit ndaj Los Angeles Clippers. Nuk mjaftuan 29 pikët e Tobias Harris dhe 20 të Rivers, duke qenë se si zakonisht Harden bëri diferencën (24 pikë). Kurse Capela dhe Paul realizuan nga 19 pikë, me 12 ribaunde i pari dhe 11 i dyti.

Chicago Bulls ia doli që të fitojë në Mephis kundër Grizzlies me vetëm 1 pikë më shumë, 111-110. Ndërkohë te San Antonio Spurs po rikthehet gëzimi, ndërsa ata kanë marrë fitoren e dytë radhazi, këtë herë kundër New Orleans Pelicans. /EDS/

Rezultatet

CLEVELAND CAVALIERS-PORTLAND TRAIL BLAZERS 105-113

TORONTO RAPTORS-INDIANA PACERS 106-99

CHARLOTTE HORNETS-ATLANTA HAWKS 129-117

PHILADELPHIA SIXERS-NEW YORK KNICKS 118-110

LOS ANGELES CLIPPERS-HOUSTON ROCKETS 96-101

CHICAGO BULLS-MEMPHIS GRIZZLIES 111-110

NEW ORLEANS PELICANS-SAN ANTONIO SPURS 93-98

DETROIT PISTONS-DENVER NUGGETS 113-120

PHOENIX SUNS-UTAH JAZZ 88-116