Kampioni Florian Marku: S’di të humb, shqiptarët më bënë të njohur

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
29 Nëntor 2017 14:36

Florian Marku është sportisti shqiptar që ka ngritur lart emrin e Shqipërisë në disiplinat e kickboxing dhe MMA (Artet Marciale të Përziera).

Katër herë kampion Bote dhe një herë Europe, 25- vjeçari padyshim që ka bërë krenarë mbarë shqiptarët kudo me arritjet e tij. Para pak ditësh ai regjistroi një tjetër fitore në përballjen ndaj Sanches Mendes në Graz të Austrisë, ku arriti t’a mposhtë kundërshtarin vetëm pas një raundi.

Kampioni shqiptar në 79 ndeshje të zhvilluara deri më tani ka shënuar vetëm 4 humbje.

Në një intervistë për portalin tonë “eduasportin.com” Marku na ka rrëfyer hapat e parë në kickboxing dhe emocionet që përjeton në ring. Ndërsa tregon se përpara ka një tjetër sfidë me rëndësi, atë të 25 marsit në Tiranë.

Florian, regjistruat fitoren e radhës në Austri. Si u ndjetë?   

U gëzova shumë që u ndesha pas 4-vitesh në Austri. Jam ndjerë shumë mirë pasi njerëzit më pritën mirë dhe natyrisht që ndihem i lumtur për fitoren edhe pse nuk ishte ndeshje për titull.

Me kë e ndatë gëzimin e kësaj fitoreje pas ndeshjes?

Me familjen, shokët e mi që kishin ardhur nga larg për të më parë.

Kur e keni ndeshjen e radhës?

Me 10 shkurt kam një ndeshje tjetër në Linz, po në Austri dhe tjetrën e kam në Tiranë, me 25 mars.

Cilët janë synimet, objektivat e tu në këtë sport?

Ëndrra ime është të bëhem kampion i padiskutueshëm në UFC (Kampionati i dueleve ekstrem dhe në kickboxing në Glory.

Sa fitore keni regjistruar deri tani?

Kam zhvilluar 79 ndeshje, ku kam shënuar vetëm 4 humbje deri tani. Jam shpallur katër herë kampion bote dhe një herë Europe.

Në ndeshjet në Greqi ju duartrokasin vetëm shqiptarët apo edhe grekët?

T’iu them të drejtën kam pasur përkrahje edhe nga grekët, por nuk diskutohet që shqiptarët janë ata që më bënë me të vërtetë të njohur dhe që gjithmonë më mbështesin.

Cili është kundërshtari që do doje të ndesheshe?

Nuk kam ndonjë në mendje për momentin por gjithmonë me më të mirët dua të ndeshem.

Nga ju ka lindur pasioni për këtë sport? Si e keni nisur?

Që fëmijë më pëlqente të grushtoja (qesh). Kam qenë fëmijë pak i prapët, përfshihesha edhe në sherret në lagje, rrugë. Jam zënë shumë herë. Më pas në moshën 12-vjeçare fillova të ushtroja kickboxing. Që nga ajo moshë e deri më sot stërvitem intensivisht tre herë në ditë që të arrij me sukses objektivët që kam.

Vazhdoni stërvitjen në Greqi?

Në Greqi jam rritur që nga mosha 8-vjeçare, atje jam stërvitur por tani jam shpërngulur në Austri, kam hapur palestrën time këtu. Kam tre trajnerë që më stërvitin, njëri për frymëmarrje, tjetri për kickboxing ndërsa një tjetër për Jijujitsu.

Çfarë mendoni kur futeni në ring?

Që nuk humbas dot.

Po nëse humbisni?

Kam 7 vite pa humbur, e kam harruar atë lloj ndjesie. Por, normalisht që ndodh edhe të humbasim. Por, unë nuk kam për të humbur më.

Cila është ndeshja më e bukur dhe më e vështirë që keni bërë?

Ndeshja më e bukur dhe njëkohësisht më e rëndësishmja ka qenë kundra grekut Stamatis Bitakos. Më e vështira? Mendoj se çdo përballje ka vështirësitë e saj.

Intervistoi: Eva MARKU

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike