Kamza humbet me kundërshtarin “misterioz”

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 17:25
Ekipi i trajnerit Ramadan Ndreu nuk e dinte me kë do të luante

Skuadra e Kamzës ka humbur miqësoren e dytë kundër Alanyaspor-it. Ekipi i trajnerit Ramadan Ndreu humbi me rezultatin minimal 1-0. Goli u shënua nga Isaac Sackey në minutën e 33-të. Ndeshja u zhvillua në stadiumin “Bahçeşehir Schools Stadium”.

Takimi ishte i dominuar nga turqit, ndërsa Kamza u mundua të rivalizonte në momente të caktuara. Ekipi i Ndreut dallohej qartësisht se ishte pas ekipit të Alanyaspor-it. Ekipi turk ka një tjetër nivel, pasi është ndër skuadra më të mira të Superligës turke.

Alanyaspor-i ndodhet në vendin e 13-të në kampionatin turk. Një ekip me një buxhet shumë herë më të madh se Kamza. Klubi i Kamzës nuk ka qenë shumë i qartë për rivalin, pasi në lajmërimin e tyre për ndeshjen, tifozët mësuan se do të luajnë me skuadrën ruse të Alanya-s. Në të vërtetë, ekipi i tyre ka humbur me ekipin rus të Alanyaspor-it. /EDS/

Veprimet anti-sportive në Partizani-Skënderbeu, reagon fort Shoqata e Arbitrave

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 13:28
Gjyqtarët dënojnë veprimin e politikanit

Shoqata e Arbitrave ka reaguar në lidhje me veprimin e deputetit Erion Braçe në sfidën ndërmjet Partizanit dhe Skënderbeut. Në përfundim të takimit, Braçe i ulur në tribunën VIP ka goditur me çakmak gjyqtarin Andi Koçi. Një veprim i tillë ka bërë menjëherë jehonën dhe u shpërnda me shpejtësi në media, ndërsa tani është radha e Shoqatës së Gjyqtarëve për të reaguar, pasi në fund u sulmua një nga anëtarët e këtij kolegjiumi.

Në sajtin zyrtar të Federatës Shqiptare të Futbollit u publikua deklarata e Shoqatës së Gjyqtarëve që dënonin veprimin e deputetit Erion Braçe. Ky i fundit nuk ishte aspak i kënaqur me veprimet e gjyqtarit kryesor Andi Koçi në fund të ndeshjes. Dy faullet e akorduarnga gjyqtari kryesor afër zonës së Partizanit  sollën dhe golin e Ditës dhe ndëshkuan Prognin dhe Ibrahimin me kartonë të verdhë. I gjithë stadiumi rreagoi dhe mes tyre nuk mund të mungonte deputeti Erion Braçe. Zyrtari i lartë i shtetit njihet si një tifoz i thekur i "demave të kuq". Ai nuk mungon në asnjë ndeshje në tribunën qendrore të "Selman Stërmasit" kur Partizani luan në shtëpi.  

“Shoqata e Arbitrave Shqiptarë reagon për veprimin antisportiv dhe aspak fair nga ana e Deputetit të Kuvendit të Shqipërisë, Braçe i cili në përfundim të ndeshjes Partizani-Skënderbeu e vlefshme për javën e 30-të të Kategorisë Superiore ka goditur nga tribuna me një objekt arbitrin kryesor të takimit, në momentin e hyrjes për në dhomat e zhveshjes.

Shoqata e Arbitrave dënon një veprim të tillë nga ana e përfaqësuesit të ligjit, në drejtim të arbitrave, dhe njëherësh bën apel për më shumë gjakftohtësi dhe vetëkontroll, jo vetëm në këtë periudhë të mbetur ndeshjesh, por edhe në vijimësi. Ngjarja e fundit ishte e shëmtuar, aq më shumë kur të tilla veprime vijnë nga tribuna VIP. Të tilla situata nuk I përkasin aspak futbollit, dhe për më tepër marrin një simbolikë antisportive kur ideohen dhe kryhen nga një përfaqësues i ligjit”, - përfundon deklarata. /EDS

Partizani hedh poshtë zërat: Dalipi ka besimin absolut të klubit!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 13:17
Të kuqtë reagojnë për trajnerin e ri

Klubi i Partizanit ka dalë me një deklaratë për shtyp duke hedhur poshtë të gjitha shkrimet e medieve në lidhje me trajnerin e ri të Partizanit dhe lojtarëve që u mbaron kontrata. Në fakt, trajneri kroat Mario Tokiç ishte prezent ditën e djeshme në stadiumit “Selman Stërmasi”, ashtu siç u raportua dhe nga Eduasportin.com, por klubi i kuq largon zërat. Të kuqtë kanë dalë me një deklaro për media në faqen e tyre zyrtare në “Facebook”.

Deklarata e klubit të kuq:

“Duke marrë shkas nga lajmet e publikuara së fundmi në mediat sportive në lidhje me të ardhmen e lojtarëve tanë dhe trajnerit të ekipit Klevis Dalipi, klubi nëpërmjet kësaj deklarate për shtyp dëshiron të distancohet nga pavërtetësia e tyre duke specifikuar se trajneri Dalipi do të vazhdojë të jetë në drejtimin e skuadrës. Ai gëzon mbështetjen e plotë të drejtuesve të klubit, sikurse dhe lojtarët, kontratat e të cilëve janë vënë në diskutim në shkrimet në fjalë, janë tërësisht të përqendruar për të arritur objektivat e klubit dhe deri tani kanë shprehur dëshirën të vazhdojnë të përfaqësojnë ngjyrat e Partizanit. Për më tepër vendimin për trajnerin drejtuesit e klubit e kanë konfirmuar në vazhdimësi dhe e ka rikonfirmuar pak ditë më parë edhe vetë Presidenti Demi, përgjatë një prononcimi dhënë për emisionin “Zona Gol”. Kreu i 15-të herë kampioneve të vendit i ka dhënë mbështetje të plotë trajnerit Dalipi, madje duke i konsideruar “barcoleta” dhe aspak të vërteta informacionet që mediet e shkruara servirin për opinionin sportiv. Insinuatat e pavërteta për probleme brenda klubit, si dhe aludimet për emra trajnerësh, pikërisht në prag të ballafaqimeve të rëndësishme në këtë fazë kyçe të kampionatit, konsiderohen tendencioze me qëllim për të destabilizuar harmoninë në skuadër dhe punën e trajnerit Dalipit. I tërheqim vëmendjen medieve të jenë më korrekte në informacionet që përcjellin dhe ju rikujtojmë se në çdo rast mund të kontaktojnë me zyrën për shtyp të klubit e cila mbetet gjithmonë në shërbim të tyre”, - përfundon shkrimi i Partizanit. /EDS

Dënimi i UEFA-s paralizon Skënderbeun, fati i 3 titullarëve në ajër

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 11:22
Ekipet e tjera janë gati për të kafshuar

Disa prej lojtarëve titullarë të Skënderbeut u skadon kontrata në fund të sezonit. Fjala është për Marko Radasin, Sabien Lilajn dhe Enis Gavazajn. Të gjithë këto futbollistë në fund të sezonit do të jenë lojtarë të lirë dhe mund të transferohen kudo tjetër. Për kroatin e mbrojtjes, situata është pak më e thjeshtë, pasi mosha e tij e madhe mund ta shtyjë dhe drejt një largimi përfundimtar nga futbolli, por dyshojmë, pasi Radasi po luan si titullar dhe po përballon çdo ndeshje të Skënderbeut. Në ndeshjen e djeshme kundër Partizanit, kroati mbajti dhe shiritin e kapitenit.

Në krahun tjetër kemi dy mesfushorët më në zë të Superiores, Enis Gavazaj dhe Sabien Lilaj. Të dyve i mbarojnë kontratat në fund të sezonit dhe nuk dihet se çfarë mund të ndodhë me fatin e tyre. Gavazaj dhe Lilaj synojnë një eksperiencë ndërkombëtare dhe mendojnë se mund të rikthehen sërish në arenën ndërkombëtare. Në fakt, nuk dihet me siguri se çfarë mund të ndodhë, pasi të dy lojtarët nuk kanë diskutuar ende për rinovimin me ekipin e korçar. Arsyeja? E thjeshtë, Skënderbeu nuk dihet se si do të shkojë dhe nuk ka nisur bisedimet për rinovim me asnjë lojtarë. Lilaj dhe Gavazaj janë pjesë e Kombëtares shqiptare dhe kanë nevojë për një ekip kompetitiv që luan dhe në Evropë.

Ata të dy mund të largohen në rast se situata te Skënderbeu nuk merr zgjidhje. Gjasat që diçka e tillë të ndodhë janë të vogla, sepse pavarësisht rikthimit të titullit të sezonit 2015-16 nga CAS, vendimi prej 10 vitesh nga UEFA rëndon shumë. Shanset që klubi korçar të falet nga apeli i UEFA-s dhe CAS-i janë shumë minimale. Një shpresë e vakët mbetet Gjykata Federale, por sërish dhe nëse dënimi ulet me 2-3 vite, apo në gjysmë, është një goditje shumë e madhe për Skënderbeun dhe lojtarët e tij. Askush nuk e ka luksin të presë 5 vite, qoftë dhe presidenti Takaj nuk mund të investojë pa marrë ndonjë benefit mbrapa. /EDS  

Kukësi ''mbyll'' sezonin, nis merkato për verilindorët

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
24 Prill 2018 10:47
Dy largime të rëndësishme

Ky sezon mund të cilësohet si i mbyllur për skuadrën e Kukësit. Ekipi verilindor u eliminua në gjysmëfinale nga skuadra e Laçit, ndërsa kampionati është thuajse i mbyllur. Takimi kundër Skënderbeut mund të vendosë gjithçka, pasi humbja e verilindorëve, mund të bëjë që epiteti i kampionëve të Shqipërisë të kalojë zyrtarisht nga Kukësi te Skënderbeut. Në rast se diçka e tillë ndodh, korçarët sigurojnë dhe matematikisht titullin kampion. Me 6 ndeshje të mbetura duhet të ndodhë një çudi për ta humbur.

Kukësi nga krahu tjetër lufton për vendin e dytë. Verilindorët janë larg vendit të 3-të që është Luftëtari me 8 pikë. Tekniku Peter Pacult e ka siguruar pothuajse vendin e dytë, ndërsa eliminimi nga Kupa e Shqipërisë ka bërë që skuadra verilindore thuaje të mbyllë sezonin aktual. Ekipi i Kukësit po mendon për merkaton e verës. Te Kukësi kanë filluar të mendojnë për lojtarët në dalje dhe pastaj për ata në hyrje. Dy emrat e parë që rrezikojnë janë Enea Koliçi dhe Albi Alla, bëjnë me dije burime të EDS pranë klubit të Kukësit. Të dy kanë qenë lojtarë të rëndësishëmn të ekipit dhe formacionit të verilindorëve, por të dy e kanë humbur atë.

Koliçi ka humbur balotazhin me portierin Stivi Frashëri, ky i fundit po paraqitet mirë dhe nuk po lejon që numri një i klubit të luajë. Frashëri u paraqit dhe në Kupën e Shqipërisë kundër Laçit duke i hequr mundësi Koliçit të luajë. Ky i fundit bëri "luftë" me ekipin e Kukësit në verë për t'u rikthyer, por duket se "respekti" ka humbur rrugës. Koliçi synon të gjejë ekip të ri, ndërsa verilindorët nuk e pengojnë, pasi kontrata e tij mbaron në verë dhe ka një rrogë të bollshme.

Në të njëjtat kushte është dhe mbrojtësi Albi Alla. Mbrojtësi ka pësuar një rrokullisje të frikshme që nga grumbullimi me Kombëtaren te stoli i Kukësit. Ai do të largohet me shumë mundësi në verë, pasi ka humbur besimin e trajnerit dhe klubit. Të shohim dhe të presim se çfarë do të ndodhë. /EDS