Liverpool-i i gatshëm të paguajë klauzolën e yllit të Milanit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 23:10
Shumë klube të mëdha evropiane nuk do ta kishin problem që të jepnin 50 milionë euro për të

Tre vjet më parë ai arriti në Milano pasi Milan e fitoi atë për afër 300 mijë euro. 36 muaj më vonë, ai është një nga lojtarët më të mirë të kuqezinjve, pasi tani vlera e tij është rreth 50 milionë euro. Po po flasim për Suso, sepse e ardhmja e tij si kuqezi nuk është e sigurit.

Suso rinovoi kontratën e tij me Milanin në shtator dhe është i lidhur me klubin deri në vitin 2022. Paga e tij shkoi nga 1 mln euro në 3 milionë euro ndërsa ka një klauzolë lirimi prej 40-50 milionë eurosh që u shtua në kontratën e tij të re.

Nëse Barcelona shpenzoi 160 milionë euro për Coutinho-n, shumë klube të mëdha evropiane nuk do ta kishin problem që të jepnin 50 milionë euro për Suso-n.

Liverpool që kohët e fundit humbi Coutinho-n kanë interes për Suso, pasi ai është një mundësi reale për ekipin e Klopp, ndërsa ata kërkojnë një zëvendësues për brazilianin.

Sipas burimeve të “Calciomercato.com”, ende nuk ka pasur kontakte zyrtare për Suso-n nga Liverpool-i, pasi prioritet i tyre është Lemar dhe Mahrez. Tottenham është një tjetër klub që ka interes të madh për të dhe Milan do të duhet të përgatitet mirë...

Okazion! Milan gati të gjejë zgjidhje për merkaton

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Korrik 2018 12:42
Të rejat e fundit

Për një goditje të madhe që do të mund të përforcojë skuadrën, Milan duhet që të bëjë një ose më tepër shitje. Fondi Elliott do të vërë në dispozicion 50 milion euro kapital për të rimëkëmbur klubin, i cili mund të nisë të bëjë ndoshta një blerje, por kjo nuk është e mjaftueshme për të tërhequr emrat që kanë qarkulluar rreth Milan-it, në mënyrë të veçantë Morata-n dhe Higuain për sulmin.

Ekziston një rrugë e shkurtër për të frenuar shumë shitje, që do të thotë se duhet të shitet një nga “big”-ët për të siguruar një buxhet të mjaftueshëm për të bërë blerje. Shitja e një mes Suso-s apo Donnarumma-s do të ishte një mundësi e përkryer për klubin për të mbushur arkën dhe për të bërë plus-minuset financiare.

Gigio për momentin ka marrë një ofertë zyrtare, por që është në garë edhe me Alisson, të cilin Chelsea dhe Liverpool e dëshirojnë që ta afrojnë. Megjithatë, Blutë e Londrës janë më tepër të dhënë pas ‘gardianit’ të Milan-it. Për shkak edhe të shifrës, Chelsea pritet që të heq dorë nga Alisson.

Edhe Suso është një mundësi e mirë shitjeje në merkato, pasi ka një klauzolë shitjeje prej 38 milion euro, nga i cili kuqezinjtë mund të shpresojnë që të përfitojnë 40 milion. Shifra që janë të përballueshme sa iu përket skuadrave që kërkojnë shërbimet e tij./EDS/

************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Italianët humbasin ekipin e tyre të preferuar: Në 16 vjet 153 klube të falimentuar

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
18 Korrik 2018 11:10

Dhjetë milionë italianë, në gjashtëmbëdhjetë vitet e fundit, janë zhdukur nga harta e futbollit profesionist. Të fundit ishin Bari dhe Cesena, për shkak se vala e falimentimit  që këto vite ka prekur ekipet e Lega Pro, ka infektuar edhe Serie B, duke trishtuar tifozët e pafajshëm. Siç shkruan sot Repubblica , çdo vit, në Itali, zhduken mesatarisht tetë klube profesioniste, në vitin 2018 i takoi Akragas të Agrigentos dhe Modenës, Mestre dhe Reggiana, Andria dhe Vicenza (rikthehet pas bashkimit me Bassano të Renzo Rosso, pronari i Diesel). Që prej vitit 2002, kur ''vdiq’’ Fiorentina, janë zhdukur 153 klube, për një total prej 10 milionë qytetarësh italianë që kanë humbur ekipin e tyre të preferuar. Një milion e gjysmë në 12 muajt e fundit. Nuk ka mbaruar ende. Në të ardhmen mund të falimentojnë  Cuneo, Matera, Pro Piacenza, madje edhe Avellino, të bllokuar në labirintin e problemeve financiare.

Modena, e ''vdekur’’ në dhjetor, por në agoni që nga tetori, pas disa javësh kampionat, ishte në listën e zezë të Covisoc (organ financiar pranë federatës) që prej qershorit. Si dhe klubet e tjera që janë dorëzuar në javët e fundit, pas një viti duke koleksionuar borxhe dhe gjoba. Të rifillosh nga amatorët do të thotë të kesh një ekip pa borxhe, pa paga të mëdha në buxhet, me shpenzime shumë të ulëta fillestare. Ndërtim nga themelet dhe ngjitje me shpejtësi: Parma - por edhe Venecia - janë shembujt kryesor. Ata që i paguajnë kostot, janë punonjësit dhe furnizuesit: kreditorët e preferuar janë bankat, të tjerëve ju anulohen kontrata, ne të cilat kishin bazuar jetesën. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tronditet Milan, lojtari kryesor kërkon largimin

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Korrik 2018 10:41

Një prapskenë e bujshme që ka të bëjë me merkaton e Milan. Leonardo Bonucci ka kërkuar largimin. Avokati i tij Lucci në takimin e ditëve të fundit të zhvilluar në Milanello, i ka bërë të ditur skuadrës dëshirën e mbrojtësit për tu larguar. Bonucci është penduar për zgjedhjen e bërë vitin e kaluar dhe po kërkon me ngulm të transferohet në Premier League. Para disa ditësh mbrojtësi i kombëtares italiane e la gjithashtu të hapur një mundësi për të qëndruar: ai dëshiron një projekt serioz dhe ambicioz, si ai që ai i kishin paraqitur vetëm një vit më parë.

Kuqezinjtë akoma nuk kanë dhënë një përgjigje, por përpara një oferte të madhe, klubi i Via Aldo Rossi mund të vendosë ta shesë mbrojtësin. Bonucci-Milan: Rrugët mund të ndahen. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Cassano: ''Unë, një CR7 i çuar dëm''

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Korrik 2018 22:21

Antonio Cassano, gjenial dhe pa rregulla. Kështu ka qenë gjithmonë. Që nga goli i tij i parë me fanellën e Bari, ku ishte 18 vjeç, në dhjetor 1999 deri kur në moshën 23 vjeç u bë pjesë e Real Madrid. Realit Galaktik: "Kam pasur diçka të veçantë, natyrisht,” – ishin fjalët e “Fanta Antonio” për revistën “Vanity Fair”. Ai flet edhe për fenomenin CR7. Dhe ballafaqimi midis dy Los blancos është pothuajse spontan: " Nëse nuk do të kisha bërë disa budallaqe dhe nëse do të isha stërvitur më mirë, do të kisha pasur një karrierë të ndryshme dhe ndoshta më shumë fituese". Dhe përsëri: “Nëse 15 vite më parë do të kisha bashkëshorten time Carolina, me stabilitetin që të japin fëmijët, historia ime në futboll do të kishte pasur të tjera rezultate.”

Barezi identifikon vendosmërinë, armën fituese të CR7: "Dhuratat që i ka bërë natyra janë fiziku dhe qëndrueshmëria në stërvitje. Pikërisht atë që e urreja: profesionalizmin. Në historinë e futbollit do të mbahet mend si një nga më të mirët e të gjitha kohërave ". Antonio ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se në të kaluarën ka refuzuar Juventusin. "Në Torino ai do të përjetojë një përvojë të mrekullueshme: Juventusi i paguan atij një pagë shumë të majmë, por ja vlen për një lojtar të tillë. Me nivelin e Serie A mund të bëjë tridhjetë, dyzet gola në sezon për një kohë të gjatë ".

Një mjedis në përputhje me qëndrimet e Ronaldo-s. Juventusi është vendi i përsosur me trajnerin e përsosur: "Allegri do ta stërvisë mirë. Cilësia e tij më e madhe është inteligjenca, duke lënë hapësirë dhe fantazi tek lojtarët, veçanërisht tek më të mirët. Ai është trajneri më i mirë i mundshëm për Ronaldo-n". Gjithsesi, në mes të komplimenteve nuk mund të mungonte edhe një “thumb”: “Cristiano është si Nadal, një sportist fantastik, i ndërtuar mbi talentin, por edhe në sajë të punës së tij dhe vullnetit të tij: Ndërkohë, Federer dhe Leo Messi janë talente të jashtëzakonshëm. Bëjnë diferencën pa pasur nevojë për shumë stërvitje, nuk kanë nevojë për fizik ". Ashtu si ai? /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.