Lëndimet e Cavanit dhe Neymarit e kthyen në lider Mbappen

01 Prill 2019

Marshi i PSG drejt titullit të Ligue 1 vazhdon me shpejtësi dhe parisianët mund të marrin zyrtarisht titullin në fundjavën e ardhshme, nëse skuadra e Thomas Tuchel mundi Strasburgun në shtëpi dhe Lille dështon t’i marr tri pikë ndaj Stade Reims.

Sidoqoftë, do të duhej dështim i madh nëse PSG nuk e merr titullin, kur dihet se çfarë skuadre ka.

Nëse PSG është në formë të lart dhe po i merr fitoret një nga një, kjo është për shkak të Kylian Mbappe, që e ka udhëhequr ekipin në mungesë të Neymar dhe Edinson Cavanit.

Neymar e Cavani Foto: Getty Images

Mbappe ka shënuar nëntë herë në ndeshjet e fundit të Ligue 1 dhe me golat e tij skuadra e ka ruajtur distancën prej minus 20 pikë nga ndjekësit.

Neymar nuk ka luajtur që nga fitorja 9-0 ndaj Guingamp më 19 janar, ndërsa Cavani edhe më shumë gjë që Mbappe e ka shfrytëzuar.

Në Ligue 1 ai ka shënuar 27 gola në 24 ndeshje. Mbappe është i vetmi lojtar në Evropë që ka pak shans që ta sfidojë Leo Messin për Këpucën e Artë, i cili ka 31 gola në La Liga.

Mbappe

Në të gjitha garat këtë sezon, Mbappe ka shënuar 32 herë dhe ka siguruar 15 asistime në 36 ndeshje.

Uruguai është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave në klubi dhe braziliani lojtari më i shtrenjtë në botë, por fansat e PSG-së e kanë Mbappen në sy. /Telegrafi/

www.telegrafi.com