Juventus gjen qendërmbrojtës, vetëm 16 vjeç

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 20:09
Një nga qendërmbrojtësit më premtues në Evropë

Ai quhet Radu Dragusin dhe është një nga qendërmbrojtësit më premtues në Evropë. I lindur në vitin 2002, rumun, në pronësi të Sport Regal: Dragusin ka qenë prej kohësh në sytë e Atletico Madrid (Sport Regal është një klub satelitor i madrilenëve) dhe Paris Saint Germain.

Por, Juventus duket se e ka djegur garën: në provë që nga dhjetori, Dragusin i ka bindur të gjithë. Dhe tani kompanitë janë duke negociuar: kërkesa për Sport Regal është rritur në 250 mijë euro, Juve po punon për çmimin.

Ata besojnë te vlera e mbrojtësit të qendrës dhe po përshpejtojnë për ta marrë. Po të firmosë, Dragusin duhet të nisë me Juventusin që nga sezoni i ardhshëm, pasi nuk ka bërë ende 16 vjeç. /EDS/

Tour de France: Van Avermaet nuk e heq më Bluzën e Verdhë / VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 23:49
Mbyllet etapa e nëntë

John Degenkolb fitoi etapën e nëntë të Tour de France, më dramatikja deri tani, ndërsa Greg van Avermaet duket se nuk ka ndërmend ta heqë Bluzën e Verdhë pasi shtoi edhe më tej avantazhin me ndjekësit e tij. Katër herë fituesi i kësaj gare, Chros Froome, u rrëzua pas një përplasje massive, por arriti të përfundonte garën bashkë me kandidatët e tjerë kryesorë.

Degenkolb i skuadrës Trek Segafredo kaloi në sprint Van Avermaet dhe Yves Lampaert për të fituar etapën. Tre çiklistët u shkëputën nga grupi kur kishin mbetur edhe 20 kilometra, por edhe pse e mbylli vetëm i dytë belgu tashmë është 43 sekonda mbi Geriant Thomas të Team Sky's Geraint Thomas.

Degenkolb ishte i pari që në fillim të sprintit final por gjermani arriti të ruante pozicionin e tij dhe nuk la ndjekësit ta parakalonin për të marrë kështu fitoren e parë në një etapë të Tour de France.

Gara prej 156,5 kilometrash kishte 15 sektorë me kalldrëm dhe kjo shkaktoi disa rrëzime, mes tyre edhe Froome që u përplas me një shok skuadre. Por lideri i Team Sky arriti të bashkohej me grupin dhe të mos humbiste shumë sekonda ndaj Van Avermaet.

Të hënën është dita e parë e pushimit dhe gara risin të martën me një etapë prej 158,5 kilometrash nga Annecy në Le Grand-Bornand.

Renditja pas etapës së nëntë

 1. John Degenkolb (Trek-Segafredo) 3h 34’ 26”
 2. Greg van Avermaet (BMC) 3h 34’ 26”
 3. Yves Lampaert (Quick-Step) 3h 34’ 26”
 4. Philippe Gilbert (Quick-Step) +19”
 5. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +19”
 6. Jesper Stuyven (Astana) +19”
 7. Bob Jungels (Quick-Step) +19”
 8. André Greipel (Lotto-Soudal) +27”
 9. Edvard Boasson Hagen (Dimension Data) +27”
 10. Timothy Dupont (Wanty) +27”

Renditja e përgjithshme

 1. Greg van Avermaet (BMC) 36h 7’ 17”
 2. Geraint Thomas (Team Sky) +43”
 3. Philippe Gilbert (Quick-Step) +44”
 4. Bob Jungels (Quick-Step) +50”
 5. Alejandro Valverde (Movistar) +1’ 31”
 6. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) +1’ 32”
 7. Jakob Fuglsang (Astana) +1’ 33”
 8. Chris Froome (Team Sky) +1’ 42”
 9. Adam Yates (Michelton-Scott) +1’ 42”
 10. Mikel Landa (Movistar) +1’ 42”

 

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Afrika e Europës është kampione e Botës

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 23:05
Nga periferia në qiell

Triumfi francez në Kupën e Botës mund të quhet pa diskutim edhe fitorja e multikulturalizmit. Sepse Franca quhet, prej shumë vitesh, Afrika e Europës. Dhe ngjitet në majë të botës për herë të dytë duke i reskpektuar në maksimum tri parimet e saj: libertè, fraternitè, egalitè e… Mbappé.

Por jo vetëm ai. Në radhët e skuadrës së drejtuar mjeshtërisht nga Dider Deschamps, ka lojtarë që vijnë nga periferitë, por që kanë tërhequr “karrocën” duke ngritur Francën në qiell. E nëse kjo Francë mund të quhet pa frikë si Brazili i ri, atëherë Parisi ngjan edhe më shumë me Rion, për favelat, lagjet e varfra, por të pasura me talente.

POGBA – Pas një Europiani zhgënjyes, tani vendos duart te trofeu më i çmuar. i rritur shpejt nga prindër të ndarë, në “banlieue” – periferitë e Parisit, ka treguar shpejt pasion për futbollin. Por Paul nuk ka vetëm këmbë. Lexon shumë, sidomos mbi fenë islame dhe mbi problemet e Afrikës në përgjithësi e të Guinesë “së tij” në veçanti.

UMTITI – Kamerunas i natyralizuar francez, është ndër personazhet kryesorë të këtij Botërori. Thuajse e pamundur për ta kaluar në dyluftime trup më trup, e vështirë për t’u përballuar kur hidhet në sulm. Edhe ai djalë periferie, di si t’i kapërcejë pengesat.

MBAPPE – Kandidat për Topin e Artë (në garë me Griezman që ka fituar edhe Europa League, pa përjashtuar Modric). Edhe ai i rritur në periferitë e Parisit. Babai kamerunas trajner moshash në futboll, mamaja algjeriane dhe kampione në volejboll. Nga fushat me dhe në rrethina mbërrin në Paris dhe në majë të botës.

KANTE – Nuk është kampion, por në fushë është një makinë e vërtetë, konstant në lëvizje dhe i saktë. Talent nuk ka shumë, por nuk i mungon vullneti. Të gjithë e mbajnë mend si një djalë trupvogël që mblidhte plehrat, ndërsa tani është kampion bote me Francën, pa harruar Malin “e tij”.

MATUIDI – Njeriu që sjell ekuilibrin në mesfushë. Vendimtar për Deschamps aq sa edhje për Allegrin te Juventus. Djali i dy prindëve nga Angola, Blaise është lojtar që jep garanci, edhe në pozicionin jo natyral ku luajti këtë Botëror.

Emigrantët i dhuruan Francës Kupën e Botës. Me një skuadër të re, multirracore dhe modern./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tani është zyrtare: Adios Sampaoli

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 22:38
Të reja nga Argjentina

Këtë të diel erdhi dhe formalizimin i diçkaje që duhet të kishte ardhur disa ditë më parë: Jorge Sampaoli nuk është më trajner i ekipit kombëtar të Argjentinës pas marrëveshjes së tij Federatën e Futbollit të Argjentinës për pjesën e mbetur të kontratës.
Kjo u raportua nga AFA nëpërmjet një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e saj. AFA nuk dha numra specifike se sa i kushton largimi i trajnerit,  gjithashtu dhe dy ndihmësit e tij, përgatitësi fizik Jorge Desio si dhe analisti i videove Matías Manna.

Deklarata zyrtare e AFA-s për largimin e Sampaolit:
“Federata e Futbollit Argjentinas dhe Jorge Sampaoli arritën një marrëveshje të përbashkët për të përfunduar ciklin e tyre për drejtimin e ekipit kombëtar të Argjentinës. Sot, Federata e Futbollit Argjentinas dhe ish-trajneri i ekipit kombëtar, Jorge Sampaoli, kanë rënë dakord reciprokisht për përfundimin e kontratës së tyre. Gjithashtu, përgatitësi fizik, Jorge Desio dhe analisti i videove, Matías Manna, të cilët bënë vetëlargim”.

“Federata falënderon profesionistët për aktivitetin e zhvilluar me kombëtaren gjatë ciklit të tij”.

Sampaoli kishte dhe pesë vite kontratë me AFA-n, që do të thotë se ata duhet t’i shlyenin atij 20 milion dollar në bazë të kontratës së nënshkruar para se të niste Botërori i Rusisë. Megjithatë, marrëveshja duket se i ka sjellë përfitime Federatës së Futbollit të Argjentinës, e cila tashmë është e lirë që të zgjedhë dikë tjetër në krye të përfaqësueses. /EDS/
**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Luka Modric: I trishtuar, por krenar

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 22:20
Ndjenjat e kapitenit

Luka Modric ka fituar “Topin e Artë” të turneut të Kupës së Botës, por atë “të vërtetin” duhet që të pres një tjetër vit, Kroacia e tij ka humbur në finale të Botërorit dhe ai është pak i zhgënjyer në “Luzhniki Stadium”. Megjithatë, deri më dje ai po kuotohej si lojtari që po të fitonte Kupën e Botës do të ishte kandidati kryesor për të fituar edhe “Topin e Artë”. Tashmë na mbetet vetëm të shohim se çfarë do të ndodhë deri atëherë kur “France Football” të vendosë se kush do të jetë fituesi.

“Jam i trishtuar sepse kemi humbur, por në të njëjtën kohë jam krenar për të gjithë atë që kemi bërë në Rusi. Nuk është e lehtë të humbasësh. Duhet të presim që emocionet të qetësohen. Kemi qenë skuadra më e mirë për pjesën më të madhe të ndeshjes, por nuk arritëm që të tregonim saktësi në shënim, pësuam edhe ata gola duke qenë të pafat. Kështu, francezët janë ata që po festojnë tani, por ne jemi krenarë për atë që kemi arritur”, ishin këto fjalët e para të Modric.

Mesfushori i Real Madrid dhe lojtari që ka vrapuar më shumë në këtë Kupë Bote e mban kokën lartë: “E lamë zemrën tonë në fushën e lojës. Dhamë të gjithë atë që kishim brenda. Pavarësisht se kemi humbur, por në Rusi kemi bërë diçka që këtu do të kujtohet për shumë kohë”, u shpreh qartësisht kapiteni i Kroacisë Luka Modric në fjalën e tij gjatë konferencës për shtyp pas finales kundër Francës. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.