Ligue 1 suspendohet, Bundesliga luan pa tifozë, por nga java e ardhshme nuk do të ketë futboll në Gjermani

13 Mars 2020

Kampionati francez Ligue 1 nuk do të zhvillojë këtë fundjavë ndeshje.

Ka qenë federata e futbollit të Francës që ka konfirmuar se Ligue 1, Ligue 2 dhe Ligue 3 është suspenduar për një afat të papërcaktuar.

“Pas njoftimi të presidentit të Francës në lidhje me krizën shëndetësore Covid-19, bordi i LFP merr vendim që të pezullojë menjëherë kampionatit Ligue 1, Ligue 2 dhe Ligue 3 deri në një njoftim të radhës”, thuhet në njoftimin nga Federata e Futbollit francez.

La @Ligue1Conforama et la @DominosLigue2 suspendues jusqu’à nouvel ordre 🚨

Communiqué 📝➡ https://t.co/vLSLbxU8uM pic.twitter.com/Qk3cLdcQuT

— Ligue de Football Professionnel (@LFPfr) March 13, 2020

Përderisa në Francë janë anuluar të gjitha ndeshjet, në Bundesliga do të ketë futboll këtë fundjavë.

Kampionati gjerman do të luaj, por pa praninë e tifozëve.

Edhe federata e futbollit të Gjermanisë ka marrë vendim që nga data 17 mars t’i pezullojë të gjitha aktivitetet futbollistike deri në një njoftim të radhës.

Fatmirësisht deri më tani asnjë nga futbollistët e kampionatit elitar francez dhe gjerman nuk janë infektuar nga Covid-19.

E rasti i parë në Gjermani ishte futbollisti i Hannover 96, Timo Hubers që ka rezultuar pozitiv. /Telegrafi/

Coronavirus – Statistikat

Total

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

www.telegrafi.com