Krasniqi gati për hapin e madh, ofertë nga Franca

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
4 Janar 2018 09:24
Rikthimi në Europë i hap dyert e përfaqësueses

Liridon Krasniqi, sulmuesi 26-vjeçar që luan në Malajzi, pritet të kthehet të luajë në Europë, pasi së fundmi ka një ofertë për të nga Franca. Shtatlarti më parë ka luajtur në Turqi dhe në Çeki, ndërsa ky mund të jetë hapi i madh në karrierën e tij.

Krasniqi kërkohet nga skuadra e Angers në Francë shkruan “Telegrafi.com” dhe tashmë mbetet për t’u parë nëse do të ketë një marrëveshje mes palëve. Sulmuesi sezonin e fundit me Kedah arriti të gjejë rrugën e rrjetës vetëm dy herë, por kjo nuk ka ndikuar në drejtim të ofertave.

Një kalim në Francë tek Angers do t’i jepte mundësinë sulmuesit të shihej më shumë edhe nga stafi teknik që do të drejtojë Kosovën. Sikurse dihet, dëshira e Krasniqit është e madhe të luajë me përfaqësuesen e vendit të tij.

Neymar do të rikthehet në La Liga! Besojeni: e thotë Rivaldo!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 16:36
Ai e ka ndarë mendjen

Legjenda braziliane Rivaldo është i qartë: Neymar duhet të shkojë në Real Madrid. Ish-sulmuesi i Barcelonës dhe ylli i kombëtares braziliane në vitin 2002, beson se Neymar gaboi me zgjedhjen e tij, kur nënshkroi me Paris Saint-Germain dhe thotë, se ai duhet të shkojë në një nga katër ligat kryesore: Spanjë, Angli, Itali ose Gjermani për të qenë në gjendje të arrijë potencialin e tij të plotë dhe të marrë trofetë që meriton. Duke folur me programin “Espetacular Esporacular” në televizionin brazilian “Globo”, Rivaldo tha: "Unë i kam thënë Neymar, se ai mund të jetë lojtari më i mirë në botë, por mendoj se nëse ai qëndron në Paris SG, ai kurrë nuk do ta arrijë të fitojë atë trofe".

"Nëse shikoni Anglinë, Spanjën, Italinë, Gjermaninë... është ndryshe. Unë jam duke folur për futbollin, për konkurrencën. Neymar nuk do të kthehet në Barcelonë. Ishte një situatë shumë e vështirë për të dhe sipas informacionit që kam nga njerëzit e ngushtë dhe gjithçka që kam dëgjuar kohët e fundit, mendoj se është shumë e mundshme që Neymar të shkojë në Real Madrid dhe atje unë mendoj, se ai mund të jetë lojtari më i mirë në botë", zbuloi 46-vjeçari që ka fituar “Topin e Artë”. Aktualisht Neymar është duke u rikuperuar nga një dëmtim i rëndë që pësoi në kampionat dhe rrezikon pjesmarrjen në Botëror. Gjithsesi sulmuesi brazilian deklaroi pak ditë më parë se gjithçka po shkon sipas parashikimeve dhe ai do të jetë gati për kombëtaren një muaj përpara se të fillojë Kampionati Botëror në Rusi. 26-vjeçari është lidhur shpesh me një kalim në “Santiago Bernabeu” dhe sikur të mos mjaftonin këto spekulime tani flet edhe Rivaldo, i cili është i sigurt se Neymar do të transferohet tek Real Madridi, ndonëse më herët ka veshur fanellën e Barcelonës, ku fitoi gjithçka në aspektin ekipor. /EDS/

Polemikat për Neymar, a ka një klauzolë për t'u larguar nga PSG apo jo?

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
20 Prill 2018 20:38
Çështja e nxehtë

Neymar është aktualisht pjesë e PSG dhe njihet si investimi më i madh në botën e futbollit, pasi për të u shpenzuan 222 milionë euro që të kalonte nga Barcelona te gjigantët francez. Por, sipas “El Pais”, me anë të një artikulli të botuar ditën e sotme është thënë se ai mund të largohet nga francezët e PSG pasi në kontratë është përfshirë dhe klauzola që ai të largohet, pra për 300 milionë euro ai mund të dalë i lirë.

Pas shkrimit të “El Pais” ka ardhur menjëherë reagimi i sajtit më të madh francez për sportin, “L’Equipe”. Ata janë interesuar në zyrat e Ligës Profesioniste në Francë, ku kanë marrë dhe përgjigjen zyrtare mbi kontratën e lojtarit, pikërisht për klauzolën që është supozuar nga “El Pais”.

Sipas medias më të madhe franceze për sportin, bëhet me dije se nuk ka një klauzolë prej 300 milionë euro në kontratën e brazilianit, që do të thotë se shkrimi i gazetës spanjolle nuk rezulton të jetë i vërtetë.

"LFP e bën shumë të qartë atë që përcakton Neni 202 i rregullores së tij: ‘Klubet nuk mund të lidhin një kontratë që përmban një klauzolë lirimi e cila siguron ndërprerjen e marrëdhënieve kontraktuale nga njëri ose tjetri nga të kontraktuarit dhe nuk mund të përfundojë as me një klauzolë për zgjidhje të njëanshme’. Prandaj, në zbatim të këtij teksti, kontrata e Neymar nuk mund të përmbajë një klauzolë të tillë. Dhe nuk ka një klauzolë të tillë në kontratën e lojtarit të certifikuar nga Komiteti Ligjor i LFP-së”, raporton “L’Equipe”.

Me një fjalë, një klauzolë e tillë në Francë është e paligjshme. PSG gjithashtu në mënyrë të vendosur e mohon informacionin e “El Pais” dhe një klauzolë të mundshme të nënshkruar në mënyrë private mes palëve, siç kanë sugjeruar disa burime mediatike. /EDS/

S'mori pjesë në festën e titullit, ish-kampioni i Botës me Francën sulmon Neymar

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Prill 2018 21:57

Ylli i Paris Saint-Germain, Neymar, është kritikuar ashpër nga ish-sulmuesi i kombëtares Franceze, Christophe Dugarry, për shkak të mungesës në festën e titullit të Ligue 1 të PSG-së. PSG-ja e fitoi titullin në kampionatin francez në mënyrën më të bukur duke shkatërruar Monacon me rezultatin 7-1, ndeshje që u luajt të dielën. Ajo që ra në sy ishte mungesa e yllit Brazilian, i cili nuk mori pjesë në festën e titullit duke vendosur të qëndronte në atdhe për të vazhduar riaftësimin nga dëmtimi që pësoi në kofshë. Ai zgjodhi mënyrën më të keqe për të festuar titullin duke postuar një fotografi gjatë një loje pokeri midis miqve të tij, duke sjellë zemërimin e Dugarry-s.


“Si ka mundësi që Neymar preferoi të mos ishte me shokët e ekipit? Ata i kanë dhënë atij rolin e liderit dhe ai nuk merr mundimin ta ndajë fitoren me ta? Si është e mundur që PSG-ja e ka pranuar një sjellje të tillë? Pyes veten a do ketë moral t’i shikojë shokët në sy pasi është sjellë në këtë mënyrë”, - deklaroi Dugarry për RMC Sport. “Ai po e pështyn aty ku ka ngrënë dhe është një mungesë respekti për klubin. Mendoj se është veprim skandaloz. Sikur të luante për Barcelonën, do të rikthej pa problem. Sikur të isha akoma tek PSG, do të zemërohesha tej mase”, - shtoi ai.

Dugarry nuk pranoi të ndalet me kaq dhe ish-sulmuesi beson se ky është shembulli tipik se pse ekipi parizien po vazhdon të dështojë në Evropë. “Unë nuk mund t'i duroj dot ata lojtarë që shqetësohen vetëm për veten, sepse është ekipi që të mundëson të fitosh ndeshje apo trofe. Nuk janë lojtarët individualë ... dhe ka njerëz që ende mendojnë se PSG mund të fitojë Champions League me sjellje të tilla!" /EDS/

PSG përballet me përjashtimin nga Champions League: Çfarë do të thotë për Juve, Man Utd dhe City?

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
16 Prill 2018 16:57

Paris Saint-Germain fitoi edhe titullin e Ligue 1 mbrëmë duke mposhtur keqazi Monaco-n e vendit të dytë 7-1, në “Parc des Princes” duke gëzuar sadopak presidentin Al-Khelaifi. Dëshira e drejtuesve ishte suksesi në Champions League, por edhe këtë sezon francezët dështuan pavarësisht investimeve të mëdha, por dardha e ka bishtin mbrapa, pasi tani klubi po përpiqet të veprojë në përputhje me rregulloren financiare të UEFA-s për Fair Play Financial pas shifrave të frikshme të shpenzuara në merkaton për afrimin e Neymar dhe Kylian Mbappé. Në të vërtetë, Paris SG mund të detyrohet të shesë disa lojtarë përpara 30 qershorit, në mënyrë që t’i paraqesë trupit drejtues të futbollit evropian një buxhet më të balancuar, ose ata mund të përballen me një ndëshkim shumë të ashpër, aq sa të përjashtohen nga Champions League për edicionin e ardhshëm. 

Marquinhos, Adrien Rabiot, Thomas Meunier, Edinson Cavani dhe Julian Draxler janë disa nga lojtarët që mund të sakrifikohen nga drejtuesit në mënyrë që t’i shpëtojnë përjashtimit nga kompeticionet evropiane. Të gjithë lojtarët e sipërpërmendur kanë qenë të lidhur me disa nga klubet më të rëndësishme në Evropë gjatë dy merkatove të fundit, pasi drejtori sportiv Antero Henrique kërkon mënyra të ndryshme për të rritur një sasi të konsiderueshme parash pa dobësuar ndjeshëm skuadrën. Ditë të vështira qëndrojnë përpara për “Les Parisiens”. Nëse kërkesat e UEFA-s do të jenë të mëdha, ndoshta drejtuesit do të sakrifikojnë edhe yllin francez Kylian Mbappé, i cili ka tërhequr interesin e Manchester City-t dhe Real Madridit. Të dielën mediat në Angli shkruanin, se Pep Guardiola është gati të bëjë një çmenduri financiare vetëm për të siguruar shërbimet e yllit të Francës. Mbappé vazhdon me performancat e tij të shkëlqyera dhe nëse Paris SG nuk arrin të mbledhë aq para sa do të duhen për t’i shpëtuar penalzimit nga UEFA do të vendosin ta largojnë atë. /EDS/