Lisbona pritet të organizojë finalen e Ligës së Kampionëve që parashihej të mbahej në Stamboll

07 Qershor 2020

Qyteti i Lisbonës pritet që të organizojë finalen e Ligës së Kampionëve, në mënyrë që të përfundohet ky edicion.

Finalja e garës më të madhe në Evropë për klube ishte përcaktuar që të mbahej në Stamboll më 30 maj, mirëpo shkaku i coronavirusit, UEFA suspendoi të gjitha takimet.

Aktualisht janë zhvilluar vetëm katër ndeshje të 1/8 së finales dhe sipas asaj që raporton Bild, finalja do të mbahet në kryeqytetin e Portugalisë.

According to Bild, Lisbon has won the rights to host the upcoming Champions League mini tournament (quarterfinals until final) pic.twitter.com/LQz7UA4H6x

— Bayern & Germany (@iMiaSanMia) June 6, 2020

Raportohet se nga Stambolli kanë refuzuar që të organizojnë tani finalen, shkaku që tifozët nuk do të jenë të pranishëm dhe nuk do të ketë fitime për ta.

Moska ka kërkuar nga UEFA që të organizojë finalen, mirëpo presidenti Aleksander Ceferin e ka refuzuar një ide të tillë shkaku i numrit të madh të rasteve me coronavirus atje.

Edhe në Gjermani kanë kërkuar që të organizojnë finalen, mirëpo që ata mund të marrin vetëm atë të Ligës së Evropës.

✍️ 🗞 | Champions League 🏟 |

Lisbon has been chosen as the host for the remaining Champions League games. The city has two UEFA 5-star ranked stadiums in Estádio da Luz and Estádio José Alvalade.

No official confirmation from UEFA as of yet.

(Via BILD & CMTV 🗞) pic.twitter.com/dASUuDsCcZ

— Próxima Jornada (@ProximaJornada1) June 7, 2020

Sidoqoftë, Portugalia nuk ka asnjë skuadër në garë dhe numri i rasteve me coronavirus ka rënë.

Stadiumi i Benficas, “Estadio da Luz” kishte organizuar finalen e vitit 2014 që e kishte fituar Real Madridi, derisa stadiumi Jose Alvalade është një tjetër opsion.

UEFA pritet që 17 qershor të vendosë se ku do të zhvillohet finalja e Ligës së Kampionëve, derisa gara pritet të rikthehet në muajin gusht dhe po në atë muaj të përfundohen të gjitha ndeshjet. /Telegrafi/

Coronavirus – Statistikat

TotalKosova

Infektuar
Shëruar
Vdekur

Data credits CSSE at JHU

Trendi i Coronavirus-it në Kosovë

Data credits:corona-ks

Të gjitha lajmet rreth Coronavirus-it
www.telegrafi.com