Leverkuseni ndal serinë e Bayernit, i mposht me rikthim

02 Shkurt 2019

Bayer Leverkusen ka fituar me rezultat 3-1 derbin ndaj Bayern Munichut, i cili ishte i vlefshëm për javën e 20-të të Bundesligas.

Pas shtatë fitoreve radhazi në kampionat, Bavarezët janë ndalur nga Leverkuseni, të cilët i kanë mposhtur në shtëpi.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë të barabartë, por me Bayernin që treguan diçka më shumë dhe gjetën edhe golin.

2019 and @leongoretzka_ – name a better duo ?#MiaSanMia #B04FCB 0-1 pic.twitter.com/cBm2bvSUpc

— FC Bayern English (@FCBayernEN) February 2, 2019

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 41-të dhe ishte Leon Goretzka që shënoi për 0-1 pas asistimit të Thomas Muller.

Në pjesën e dytë, Leverkuseni arriti të kthehet në lojë duke shkrirë epërsinë dhe duke rikthyer gjithë rezultatin në favor të vetin.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 53-të dhe ishte Leon Bailey, i cili shënoi për barazimin 1-1.

More of this please…#B04FCB | 1-1 pic.twitter.com/xcB25NYokR

— Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_en) February 2, 2019

Në minutën e 61-të ishte Kevin Volland që gjeti golin e epërsisë pasi shënoi për 2-1 pas asistimit të Karim Bellarabit.

Vendasit nuk u ndalën me kaq pasi në minutën e 89-të ishte Lucas Alario, i cili shënoi për 3-1 duke vulosur rezultatin përfundimtar.

FINAL

A massive result for the Werkself!!

3 great goals and 3 points!#B04FCB | 3-1 pic.twitter.com/JtlxGR84fO

— Bayer 04 Leverkusen (@bayer04_en) February 2, 2019

Pas kësaj fitore, Leverkuseni e sheh veten në pozitën e shtatë me 30 pikë, ndërsa Bayerni i dyti me 42 pikë.

Në ndeshjen e radhës, Bavarezët e presin Schalkes, ndërsa Leverkuseni udhëton te Mainzi. /Telegrafi/

www.telegrafi.com