Klopp e krahason Chelsean me Dortmundin e para disa viteve

21 Shtator 2019

Chelsea do të jetë nikoqir i Liverpoolit në derbin e javës në Ligën Premier.

Londinezët do të presin liderin aktual të Ligës Premier, Liverpoolin që në pesë ndeshjet e para ka marrë maksimumin e pikëve.

E trajneri i Liverpoolit, gjermani Jurgen Klopp ka bërë një krahasim interesant mes Chelseat të sotme dhe Borussia Dortmundit të para disa viteve.

Gjermani ka thënë se londinezët ia kujtojnë ish-skuadrën e tij falë lojtarëve të talentuar që kanë në ekip.

“Chelsea transferoi Christian Pulisicin pĂ«r 50 apo 60 milionĂ« funte se nuk jam i sigurt. Edhe lojtarĂ«t e tjerĂ« si Abraham e Mount kushtojnĂ« nga 60 ose mĂ« shumĂ« milionĂ« euro. Hudson-Odoi gjithashtu vlen sa lojtarĂ«t qĂ« i pĂ«rmenda mĂ« parĂ«â€.

“Chelsea Ă«shtĂ« njĂ« skuadĂ«r shumĂ« e mirĂ«, mĂ« kujton Borussia Dortmundin e para disa viteve dhe po luajnĂ« njĂ« futboll tĂ« bukur”, tha Klopp.

Chelsea (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

Tekniku gjerman lavdëroi edhe lojtarët më të vjetër të Chelseat, si Jorginho, Giroud, Kante apo Pedro.

“Jorginho nuk Ă«shtĂ« aq i ri, por edhe pse Ă«shtĂ« vetĂ«m qĂ« dy vite kĂ«tu po luan pĂ«r mrekulli. Tani Kante tĂ« bĂ«n tĂ« mendosh se do tĂ« luaj edhe 20 vite futboll. Lampard ka njĂ« skuadĂ«r tĂ« mirĂ« me veteranĂ«t si Giroud, Pedro, Willain apo nĂ« bankĂ« Michy Batshuayi”.

“Nuk Ă«shtĂ« e lehtĂ« tĂ« krijosh njĂ« skuadĂ«r tĂ« tillĂ« nĂ«se e ke tĂ« ndaluar tĂ« transferosh futbollistĂ«, por Lampard e ka bĂ«rĂ« kĂ«tĂ«â€, tha Klopp. /Telegrafi/

www.telegrafi.com