Kupa e Botës po afron, njihuni me 12 stadiumet që do të presin evenimentin e madh

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
1 Dhjetor 2017 15:46

Luzhniki Stadium (Moskë)
Kapaciteti: 81,000

Ky është stadiumi më i madh i turneut të verës, ai do të mirëpres ndeshjen hapëse dhe atë finale të Kupës së Botës.

Shën Petersburg Stadium (Shën Petersburg)
Kapaciteti: 68,134

Stadiumi i Shën Petersburgut, i njohur ndryshe me emrin Zenit Arena, i hapur në vitin 2017 para Kupës së Konfederatave, ku do të mbahet finalja e këtij turneu.

Fisht Stadium (Sochi)
Kapaciteti: 47,659

Nëse Anglia do të tërhiqet në Sochi, udhëtimi i tyre në stadiumin e Fisht do të jetë një udhëtim në vendin më jugor të turneut.

Ekaterinburg Arena (Ekaterinburg)
Kapaciteti: 35,696

Ekaterinburg Arena, i quajtur fillimisht Stadiumi Qendror, u ndërtua midis viteve 1953 dhe 1957, dhe ishte një arenë shumë sportëshe, gjithashtu duke pritur gara të atletikës dhe hokej në akull.

Kazan Arena (Kazan)
Kapaciteti: 45,379

Shtëpia e Rubin Kazan, stadiumi nisi të ndërtohej në Maj të vitit 2010 dhe u përfundua në Korrik të vitit 2013. Dizajni i stadiumit u përpilua nga i njëjti arkitekt që bëri Wembley dhe Emirates Stadium.

Nizhny Novgorod Stadium (Nizhny Novgorod)
Kapaciteti: 44,899

Stadiumi në Nizhny Novgorod në qendër të Rusisë është ndërtuar posaçërisht për Kupën e Botës. Ai u dogj muajin e kaluar si pasojë e zjarrit që shpërtheu brenda në stadium, por fatmirësisht nuk pati viktima.

Rostov Arena (Rostov-on-Don)
Kapaciteti: 45,000

Një tjetër stadium i ri, puna e themelimit të stadiumit filloi në vitin 2015. Ai do të reduktohet në një kapacitet prej 25,000 ndenjësesh pas turneut, kur do të bëhet dhe shtëpia e FC Rostov. Dizajni i stadiumit është i frymëzuar nga muret e lashta të tokës, kurgans, që mund të gjenden në rajon.

 Samara Arena (Samara)
Kapaciteti: 44,918

Stadiumi fillimisht ishte planifikuar të ndërtohej në jug të Samarës, por u desh të lëvizte në veri të qytetit për shkak të mungesës së infrastrukturës. Aktualisht është i papërfunduar, por është planifikuar të përfundojë deri në fund të vitit.

Mordovia Arena (Saransk)
Kapaciteti: 45,015

Një stadium tjetër ende i papërfunduar, Mordovia Arena, i cili u godit nga problemet gjatë ndërtimit, me ngadalësimin e punimeve për shkak të mungesës së fondeve. Kur të përfundojë, ai do të marrë një formë tasi. Pas Kupës së Botës do të ketë kapacitetin e tij të zvogëluar në 28,000 vende.

Volgograd Arena (Volgograd)
Kapaciteti: 45,568

Volgograd Arena është ndërtuar në vendin e ish-Stadiumit Qendror, i cili u shkatërrua në vitin 2014. Është vendosur në brigjet e lumit Vollga dhe është pranë parkut kryesor të Volgogradit, Parkut të Miqësisë. Gjatë Kupës së Botës, ai do të presë katër ndeshje grupesh, përpara se të bëhet shtëpia për Rotor Volgograd pas turneut.

Spartak Stadium (Moskë)
Kapaciteti: 45,360

I hapur në vitin 2014, Spartak Stadium është shtëpia e Spartakut të Moskës. Në historinë e tij, klubi kryeqytetas nuk kishte pasur kurrë një stadium, duke përdorur baza të ndryshme rreth Moskës para se të vendoseshin si qiramarrës në stadiumin Luzhniki.

Stadiumi është ndërtuar në bazën e aeroportit të mëparshëm Tushino, i cili u përdor për stërvitjet ushtarake që tregonin inovacionin e fundit sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë.

Kaliningrad Stadium (Kaliningrad)
Kapaciteti: 35,212

Ndërtuar për Botërorin Rusi 2018, në ishullin Oktyabrsky, në zemër të Kaliningradit. Ishulli më parë ishte kryesisht kënetë për shumë shekuj. Pas Kupës së Botës, Baltika Kaliningrad, do të luajë atje ndeshjet e tij si pritës.

Ivanka Trump flakë në Lojërat Olimpike

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
24 Shkurt 2018 12:01

Vajza e presidentit të SHBA-ve, Ivanka Trump ka qenë e pranishme në ceremoninë e mbylljes së "Lojërave Olimpike" që po zhvillohen në Korenë e Jugut. Bukuroshja kishte veshur kominoshe të kuqe ndërsa në kokë mbante një kapuç kuqeblu të USA-s. Ivanka postoi disa foto nga momenti i pjesëmarrjes në mbylljen e ceremonisë ndërsa ishte pranë personazheve të njohura në Seul.

Ivanka është kthyer një ndër personazhet më të komentuara në rrjetet sociale pasi babai i saj mori drejtimin e SHBA-ve. Në media ajo njihet edhe ndryshe si “vajza e parë” e presidentit Trump.  /EDS/

Shpëtimi i Vicenza-s, edhe një pornostare në fushë

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
23 Shkurt 2018 22:04

Amandha Fox, ose siç njihet me nofkën “Venere Polacca” në filmat për të rritur, ka deklaruar se është gati që të kontribuojë me 10% të parave që do të përfitojë nga shitja e kalendarit të saj. Pornostarja do të japë kontrbutin e saj të parave për të shpëtuar klubin bardhekuq. /EDS/

Anais Zanotti, mbretëresha e fitnesit francez

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
23 Shkurt 2018 16:43

Modelja franceze Anais Zanotti ka vendosur që t’i përkushtohet sportit të bodybuilder, ndërsa në plazh ajo i ka çmendur të gjithë me format e saj. Në veshjen me të brendshme, Zanotti ka bërë që të gjithë të “ulërasin”. /EDS/

Roberta Pedrelli, tifozja superseksi e Roma-s

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Shkurt 2018 16:35

E bukur, seksi dhe tejet e zonja në profesionin e saj si moderatore, aktore dhe modele, po flasim për moderatoren dhe njëkohësisht tifozen e Roma-s, Roberta Pedrelli. Mama e një djali të vogël, të cilit gjithashtu ia ka injektuar dashurinë për verdhekuqtë. Futbolli, filmat, palestra dhe veçanërisht Roma janë dashuritë e tij më të mëdha, të cilave padyshim u kushton kohën e duhur. Nuk nguron që të përkrahë kryeqytetasit nga shkallët e stadiumit, ku padyshim bie në sy me prezencën e saj.

E përveçse në "Olimpico", modelja italiane nuk nguron që të postojë foto të ndryshme "hot" në profilin e saj në "Instagram", me apo pa fanellën e Romës ajo mbetet një ndër tifozet më të zjarrta të tyre. /EDS/