Kane shpallet “Lojtari i Muajit”, barazon rekordin e Gerrard

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 14:45
Sulmuesi anglez

Harry Kane është vlerësuar me çmimin “Lojtari më i mirë” për muajin dhjetor (2017).  Ylli i Tottenham ka shënuar tetë gola në gjashtë ndeshje në muajin që sapo lamë pas. 24-vjeçari ka barazuar rekordin e ish-mesfushorit të Liverpool, Steven Gerrard.

Kane e merr këtë çmim për të gjashtën herë në Premier League. Në dhjetor ai vendosi rekord të ri në kampionat, pasi arriti në kuotën e 39 golave në një vit kalendarik.

“Është e mrekullueshme, jam shumë krenar për këtë çmim. Mund të them se goli im i preferuar është ai që më ndihmoi të thyeja rekordin ndaj Southampton”- ka thënë anglezi pasi ka marrë çmimin. /EDS/

Në Belgjikë janë të bindur, Januzaj pranë rikthimit në Premier League

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Korrik 2018 12:33

Everton ka shfaqur interesim për ish-lojtarin e Manchester United Adnan Januzaj, sipas asaj që raportojnë mediat në Belgjikë. Sulmuesi 23-vjeçar aktualisht aktivizohet me klubin spanjoll Real Sociedad, ku u transferua verën e kaluar. Por tani, sipas Het Nieuwsblad nuk mund të përjashtohet një rikthim në Premier League, duke shtuar se Goodison Park mund të jetë një 'destinacion i pranueshëm' për Januzaj-n, pasi ai e njeh mirë këtë zonë të Anglisë.

Mesfushori i kombëtares belge ka qenë protagonist në ndeshjen kundër Anglisë, ku shënoi golin e vetëm që rezultoi të jetë edhe i fitores për Belgjikën. Kjo ka bërë që disa klube angleze të rikujtohen edhe njëherë për Januzaj. Ai luajti 86 minuta gjatë ndeshjes së fundit në grup, atë me Anglinë në Kaliningrad, por nuk luajti në ndonjë ndeshje tjetër gjatë Botërorit.

U duk sikur Januzaj do të luante rregullisht te United, gjatë drejtimit të David Moyes dhe Louis van Gaal, por ai u huazua fillimisht te Borussia Dortmund dhe pastaj te Sunderland. Jose Mourinho vendosi ta shesë te Sociedad verën e kaluar pas 63 ndeshjeve dhe pesë golave për United. Trajneri i ri i Evertonit është Marco Silva i cili ka zëvendësuar Sam Allardyce. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Nga varfëria në Anfield, historia e pazakontë e Naby Keita

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
18 Korrik 2018 12:02

Naby Keita është lojtari i momentit te Liverpool. I bllokuar që një vit më parë nga Leipzig, paguar 52 milionë paund, lojtari i lindur në vitin 1995 tashmë i ka mahnitur të gjithë pjestarët e Reds, të gatshëm për të tërhequr ekipin në një sezon që pritet të jenë protagonistë deri në fund. Kjo uniformë, nga ana tjetër, pranon vetëm rezultate të mëdha. Nuk bëhet fjalë vetëm për emblemën, por edhe për numrin e zgjedhur nga Guineani, i cili me bekimin e Gerrard është gati të veshë numrin 8 magjik, që ka hyrë në zemrën e çdo tifozi anglez. E pamundur për mesfushorin të ndiejë frikë, ose të paktën presionin. Ai e di mirë sfidën e madhe që e pret, por vështirësitë që ka hasur në jetë e bëjnë atë të gatshëm për çdo gjë.

I rritur në varfëri në Guinea, duke luajtur futboll në rrugë pa këpucë, duke dribluar makina që herë pas here e godisnin. Kjo është fëmijëria e blerjes së re të Liverpool. Guinea është një vend i varfër dhe politikisht i rrezikshëm që e ka bërë Keita-n personin dhe lojtarin që ai është sot: i detyruar të luftojë për çdo gjë, për të bërë një hap më shumë se të tjerët, kjo edhe për shkak të gjatësisë. "Gjithçka që kam përjetuar më ka përgatitur në mënyrën më të mirë për të përballuar çdo gjë si një profesionist. Unë kam luftuar për çdo gjë: mundësinë për të luajtur, topin, respektin. As makinat nuk mund të më ndalnin ".

Keita, që nga mosha e hershme, kur luante pa këpucë në rrugë, ishte i destinuar të ishte një lojtar i Liverpool. Babai është një tifoz i madh i Reds, dhe shumë nga miqtë e tij e ndjekin Liverpoolin sikur të ishte një fe. Në rrugë ai luante me fanellën e kuqe të Anfield, tani ai është gati ta nderojë atë në tempull, para syve të mijëra spektatorëve. Lojtari ka qenë i detyruar të udhëtojë nëpër Evropë pa gjetur një ekip, i paaftë për të kuptuar atë që i kërkonin trajnerët, për atë që nuk dinte asgjë rreth taktikave: "Gjatë seancave stërvitore, trajnerët më kërkonin të bëja gjëra që nuk i kisha dëgjuar ndonjëherë, përdornin terma që nuk i kuptoja ". Tani, megjithatë, kjo është pjesa më e rëndësishme e udhëtimit: për ti treguar të gjithë botës se është i gatshëm të hyjë në tempullin e të mëdhenjve. Premier League është terreni i përsosur. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Wenger: Ju tregoj për gabimin më të madh në karrierë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 21:31

Sezoni i ardhshëm do të jetë sezoni i parë i Premier League pa Arsène Wenger pas 22 vjetësh. Ideja që Arsenal të drejtohet nga dikush tjetër është e papranueshme për shumë njerëz – trajneri është bërë sinonim i klubit. Gjatë viteve të fundit, tifozët ishin të pakënaqur me rezultatet dhe madje kishin protestuar që të largohej. Ai më në fund arriti në përfundimin se ishte koha për t'u larguar, mbase me shumë vite me vonesë, siç e ka pranuar gjatë një interviste për RTL, një stacion radio në Francë.

I pyetur nga Christine Kelly për gabimin e tij më të madh, Wenger tha: “Ndoshta qëndrimi në të njëjtin klub për 22 vite. Unë jam dikush, që i pëlqen të lëvizë shumë, por gjithashtu më pëlqen një sfidë. Unë kam qenë një i burgosur i sfidës sime në kohë”. Ai është dukshëm i vetëdijshëm, duke pranuar se duhej të largohej më herët nga Arsenal, por ra viktimë e pasionit të tij obsesiv.

Ai ishte i sinqertë në këtë intervistë, pasi pranoi se frika e tij më e madhe në jetë ishte "të humbiste aftësinë për të qenë fizikisht i pavarur. Më pëlqen lëvizshmëria ime, më pëlqen të ushtrohem". Ndoshta komenti i tij më prekës erdhi kur u pyet se kujt do t'i kërkonte falje. "Më vjen keq që kam sakrifikuar gjithçka për një klub, sepse e kuptoj se kam lënduar shumë njerëz rreth meje. Kam lënë pas dore shumë njerëz, kam lënë pas dore familjen time, të afërmit e mi” tha ai. "Në këtë punë, ne vazhdimisht marrim vendime që lëndojnë disa, ndërkohë që i bëjmë të lumtur të tjerët. Kur punon me një skuadër me 25 lojtarë, në fund të fundit, çdo të shtunë ose të martë, në thelb, ke 14 njerëz të papunë.

Arsene tha se lojtari më i mirë që kishte stërvitur ishte “ndoshta Thierry Henry” dhe se ndeshja më e lumtur, që ai ka fituar ishte “kundër Barcelonës”. Ata ishin të pamposhtur. “Futbolli në të dyja skuadrat ishte i jashtëzakonshëm”, – kujton ai për fitoren ndaj Barçës, me trajner Pep Guardiolën, në vitin 2011.

Wenger mund të mos ketë arritur atë që pritej gjatë karrierës së tij te Arsenal, por si gjithmonë ai ka treguar në këtë intervistë se ai është një njeri me klasë. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tronditet Arsenal, kontrata e firmosur me sponsorin kinez jo e vërtetë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 17:50

Ndodh që të gjithë të mashtrohemi njëherë në jetë. Fatura e telefonit e kripur, një blerje nëpërmjet internetit që vjen bosh. Natyrisht, që ti ndodhë një klubi futbolli, me gjithë volumin e punës që sillet rreth botës së futbollit, është mjaft komike. Sidomos në qoftë se klubi në fjalë nuk është një ekip i lënë pas dore, por Arsenali i lavdishëm. Që, siç raportohet nga Daily Mail, në prill kishte njoftuar një partneritet me BYD, një kompani kineze që prodhon makina elektrike. Disa nga lojtarët e Gunners ishin fotografuar me fanellat që mbanin emrin e kompanisë. Por në fakt ...

Ndërsa tani, vetë BYD deklaron se çdo marrëveshje e arritur dhe e nënshkruar me Arsenal-in do të konsiderohet absolutisht e pavlefshme. Dhe për një arsye madhore. Personi i cili ka firmosur këtë marrëveshje ... nuk punon për BYD. Në fakt, ai kurrë nuk ka punuar atje. Daily Mail njofton se Li Juan, arkitekti i dyshuar i këtij mashtrimi, është arrestuar në Shangai. Pikërisht në qytetin më të populluar në botë, Li Juan kishte selinë e saj, ku mashtronte klientët, duke pretenduar se ishte një emisar i BYD-së, duke u pajisur me një vulë të rreme të kompanisë.

Dhe versioni kinez i faqes së Arsenalit konfirmon se Gunners gjithashtu është në listën e të mashtruarve. "BYD ka njoftuar Arsenalin se ka qenë viktimë e mashtrimit në lidhje me disa marrëveshje sponsorizimi, duke përfshirë edhe atë me klubin". Kompania ka lëshuar një deklaratë zyrtare, duke nënvizuar se Li Juan është hequr si një anëtar i stafit të BYD dhe ka përdorur një vulë të falsifikuar për të nënshkruar kontrata. Të gjitha detajet  BYD i ka raportuar në polici, të cilët kanë kryer arrestimin. Një dëm i madh për imazhin e kompanisë, por edhe për vetë Arsenal-in, që kishte postuar fushata reklamuese në faqen e saj të internetit për të bërë publike partneritetin. Dhe në fakt, është përballuar me një marrëveshje të rremë. Por, kjo i ndodh edhe më të mirëve. Megjithatë, nga hera tjetër, kujdes se çfarë firmosni. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.