Lewandowski bëhet lojtari i parë jo-gjerman që arrin shifrën e 200 golave në Bundesliga

06 Prill 2019

Sulmuesi polak, Robert Lewandowski ka arritur kuotën e 200 golave në kampionatin gjerman, Bundesliga.

Lewandowski po vazhdon çdo ditë e më shumë të lë gjurmë në futbollin gjerman me arritjet e tij.

Arritja e fundit e polakut është shënimi i 200 e më shumë golave në Bundesliga duke u bërë lojtari i parë jo-gjerman që arrin diçka të tillë.

Goal number 200 in the #Bundesliga for @lewy_official.

?#MiaSanMia #FCBBVB 2-0 pic.twitter.com/Sa2RFEaz1N

— FC Bayern English (@FCBayernEN) April 6, 2019

Me dy golat e shënuara në fitoren 5-0 të Bayernit ndaj Borussia Dortmundit, Lewa tashmë ka 201 gola në Bundesliga.

2️⃣0️⃣0️⃣ BUNDESLIGA GOALS ⭐ #DerKlassiker #FCBBVB 2-0 pic.twitter.com/SnBLz78mWe

— Bundesliga English (@Bundesliga_EN) April 6, 2019

A goalscoring dynasty ? pic.twitter.com/Udp1M7IAN1

— Bundesliga English (@Bundesliga_EN) April 6, 2019

30-vjeçari i ka shënuar 74 gola me fanellën e Dortmundit, ndërsa 127 me fanellën e Bavarezëve.

Polaku është i pesti në listën e golashënuesve më të mirë në histori të Bundesligas, ku para tij gjenden Gerd Muller, Klaus Fischer, Jupp Heynckes dhe Manfred Burgsmuller. /Telegrafi/

Robert Lewandowski is the first non-German to score 200 Bundesliga goals ? pic.twitter.com/vfMJPeS40s

— B/R Football (@brfootball) April 6, 2019

www.telegrafi.com