“L’Equipe” djeg Italinë: Pas apokalipsit asnjë projekt e asnjë revolucion

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
1 Janar 2018 10:12
Futbolli italian një muaj e gjysmë pas dështimi historik me Suedinë nuk ka rinisur me një projekt serioz

Ka qenë i bujshëm eliminimi nga Botërori rus i Italisë në 2017-n. Pas humbjes historike me Suedinë, që mori biletën e fundit për në Rusi duke lënë italianët në shtëpi, ende nuk janë hedhur hapat e parë për ristrukturimin e futbollit italian dhe ja që revista e njohur franceze “L’Equipe”, kujtohet për këtë aspekt dhe kritikon federatën italiane.

Në fakt, FIGC është ende në pritje të një presidenti të ri pas dorëheqjes së Tavecchio-s, që ishte paraprirë nga shkarkimi i trajnerit të kombëtares Ventura.

“49 ditë më pas. Duke parë situatën  trishtë, ky mund të jetë titulli i një filmi post-apokaliptik. Kaq ditë kanë kaluar nga eliminimi i Italisë, që u privua nga Kupa e Botës për herë të parë pas 60 vjetësh, duke u përkulur nga Suedia. Një javë pas ‘shuplakës’, presidenti i Federatës, Carlo Tavecchio (74 vjeç) i braktisur nga aleatët e tij më të ngushtë, dha dorëheqjen, ndërkohë që u zbraz në një konferencë për shtyp të papërsëritshme. Një largim i paevitueshëm pas 3 vjetësh e gjysmë në pushtet. Por futbolli italian ka premtuar zhvillime të rëndësishme. Një e muaj e gjysmë më pas, projekti i rilindjes ka ngecur”, - shkruan “L’Equipe”./EDS/

Kërkesa për kod të ri
Ne ju kemi dërguar një link për të ndërruar kodin. Ju lutem kontrolloni postën tuaj elektronike