Klubet shqiptare fërkojnë duart, UEFA hap ‘thesin’ me para

11 Dhjetor 2018

Lajmet të mira për klubet shqiptare në prag të festave të fundvitit. Bëhet fjalë për anën financiare, që kohët e fundit ka qenë një problem për pjesën më të madhe të skuadrave të Superiores dhe jo vetëm.

Bëhet fjalë për Fondin e Solidratitet, teksa një shifër prej 500 mijë eurosh do të shpërndahet nga UEFA për klubet shqiptarë. Kjo si pasoj e fitimeve nga marketingu dhe të drejtave televizive të Ligës së Kampionëve, shkruan PanoramaSport.

Në bazë të përllogaritjes të bëra nga organi më i lartë i futbollit në Europë, Shqipëria ka përfituar një shifër prej 500 mijë eurosh dhe të gjitha këto të ardhura do t’u shpërndahen klubeve që kanë qenë pjesë e Kategorisë Superiore në sezonin 2017-2018, për t’i investuar për akademitë e futbollit.

(n.m/BalkanWeb)

www.balkanweb.com