Juventusi monitoron situatën e francezit të pakënaqur të Barcelonës

Juventusi monitoron situatën e francezit të pakënaqur të Barcelonës

Drejtuesit e Juventusit po monitorojnë situatën e mbrojtësit të Barcelonës, Lucas Digne, raporton “Calciomercato.com”. 24-vjeçari u bashkua me ekipin katalanas nga gjigantët e Romës në verën e 2016 nën mbikëqyrjen e trajnerit Luis Enrique. Edhe pse erdhi me bujë, që nga ajo periudhë Digne nuk ka arritur të jetë një lojtar i rregullt në formacion. Këtë sezon ai ka luftuar për të hyrë në ekipin e parë, duke u shfaqur vetëm në dhjetë ndeshje në La Liga, nga të cilat gjashtë që nga minuta e parë. Mësohet se Juventusi është alarmuar nga situata e mbrojtësit francez dhe tani po e mbikqyr atë, sidomos me mundësinë që braziliani Alex Sandro të largohet në merkaton e verës, pasi në drejtim të tij ka oferta nga disa klube të mëdha kryesisht në Premier League. Në këto kushte Juve është gati ta shesë ish-yllin e Porto dhe të nënshkruajë me një lojtar tjëtër, që garanton siguri në repartin e mbrojtjes dhe është shpërthyes në krah.

Ideja e rikthimit në kampionatin italian do të mirëpritet nga Digne, i cili kërkon të luajë për të treguar vlerat e tij. Fabio Paratici e pëlqen shumë mbrojtësin francez dhe thuhet se ai e ka ndjekur atë gjatë fushatës së Kampionatit Europian të U-21 disa vite më parë. Edhe në atë periudhë zyrtari i “Zonjës së Vjetër”, pati shfaqur interes për të siguruar shërbimet e mbrojtësit të krahut. Gjithsesi Digne nuk është zgjedhja e parë për krahun e majtë të mbrojtjes, me Filipe Luis, gjithashtu një objektiv të raportuar dhe Leonardo Spinazzola, i vendosur për t’u rikthyer në Juve nga magjia e tij e vazhdueshme e huazimit në Atalanta. “Zonja e Vjetër” kërkon një lojtar me eksperiencë dhe drejtuesit duan të kenë një alternativë të besueshme. Digne gëzon vlerësimin e tyre, por për të patur sukses në Evropë duhen lojtarë me peshë. /EDS/