Liga e Evropës: Raundi i eliminimit direkt, shorti hidhet të hënën – gjithçka që duhet të dini

13 Dhjetor 2019

Ka përfunduar faza e grupeve në Ligën e Evropës me disa befasi të mëdha në xhiron e fundit.

Plot 24 skuadra kanë kaluar grupet, ndërsa tetë të tjera nga vendet e treta të Ligës së Kampionëve i bashkohen atyre në fazën tjetër të Ligës së Evropës.

Por kur hidhet shorti për fazën eliminimit direkt në Ligën e Evropës? Kush është i përfshirë? Si funksionon?

Kur mbahet shorti?

Shorti zhvillohet në selinë e UEFA-s në Nyon të Zvicës, të hënën me 16 dhjetor. Shorti e drejtpërdrejtë do të fillojë në orën 13:00.

Kush është i përfshirë?

Shorti përfshin 12 fituesit e grupeve dhe 12 vendet e dyta, plus tetë skuadra që transferohen nga Liga e Kampionëve pasi përfunduan të tretit në grupet e tyre.

Vazo e parë:

Ajax (Hoalndë) *

Arsenal (Angli)

Braga (Porugali)

Basel (Zvicër)

Benfica (Portugali) *

Celtic (Skoci)

Espanyol (Spanjë)

Gent (Belgjikë)

Inter (Itali) *

İstanbul Başakşehir (Turqi)

LASK (Austri)

Malmo (Suedi)

Manchester United (Angli)

Porto (Portugali)

Salzburg (Austri) *

Sevilla (Spanjë)

Vazo e dytë:

APOEL (Qipro)

AZ Alkmaar (Holandë)

Bayer Leverkusen (Gjermani) *

CFR Cluj (Rumani)

Club Brugge (Belgjikë) *

Copenhagen (Danimarkë)

Eintracht Frankfurt (Gjermani)

Getafe (Spanjë)

Ludogorets (Bulgari)

Olympiacos (Greqi) *

Rangers (Soci)

Roma (Itali)

Shakhtar Donetsk (Ukrainë) *

Sporting CP (Portugali)

Ëolfsburg (Gjermani)

Wolves  (Angli)

(skuadra që kanë një (*) janë transferuar nga Liga e Kampionëve)

Si u përcaktuan vazot?

Klubet janë ndarë në dy vazo, me 12 fituesit e grupeve dhe katër skuadrat më të mira të rangut të tretë në fazën grupore të Ligës së Kampionëve.

Vendet e dyta në fazën e grupeve të Ligës së Evropës dhe skuadrat më të dobët nga vendet e treta në grupet e Ligës së Kampionëve kanë kaluar në vazon e dytë.

Si funksionon shorti?

Ekipet e vazos së parë e luajnë në shtëpi ndeshjen e dytë. Asnjë skuadër nuk mund të luajë me një klub nga grupi i tyre i Ligës së Evropës, ose nga i njëjti shtet.

Kufizimet e mëtejshme do të konfirmohen para shortit.

Kur zhvillohen ndeshjet?

Ndeshjet e para janë caktuar për të enjten me 20 shkurt, ndërsa ndeshjet kthyese më 27 shkurt.

Ndeshjet nisin, disa në ora 18:55 dhe disa të tjera 21:00.

Pas këtij raundi do të ketë sërish short më 28 shkurt, kur mbesin 16 ekipe. /Telegrafi/

www.telegrafi.com