Kaçi ndalet te më e bukura, spikat edhe Zaja

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Prill 2018 16:09
Mbyllet Euroturi i bilardos në Austri

Eklent Kaçi fitoi euroturin në Itali për herë të parë dhe sërish paraqitjet e bilardistit kurbinas janë në nivele të larta. Këtë herë ai ka garuar në euroturin e Austrisë, ndërkohë që veç tij, morën pjesë edhe dy sportistë të tjerë shqiptarë, Arjan Matrizi dhe Edmond Zaja. I pari nuk arriti të regjistronte ndonjë rezultat fort të mirë, kurse laçiani Zaja u rendit i 17-ti. Ai mundi në raundet e para dy bilardistë grek, ndër ta edhe Kazakis, që u përball me Kaçin në gjysmëfinale. Më tej kaloi numrin një në renditjen e përgjithshëm të Eurotureve, austriakun Albin Jr Ouschan. Zaja u ndal në 32 më të mirët, kur u mund nga Abdullah Alshammari me rezultatin 9-8.

Rrugëtimi i Kaçit nuk ishte i lehtë, pasi pati përballë emra si Ortmann dhe Feijen, fitues titujsh botërorë dhe europianë, por me të dy ia doli të fitonte. Në çerekfinale vuajti me  të riun gjerman Joshua Filler, të cilit ia ktheu ndeshjen në 7-9, duke shkuar në gjysmëfinale. Aty u ndal bilardisti shqiptar, që u mund nga greku Kazakis me rezultatin 9-5, duke u renditur kështu i treti në Euroturin e Austrisë, një rezultat i mir% duhet thënë, edhe pse synimi ishte të triumfonte. /EDS/

JOHANN IM PONGAU - AUSTRIA OPEN 2018

WINNERS ROUND 1
Edmond Zaja -Panagiotis Xypoliteas(Greqi)9-4  
Piotr Ostrowski (Poloni)-Eklent Kaçi 2-9

WINNERS ROUND 2
Edmond Zaja-Alexander Kazaki (Greqi) 9-6
Marek Hajdovsky (Çeki)-Eklent Kaçi 8-9

WINNERS QUALIFICATION
Albin Jr Ouschan (Austri)- Edmond Zaja 8-9
Oliver Ortmann (Gjermani)- Eklent Kaçi 2-9

LAST 32
Edmond Zaja-Abdullah Alshammari (Arabi Saudite) 8-9
Abdullah Al-Enezi (Kuvajt)-Eklent Kaçi 1-9

LAST 16
Niels Feijen (Holandë)-Eklent Kaçi 8-9

QURTER FINALS
Joshua Filler (Gjermani)-Eklent Kaçi 7-9

SEMI FINALS
Alexander Kazakis (Greqi)-Eklent Kaçi 9-5

 

Këtë herë e ka me të vërtetë, Bolt drejt futbollit profesionist

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
17 Korrik 2018 15:55
Po negociohet edhe paga

Tetë herë kampioni olimpik Usain Bolt është në bisedime për një tjetër provë për të nisur karrierën si futbollist, këtë herë në një klub australian. Sprintieri xhamajkan, tashmë 31 vjeç, po negocion për një periudhë prove gjashtëjavore me Central Coast Mariners, skuadër e kategorisë së parë.

Shefi ekzekutiv i klubit, Shaun Mielekamp tha se kanë katër muaj që janë duke mbajtur nën vëzhgim Boltin dhe shumë shpejt mund të kemi një marrëveshje. Ndërsa agjenti futbollistik, Tony Rallis tha për Sky Sport Australia se në parim ajo ishte dakordësuar. Rallis shtoi gjithashtu se kishte mbetur pa u përfunduar rroga që do të merrte xhamajkani. “Pronari garanton rreth 70% të pagës nga xhepi i tij”, tha Rallis.

Më parë Bolt është stërvitur me Borussia Dortmund në Gjermani, por edhe Stromsgodset në Norvegji dhe një skuadër në Afrikën e Jugut. Mbajtësi i rekordeve botërorë për 100 metra dhe 200 metra vitin e kaluar u tërhoq nga atletika, por gjithmonë ka shfaqur interes për futbollin, duke thënë se është edhe tifoz i flaktë i Manchester United. Si për ironi, një nga ish-trajnerët e klubit anglez, Mike Phelan, është tani te Mariners.

Një zëdhënës i Federatës Australiane të Futbollit tha për BBC se nuk do të kishte asistencë nga institucioni për të realizuar provën. “Nëse gjithçka shkon mirë, ku i dihet? Ai mund të shkëlqejë në kampionatin tonë”, tha ai. “Gjëja më e rëndësishme është që të zbulojmë se sa i mirë është ai si futbollist”, tha zoti Mielekamp./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Tour de France: Kolumbiani godet me kokë kundërshtarin | VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Korrik 2018 22:24
Dënohen të dy

Si mund të mendosh të godasësh një kundërshtar me kokë ndërkohë që po ecën me 40 kilometra në orë mbi një biçikletë? Eshtë një ide idiote, e rrezikshme dhe që mund të të sjellë një dënim ekzemplar.

Por me sa duket çiklisti kolumbian Fernando Gaviria nuk i mendoi fare këto ndërsa goditi me kokë rivalin gjerman Andre Greipel në etapën e tetë të garës çiklistike franceze të zhvilluar të shtunën. Aksioni është kapur i gjithi nga kamerat ajrore dhe duket se Greipel përpiqet t’i bllokojë rrugën për të mos e lënë Gavirian ta parakalojë, kështu që kolumbiani vendos t’i japë një goditje me kokë për të çarë përpara. Fatmirësisht askush nuk u rrëzua, por dënimi ishte i rëndë.

Greipel e kaloi vijën e finishit i dyti ndërsa Gaviria i treti, por zyrtarët i kanë zbritur në vend të 92-të dhe 93-të, sepse edhe Greipel është parë të përpiqet të godasë me kokë një kundërshtar më parë gjatë asaj gare.

Sot ishte dita e parë e pushimit dhe gara risin të martën me një etapë prej 158,5 kilometrash nga Annecy në Le Grand-Bornand./EDS/

 

Renditja e përgjithshme

Greg van Avermaet (BMC) 36h 7’ 17”

Geraint Thomas (Team Sky) +43”

Philippe Gilbert (Quick-Step) +44”

Bob Jungels (Quick-Step) +50”

Alejandro Valverde (Movistar) +1’ 31”

Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) +1’ 32”

Jakob Fuglsang (Astana) +1’ 33”

Chris Froome (Team Sky) +1’ 42”

Adam Yates (Michelton-Scott) +1’ 42”

Mikel Landa (Movistar) +1’ 42”

 

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Nënkampion bote në futboll, por edhe volejbollist / VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
16 Korrik 2018 16:23
Profesionist madje

Ivan Perisic është një prej lojtarëve më të përfolur të momentit. Sapo është shpallur nënkampion bote duke qenë protagonist me Kroacinë e tij që arriti deri në finalen e madhe të Moskës, për t’u mundur nga Franca.

Mesfushori i Interit ka bërë një paraqitje të shkëlqyer në turne, duke shënuar edhe golin e barazimit provizor në finalen e së dielës, ndërsa gjithmonë e më shumë përflitet se do të kalojë te Manchester United këtë verë pasi Jose Mourinho e ndjek prej një viti tashmë.

Por ylli i Kroacisë nuk është vetëm futbollist. Ai ka përfaqësuar vendin e tij edhe në beach voley, ose voejboll në rërë. Videot e tij duke luajtur në turne të ndryshëm vite më parë kanë ridalë në qarkullim që prej ditës së djeshme, sepse ishte ai që preku topin me dorë në zonë gjatë ndeshjes me Francën, për t’i dhënë kundërshtarëve një penallti që i riktheu në avantazh.

Në vitin 2017 ai mori pjesë në një turne profesionist, duke përfaqësuar Kroacinë, por u mund nga dyshja braziliane dhe u kthye shpejt në Milano për të nisur fazën përgatitore me Interin. Por në atë kohë klubi italian nuk e priti shumë mirë këtë vendim të lojtarit për të praktuar një tjetër sport në këto nivele pasi trajneri dhe drejtuesit i druheshin ndonjë dëmtimi të mundshëm./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tour de France: Van Avermaet nuk e heq më Bluzën e Verdhë / VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 23:49
Mbyllet etapa e nëntë

John Degenkolb fitoi etapën e nëntë të Tour de France, më dramatikja deri tani, ndërsa Greg van Avermaet duket se nuk ka ndërmend ta heqë Bluzën e Verdhë pasi shtoi edhe më tej avantazhin me ndjekësit e tij. Katër herë fituesi i kësaj gare, Chros Froome, u rrëzua pas një përplasje massive, por arriti të përfundonte garën bashkë me kandidatët e tjerë kryesorë.

Degenkolb i skuadrës Trek Segafredo kaloi në sprint Van Avermaet dhe Yves Lampaert për të fituar etapën. Tre çiklistët u shkëputën nga grupi kur kishin mbetur edhe 20 kilometra, por edhe pse e mbylli vetëm i dytë belgu tashmë është 43 sekonda mbi Geriant Thomas të Team Sky's Geraint Thomas.

Degenkolb ishte i pari që në fillim të sprintit final por gjermani arriti të ruante pozicionin e tij dhe nuk la ndjekësit ta parakalonin për të marrë kështu fitoren e parë në një etapë të Tour de France.

Gara prej 156,5 kilometrash kishte 15 sektorë me kalldrëm dhe kjo shkaktoi disa rrëzime, mes tyre edhe Froome që u përplas me një shok skuadre. Por lideri i Team Sky arriti të bashkohej me grupin dhe të mos humbiste shumë sekonda ndaj Van Avermaet.

Të hënën është dita e parë e pushimit dhe gara risin të martën me një etapë prej 158,5 kilometrash nga Annecy në Le Grand-Bornand.

Renditja pas etapës së nëntë

 1. John Degenkolb (Trek-Segafredo) 3h 34’ 26”
 2. Greg van Avermaet (BMC) 3h 34’ 26”
 3. Yves Lampaert (Quick-Step) 3h 34’ 26”
 4. Philippe Gilbert (Quick-Step) +19”
 5. Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) +19”
 6. Jesper Stuyven (Astana) +19”
 7. Bob Jungels (Quick-Step) +19”
 8. André Greipel (Lotto-Soudal) +27”
 9. Edvard Boasson Hagen (Dimension Data) +27”
 10. Timothy Dupont (Wanty) +27”

Renditja e përgjithshme

 1. Greg van Avermaet (BMC) 36h 7’ 17”
 2. Geraint Thomas (Team Sky) +43”
 3. Philippe Gilbert (Quick-Step) +44”
 4. Bob Jungels (Quick-Step) +50”
 5. Alejandro Valverde (Movistar) +1’ 31”
 6. Rafal Majka (Bora-Hansgrohe) +1’ 32”
 7. Jakob Fuglsang (Astana) +1’ 33”
 8. Chris Froome (Team Sky) +1’ 42”
 9. Adam Yates (Michelton-Scott) +1’ 42”
 10. Mikel Landa (Movistar) +1’ 42”

 

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.