Juventusi mposht Milanin dhe fiton Superkupën e Italisë

16 Janar 2019

Juventusi shënuar fitore minimale ndaj Milanit me rezultat 1-0 për të fituar kështu trofeun e tetë rekord të Superkupës së Italisë.

Ndeshja u zhvillua në stadiumin King Abdullah Stadium në Jeddah.

Afro 60 mijë shikues u mblodhën për të përcjellë spektaklin e dy skuadrave të mëdha italiane.

Foto: Claudio Villa/Getty Images/Guliver

Pjesa e parë kaloi me lojë të baraspeshuar, ku dominimin e pati skuadra e Juventusit që në momente të caktuara për pak as nuk e gjeti golin.

Fraksioni fillëstar përfundoi pa gola, për të lënë shumë të hapur sfidën në pjesën e dytë.

Me të filluar pjesa e dytë Milani pati dy momente të mira, fillimisht me anë të Cutrones i cili qëlloi shtyllën, më pas me anë të Calhanoglut që rrezikoi portën.

Por, në aksionin vijues një top i mirë në zonë nga Pjanic e gjen Cristiano Ronaldo që iu shmang pozitës jashtë loje për të shënuar për 1-0 (61′).

Foto: Claudio Villa/Getty Images

Juventusi gjeti golin me anë të Dybalas, por ai u anulua më pas nga VAR.

Milani mbeti i kufizuar kur Franck Kessie për një ndërhyrje të ashpër u përjashtua nga loja në minutën e 73-të.

Cristiano Ronaldo scores his 19th Goal in cup Final, amazing amazing Header. Juventus lead 1-0.pic.twitter.com/HGWHOjaxSJ

— Hamza (@Ronaldoversesx) January 16, 2019

Deri në fund rezultati nuk ndryshoi dhe Juventusi kështu fitoi trofeun e parë të vitit 2019.

Ky është trofeu i tetë i Superkupës së Italisë në histori të Juventusit. /Telegrafi/

www.telegrafi.com