Këto janë 24 skuadrat që kalojnë grupet në Ligën e Evropës ku i presin tetë të tjera të rëna nga Liga e Kampionëve

13 Dhjetor 2019

Ka përfunduar faza e grupeve në Ligën e Evropës me disa befasi të mëdha në xhiron e fundit.

Skuadrat favorite si Roma, Manchester United, Arsenal, Sevilla, Basel apo Celtic pa shumë mund kanë kaluar tutje.

Ndërkohë kanë dështuar emra të mëdhenj për ta kaluar fazën e grupeve si PSV Eindhoven, Lazio, Young Boys, Feyenoord, Besiktas, Borussia Moenchegladbach apo Dynamo Kiev.

Plot 24 skuadra kanë kaluar grupet, ndërsa tetë të tjera nga vendet e treta të Ligës së Kampionëve i bashkohen atyre në fazën tjetër të Ligës së Evropës.

Club Brugge, Olympiakos, Shakhtar Donetsk, Bayer Leverkusen, Inter, Benfica dhe Lyon janë skuadrat që do të luajnë në Ligën e Evropës pasi kanë zënë vendet e treta në grupet e Ligës së Kampionëve.

Më poshtë ua sjellim 32 skuadrat që do të jenë edhe më tutje pjesë e Ligës së Evropës.

Grupi A

Sevilla, Apoel

Grupi B

Malmo, Copenhagen

Grupi C

Basel, Getafe

Basel

Grupi D

LASK, Sporting Lisbona

Grupi E

Celtic, Cluj

Grupi F

Arsenal, Eintracht Frankfurt

Arsenal

Grupi G

Porto, Rangers

Grupi H

Espanyol, Ludogorets

Grupi I

Gent, Wolfsburg

Grupi J

Bashakshehir, Roma

Roma

Grupi K

Braga, Wolverhampton

Grupi L

Manchester United, AZ Alkmaar

Manchester United (Foto: Clive Brunskill/Getty Images)

Transferring from @ChampionsLeague ⬇️

🇳🇱 Ajax
🇵🇹 Benfica
🇧🇪 Club Brugge
🇮🇹 Inter
🇩🇪 Leverkusen
🇬🇷 Olympiacos
🇦🇹 Salzburg
🇺🇦 Shakhtar #UEL

— UEFA Europa League (@EuropaLeague) December 12, 2019

Nga Liga e Kampionëve

Club Brugge, Olympiakos, Shakhtar Donetsk, Bayer Leverkusen, Inter, Benfica dhe Lyon. /Telegrafi/

www.telegrafi.com