Këto janë 10 futbollistët e mëdhenj që shkëlqyen edhe si trajnerë

Ti mund ta lexosh kete ne 10 min.
28 Mars 2018 19:28

Tranzicioni nga futbollist në trajner mbetet një sfidë për çdo lojtar që zgjedh t’i përkushtohet drejtimit të një ekipi. Të tentosh të aplikosh idetë dhe taktikat tek futbollistët dhe të zbatosh formulat e futbollit janë dy modalitet në funksion të njëra-tjetrës. Me pak fjalë, është raporti midis anës praktike dhe teorike të futbollit. Shumë futbollistë kanë shkëlqyer me uniformën e ekipit, por në kostumin e trajnerit e kanë gjetur të vështirë të përshtaten me rolin e ri.

Megjithatë disa kanë arritur të tejkalojnë famën si lojtarë duke fituar emër dhe autoritet si teknikë. “Talksport” përzgjedh 10 emrat që lanë shenjë si futbollistë të zotë por dhe si trajnerë të dalluar.

 

  1. Fabio Capello

Në rolin e mesfushorit, “Don Fabio” luajti me 3 ekipet më të mira të viteve ’60 dhe ’70 në Itali. Me Romën ai fitoi Kupën e Italisë në 1969, kurse me Juventusin fitoi 3 tituj kampionë nga 1972 deri në 1975. Capello ishte dhe titullar me kombëtaren italiane kur përfaqësoi vendin në Kupën e Botës të 1974. Por reputacioni i tij si trajner u ngrit kur mori drejtimin e Milanit në 1991. Kuqezinjtë u kthyen një fuqi dominuese në Itali duke siguruar radhazi tre Serie A. Por finalja epike ndaj Barcelonës në ligën e Kampioneve në 1994 ishte momenti kur Capello legjitimoi veten si njëri nga trajnerët më të suksesshëm në historinë e futbollit. Ai ndihmoi Real Madridin në periudha të ndryshme drejtimi të fitonte La Ligan (1997 dhe 2007). Në 2001 ai riktheu Romën në fronin e futbollit italian kur i drejtoi drejt titullit të parë kampion pas 18 vitesh. Në krye të pankinës së Juventusit në dy sezone 2004-2006, Capello ndërtoi ekipin që fitoi radhazi dy Serie A pas largimit të një tjetër emri të madh si Marcello Lippi. Skandali i “Calciopolit” më verën e 2006 i kushtoi Juventusit dy titujt e fituar dhe “eksodin” e shumë futbollistëve bashkë me Fabio Capellon.

 

  1. Juup Heynckes

Bashkë me Gerd Muller, Heynckes ishte një nga golashënuesit më të mirë të Bundesligës gjermane. Edhe pse përballë kishte një nga fuqitë më të konsoliduara në Gjermani dhe Europë si Bayern Munchen, kjo nuk e pengoi sulmuesin e Borussia Mönchengladbachut të fitonte 3 tituj kampion, Kupën UEFA dhe të arrinte finalen e Kupës Europiane në 1977 përballë Liverpoolit. Heynckes fitoi respektin dhe vëmendjen e mbarë Europës kur ndihmoi Real Madridin të fitonte Ligën e Kampioneve pas një periudhe të errët në kontinent prej 32 vitesh në 1998. 15 vjet më vonë Heynckes rivendosi statusin e merituar të kampionit të Europës dhe Gjermanisë me Bayern Munchen kur bavarezët siguruan tripletën në 2013.

 

  1. Kenny Dalglish

Skocezi është një emër i adhuruar te të dyja klubet që ka luajtur në karrierë si te Celtic FC dhe te Liverpool. Talenti i tij shpërtheu në fillim të viteve ’70-të ku përveҫ golave, kontributi i tij lidhet me 4 titujt kampion të fituar në Skoci dhe 6 të tjerë me fanellën e Liverpoolit. Në Europë, Dalglish pushtoi kontinentin me “Të Kuqtë” kur fitoi tre herë Kupën Europiane (Ligën e Kampioneve). Por nga 1985 deri në përfundim të karrierës si lojtar në 1990, Dalglish kreu dhe funksionin e trajnerit të Liverpoolit kur drejtoi ekipin e “Anfield Road”-it drejt tre titujve kampion në 1986, 1988 dhe 1990. Në 1995 ai triumfoi me Blackburn Rovers në Premier League duke zënë vendin e parë. Në 2000 ai fitoi Kupën e Ligës Skoceze kurse në 2012 fitoi prapë si trajner i Liverpoolit Kupën e Ligës.

 

Diego Simeone

Karriera si futbollist e Simeones është shumëngjyrëshe pasi ka luajtur në Spanjë e Itali me Interin, Lazion, Sevilla dhe Atletico Madridin. Një mesfushor i fortë dhe luftarak Simeone fitoi Kupën UEFA me Interin në 1998, La Ligan në 1996 me Atleticon dhe në 2000 Serinë A me Lazion. Ai përfaqësoi Argjentinën në 14 vjet duke fituar me “bardhekaltërit” 2 Kupa Amerike. Kurse suksesi i tij si trajner nisi në Argjentinë me ekipet e Estudiantes dhe River Plate dhe më tej mbërriti në Spanjë për të stërvitur Racing Club. Në 2011 ai mori frenat e ekipit të Atleticos duke u kthyer hap pas hapi në një nga skuadrat më të arrira të viteve të fundit. Me “Los Colchoneros” Simeone arriti të siguronte titujt më të rëndësishëm si trajner; në 2012 kur fitoi Europa Leaguen dhe Superkupën e Europës, në 2013 theu tabunë ndaj Real Madridit duke i mposhtur në finalen e Kupës së Mbretit pas 15 vitesh. Në 2014 Simeone theu hegjemoninë Real Madrid-Barcelona në kampionatin spanjoll kur shpalli kampion Atletico Madridin në javën e fundit të sezonit në “Camp Nou”. Vetëm kupa e Ligës së Kampioneve mbetet “pengu” i Simeones kur në dy finalet e 2014 dhe 2016 u mposht nga armiqtë e përjetshëm të Real Madridit.

 

  1. Brian Clough

Një personazh enigmatik në futbollin anglez. Brian Clough ishte një bomber i saktë kur shënoi 197 gola në 213 ndeshje me Middlesbrough dhe shtoi 54 gola të tjerë me me fanellën e Sunderlandit në 61 ndeshje. Në 1965 u detyrua të mbyllte para kohe karrierën si lojtar kur u dëmtua rëndë. Menjëherë ai mori detyrën e trajnerit të Hartlepool në 1965 dhe dy vite më vonë ai mori nga Divizioni i Dytë anglez Derby Countyn drejt Divizionit të Parë dhe më tej i shpalli kampion. Ai qëndroi vetëm 44 ditë në krye të ekipit të Leeds United dhe la stolin e tij duke marrë drejtimin e Nottingham Forestit. Me ekipin e fundit Clough triumfoi në 1978 duke fituar titullin e dytë kampion të Anglisë dhe në 1979 e 1980 Nottingham u rendit si ekipi më i mirë i Europës kur fitoi radhazi Kupën Europiane. Përveҫ këtyre trofeve të rëndësishëm, ai fitoi 4 herë Kupën e Ligës me “Forest”. Në këtë mënyrë legjitimoi lavdinë si njëri prej trajnerëve më të dalluar në historinë e futbollit.

 

  1. Mario Zagallo

Njeriu i parë që ka fituar Kupën e Botës si futbollist dhe si trajner. Në triumfin e parë të Brazilit në 1958, Zagallo ishte lojtar formacioni bazë. Ai ishte prezent dhe me ekipin që mbrojti titullin 4 vjet më vonë në Kili. Në 1970 përpara fillimit të turneut në Meksikë, Zagallo në krye të pankinës së “Seleҫaos” komandoi formacionin më të mirë të të gjitha kohërave në futboll drejt titullit të tretë të Kupës së Botës të quajtur për nder të presidentit të FIFA-s Jules Rimet. Në 1994 ai ishte ndihmësi i Carlos Alberto Parreiras në triumfin e parë të 24 viteve në Botërorin amerikan me Brazilin. Në 1998, pati shansin të bëhej trajneri i parë në histori që fitonte dy Kupa Bote si trajner, por iu mohua nga golat e Zinedine Zidane dhe Emmanuel Petit.

 

  1. Carlo Ancelotti

Në vitet ‘80-të Ancelotti ishte njëri prej mesfushorëve më cilësorë. Talenti i tij u shpërblye me seri ta pandalshme trofesh me Romën dhe Milanin legjendar të Sacchit dhe Capellos. Me verdhekuqtë ai u shpall kampion i Serisë A në 1983 plus 4 Kupa Italie. Në “San Siro” ai u bë pjesë e njërës prej gjeneratave më të suksesshme në historinë e futbollit kur fitoi dhe 2 tituj të tjerë Serie A dhe dy tituj të tjerë prestigjiozë si Liga e Kampioneve në 1989 dhe 1990. Pasi përfundoi karrierën si lojtar, Ancelotti mori detyrën e trajnerit të Reggianas në 1995. Titulli i parë kryesor si trajner mbërriti në 2003 kur fitoi Kupën e Italisë me Milanin dhe më tej fitoi 2 Liga të Kampioneve dhe titullin kampion të Italisë në 2004. Pas 8 viteve në Milano, ai nisi eksperiencën në Angli me Chelsean duke fituar një tjetër titull kampion në 2010. Fitoi një tjetër titull në 2013 me PSG-në. Në 2014 ai u bë trajneri i dytë pas Bob Paisleyt që fitonte tre Liga të Kampioneve si trajner kur i dha Realit titullin e 10-të të Europës. Me spanjollët Ancelotti fitoi dhe Kupën e Mbretit.

 

  1. Franz Beckenbauer

Gjermani e meriton titullin “Der Kaiser” për lavdinë që i ka dhënë futbollit gjerman dhe botëror. Beckenbauer njihet si futbollisti që ndryshoi rolin e qendërmbrojtësit në mesfushorin me tipare mbrojtëse, një pozicion që kërkohet nga trajnerët në ditët e sotme në skemat e tyre. Një kapiten madhështor që ndikoi në triumfin e Kupave Europiane me Bayern Munchen (1974,1975 dhe 1976) dhe 4 Bundesligave gjermane. Por në arenën ndërkombëtare, ai ngriti titullin e Kupës së Europës dhe Kupës së Botës në 1972 dhe 1974 me kombëtaren e Gjermanisë. Pasi fitoi gjithҫka si lojtar, “Der Kaiser” mori drejtimin e një klubi dhe në 1982 udhëhoqi ekipin e Hamburgut drejt triumfit në Bundesligë. Menjëherë dështimit në EURO 1984, Beckenbauer u vendos në krye të pankinës së “panzerave”. Pasi dështoi të fitonte në dy turnetë e Botërorit dhe Kampionatit Europian në 1986 dhe 1988, Beckenbauer u shpall kampion bote me Gjermaninë Perëndimore në Botërorin Italian në 1990. Më tej, ai drejtoi Marseille në fitoren e kampionatit francez Ligue 1 dhe siguroi finalen e Kupës Europiane të atij viti kur u mposht nga ish-jugosllavët Crvena Zvezdas. U rikthye sërish te ekipi i tij dashur i Bayern Munchen në rolin e trajnerit dhe fitoi Bundesligan dhe Kupën UEFA. Beckenbauer është njëri nga personalitetet më të respektuara të futbollit.

 

  1. Pep Guardiola

Katalanasi vlerësohet për influencën që i ka dhënë lojës me filozofinë e “tiki-takas”. Në uniformën e Barcelonës Guardiola ishte pjesë e grupit të quajtur “Ekipi i Ëndrrave” të Johan Cruyffit në fillim të viteve ‘90-të kur rrëmbeu një seri titujsh: 4 La Liga nga 1991-1994 dhe ndihmoi në triumfin e parë të shumëpritur në arenën europiane në 1992 kur Barcelona fitoi në finale ndaj Sampdorias. Në periudhën e holandezit Louis Van Gaal, katalanasi mbajti shiritin e kapitenit dhe udhëhoqi ekipin “blaugrana” drejt dy titujve të tjerë La Liga në 1998 dhe 1999. Ekipi i parë profesionist dhe elitar që drejtoi ishte padyshim Barcelona. Që në vitin debutues si trajner profesionist ai fitoi 6 tituj ku më kryesoret janë La Liga dhe Liga e Kampioneve në 2009. Në 4 vite në “CampNou” ai fitoi dy tituj të tjerë La Liga dhe një tjetër Ligën të Kampioneve. Në Gjermani me Bayern Munchen ai fitoi 3 tituj Bundeslige. Prej dy vitesh ai drejton Manchester Cityn dhe është në prag të një tjetër titulli kampion. Ndikimi i tij është njohur dhe në lojën dhe triumfet e Spanjës në Botërorin e 2010 dhe Europianin e 2012, por dhe te Kombëtarja e Gjermanisë në titullin e 2014. Mentori i tij zë vendin e parë në listë.

 

  1. Johan Cruyff

Brenda fushës dhe jashtë saj, “Mozarti i futbollit” është figura që simbolizon klasin dhe madhështinë. Me emrin e tij nuk lidhet vetëm trofetë, por trashëgimia në futbollin modern. Në vitet ‘70 sulmuesi i Ajaxit ishte njëri nga yjet më të spikatur në botë. “Futbolli total” nën markën holandeze pushtoi Europën nga ai moment dhe më tej. Cruyff shkëlqeu duke fituar radhazi 3 Kupën Europiane me Ajax. Në 1974, gjenialitetit të tij në Botërorin e Gjermanisë Perëndimore i mungoi vetëm kurorëzimi kur vendasit i mohuan Kupën e Botës. Kalimi i tij në “Camp Nou” ndryshoi historinë e klubit katalanas dhe futbollit. Në Spanjë Barcelona u kthye në ekipin më të mirë duke fituar titullin e parë kampion pas 14 vitesh mungesë. Ai kthye në shtëpi pas 10 vitesh duke ndihmuar Feynoordin drejt titullit “Eredivisie”-s në 1984. Një vit më vonë ai drejtoi Ajaxin e Van Bastenit në titullin e Kupës së Kupave në 1987. Në Barcelona ai hodhi themelet e “Ekipit të Ëndrrave” që u kthye në superfuqi të futbollit të kohës duke fituar nga 1991-1994 4 La Liga dhe Ligën e Kampioneve në 1992. Deri sa u nda nga jeta nga kanceri në mushkëri, Cruyff nuk drejtoi më asnjë klub, por futbolli tij, gjenialiteti si lojtar dhe kontributi në futbollin e sotëm është i pamohueshëm. E gjitha bota përulet përpara “gjeniut të pavdekshëm të futbollit”./EDS/

Heynckes i habitur: Nuk kam parë një ndeshje të tillë!!!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 23:31

Gjashtë fitore radhazi për Real Madridin kundër Bayern Munchen, ndërsa Jupp Heynckes humbet për herë të parë në pesë vjet në Campions League. Një humbje që komplikon shumë shanset e kampionëve të Gjermanisë për të shkuar në finalen e Campions. Tani “Los Blancos” janë shumë afër suksesit të trefishtë në këtë veprimtari, ndonëse e dinë se janë edhe 90’ minuta për t’u luajtur. Në përfundim të takimit, bavarezët u shfaqën të zhgënjyer, ndërsa besojnsë se mund ta përmbysin disavantazhin në ndeshjen e kthimit në “Santiago Bernabeu”.

“Ia dhuruam të dy golat Real Madridit. Nuk ishim efikas përpara portës, krijuam vërtetë shumë raste, por nuk arritëm t’i shfrytëzonim. Kjo na penalizoi. Pika e kthesës për ta ishte goli i barazimit, nuk kam parë ndonjëherë një gjysmëfinale të Champions të kishte kaq shumë raste të pashfrytëzuara, aq më shumë ndaj Real Madridit. Gjithashtu dëmtimet bën të vetën”, tha Jupp Heynckes.

Thomas Müller, kapiteni i Bayern thotë se kualifikimi është i hapur, ndërsa e pranoi se u treguan të dobët. "Ne ishim shumë naiv... Ne patëm shumë shanse dhe shkuam në 1-1, në pjesën e dytë ata kalun shumë shpejt në avantazh. Sonte rezultati mund të ishte shumë më ndryshe”. “Ne e pamë vitin e kaluar se gjithçka është e mundur në Madrid, ku ishim në gjendje të ktheheshim nga një defiçit 1-2. Ne patëm disa shanse shumë të mira, por ndoshta rëndësia e ndeshjes luajti një rol... gjithsesi duhet të kishim marrë një rezultat më të mirë sonte", shtoi gjermani.

"Ishte e dhimbshme që Robben u largua aq herët: ai është një lojtar që i tërheq kundërshtarët rreth vetes dhe kjo krijon hapësirë për mua, kjo nuk nënkupton se Thomas nuk ka bërë një punë të mirë - ai krijon boshllëqe me lëvizjen e tij", tha autori i golit të vetëm të Bayern, Kimmich. /EDS/

Lajm jo i mirë për tifozët, Rusia me sanksione të forta për Botërorin 2018

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
25 Prill 2018 23:06

Në një përpjekje për të parandaluar dhunën e tifozëve gjatë Botërorit, zyrtarët rusë kanë marrë vendimin për të ndaluar pijet alkoolike në Moskë gjatë zhvillimit të këtij kompeticioni. Në fakt alkooli do të lejohet të shitet nëpër stadiume apo zonat e tifozëve, por Bashkia e Moskës do të kufizojë shitjen e pijeve alkoolike jashtë këtyre zonave në kryeqytet, në ditën e ndeshjeve dhe një ditë përpara.


Kohët e fundit tifozët rusë kanë krijuar rrëmuja kudo ku kanë udhëtuar, kur gjatë zhvillimit të Euro 2016 në Francë u konfliktuan me përkrahësit anglezë, që u pasua nga në një numër i madh arrestimesh. Në formë hakmarrjeje huliganët nga vendi pritës kanë kërcënuar me vdekje tifozët anglezët, nëse vendosin të udhëtojnë në Rusi.


Zyrtari i Bashkisë së Moskës, Kirill Malyshkin deklaroi: "Organet ekzekutive kanë përcaktuar tashmë vendet ku do të ndalohet shitja dhe konsumimi i alkoolit, në prag të një ndeshje futbolli të Kupës së Botës. Pubet, restorantet, supermarkete dhe të gjitha pikat e tjera të shitjeve, do të preken nga ky vendim dhe janë të detyruara të zbatojnë këtë vendim, sepse në të kundërtën do të kenë pasoja të rënda”.

Në dy stadiumet e Moskës do të zhvillohen gjithsej 12 ndeshje gjatë gjithë turneun, duke përfshirë finalen dhe gjysmëfinalen. Por për habinë e të gjithëve, tifozët do lejohen të hyjnë në stadium me kanabis, kokainë dhe madje heroine, por jo me alkool. /EDS/

Ky do ishte formacioni super i Basel nëse nuk do i shiste yjet

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
25 Prill 2018 23:01

Të gjithë janë habitur me formën e fantastike të Mohamed Salah gjatë këtij sezoni. Por janë të paktë ata që e dinë faktin që egjiptiani karrierën në Evropë e ka nisur në Zvicër te Basel. Pas një performance fantastike në Zvicër, ai mahniti drejtuesit e Chelsea-t që nuk humbën kohë dhe e transferuan në Londër. Por aventura në Angli nuk ishte ajo që priste lojtari, për shkak se Mourinho nuk besonte tek ai. Në merkaton e janarit, egjiptiani u përfshi në shkëmbimin, që pa Cuadradon të transferohej në Londër, dhe Salah në Fierenze. Vetëm pas një viti u transferua te Roma, ekip që e shiti tek Liverpool për shifrën 40 milion euro, ku po shkruan emrin në historinë e këtij klubi. Por Salah nuk është i vetmi lojtar i madh, që është formuar tek Basel. Ekipi zvicerian do të kishte një ekip pretendent për të fituar Champions League, po të mos t’i shiste këta lojtarë gjatë kësaj dekade të fundit.


Porta do të mbrohej nga Yann Sommer, që aktualisht luan tek Borussia Moenchengladbach.


Mbrojtja do të përbëhej nga Marcelo Diaz (Pumas), Fabian Schar (Deportivo de la Coruna), dhe David Abraham, aktualisht tek Eintracht Frankfurt.


Boshti i skuadrës do të ishte mesfusha, ku do të përbëhej nga lojtarë kalibri si Ivan Rakitic (Barcelona), dhe dy lojtarët që aktivizohen tek Arsenali, Granit Xhaka dhe Mohamed Elneny, dhe do të kompletohej nga Gokhan Inler, i cili luan në Basaksehir i transferuar nga Napoli.


Sulmi, përveç Salahut do të përbëhej nga Xherdan Shaqiri, ish-futbollist i Bayern Munich dhe Interit që për momentin aktivizohet me Stoke City-n si dhe Felipe Caicedo, i cili është tek Lazio, me një të kaluar tek ekipe si Manchester City, Sporting, Malaga, Levant, Lokomotiv Moska dhe Espanyol.


Këto janë sakrificat që duhet të bëjë një ekip i vogël si Basel, që me të ardhura modeste ka zbuluar lojtarë të shkëlqyer. /EDS/

VIDEO | Tersi s'i ndahet Bayern, Marcelo e Asensio i falin përmbysjen Realit

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
25 Prill 2018 22:38
Bavarezët luajnë mirë, por humbasin

Real Madridi shokon Bayern Munchen në “Allianz Arena” duke fituar me përmbysje falë golave të Marcelo dhe Asensio, që zhvlerësuan golin e Kimmich. Kampionët e Gjermanisë ishin ata që luajtën më mirë gjatë gjithë ndeshjes, por në fund kanë rëndësi golat që i shënuan miqtë nga Madridi, dhe tani janë me një këmbë në finale. Duhet theksuar fakti se Bayern humbi dy lojtarë tepër të rëndësishëm për shkak dëmtimi, në fillim Robben (5’) dhe Boateng (34’).

Robben shqetëson kampionët e Gjermanisë, pasi dëmtohet që në minutën e 5’ dhe largohet nga fusha për t’ia lënë vendin mesfushorit Alcantara. Pavarësisht dëshirës, goditja e parë e rrezikshme vjen në minutën e 19’ nga mbrojtësi Rafinha, i cili provon nga distanca, por Navas pret pa problem. Në minutën e 23’ Reali jep sinjalin e parë me anë të mbrojtësit Carvajal, por gjuajtja e tij është ballore dhe kontrollohet mirë nga Ulreich. Bayern zhbllokon rezultatin në minutën e 28’ në “Allianz Arena”, pas një kundërsulmi të shpejtë. Kimmich shënon një gol të mrekullueshëm, duke befasuar portierin e “Los Blancos”, nga një pozicion i vështirë. Pasi u mbushën 30’ minuta lojë Heynckes merr edhe goditjen e dytë, pasi mbrojtësi Boateng pëson një tërheqje dhe i duhet të largohet nga fusha i dëmtuar. Në vend të tij aktivizohet Sule. Ribéry ka shansin më të mirë për të mbyllur ndeshjen, por i vetëm përballë portierit nuk arrin të gjuajë, duke humbur një mundësi të artë për të dyfishuar shifrat (33’). Bayern luan më mirë, por është Reali që shënon. Një minutë nga fundi i kohës së rregullt Marcelo shënoi një gol mjaft të bukur në rastin e parë të rrezikshëm duke i dhënë një goditje të fortë Bayern.

Edhe në këtë pjesë sinjalin e parë e jep Bayern. Muller ka një mundësi mjaft të mirë për të kaluar Bayern në avantazh pas krosit nga e djathta nga Ribery, por Ramos është më i shpejtë dhe largon menjëherë rrezikun (51’).  Në minutën e 57’ Rafinha bëri një gabim të pafalshëm duke humbur një top në qendër të mesfushës, të cilin e rikuperon Asensio dhe pason menjëherë për Lucas. Ky i fundit ia kthen sërish dhe i vetëm me portierin, sulmuesi i ri spanjoll nuk e ka të vështirë ta dërgojë në rrjetë duke shokuar gjermanët. Një minutë më vonë Bayern i afrohet golit me Ribery, i cili gjuan fuqishëm nga brenda zonës, por Navas largon rrezikun në këndore. Ribery provon sërish, por francezi është i pafat në minutën e 69’, pasi topi përfundon ngjitur me shtyllën e majtë të Navas. 2’ minuta më vonë Ronaldo shënon pas një kundërsulmi të shpejtë, por gjyqtari e anuloi golin për prekje të topit me dorë nga portugezi. Në të 76’ Ulreich mban në lojë vendasit duke pritur një gol të sigurt, pas predhës nga Benzema. Në minutat e fundit nuk mungojnë rastet e rrezikshme, me Lewandowski-n që humbet një rast flagrant (88’), por portierët janë vendimtarë dhe ndeshja mbyllet me fitoren e Realit që prek finalen e Champions. /EDS/

Bayern Munich – Real Madrid 1-2

Shënues: Kimmich 28’/ Marcelo 44’, Asensio 57’

Bayern Munich: Ulreich, Hummels, Ribéry, Javi Martínez, Lewandowski, Robben, James Rodríguez, Rafinha, Boateng, Müller, Kimmich. Trajner: Jupp Heynckes

Real Madrid: Navas, Carvajal, Ramos, Varane, Ronaldo, Kroos, Modrić, Marcelo, Casemiro, Lucas Vázquez, Isco. Trajner: Zinedine Zidane

Gjyqtarë: B.Kuipers, S. Van Roekel, E. Zeinstra (Holandë)