Lojtarët e stolit ngrenë krye kundër Zidane

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 10:40
Trajneri kërkon ndihmë

Real Madrid është në krizë pas rezultateve të fundit në kampionat dhe në Kupën e Mbretit, ku skuadra barazoi në shifrat 2-2 me Numancian. Sipas spanjolles “Marca” lojtarët e stolit kanë nisur të ngrenë krye kundër Zidane dhe kanë kërkuar më shumë minuta aktivizimi. Trajneri është në një pozicion të vështirë pasi është vënë në qendër të kritikave dhe ka pranuar një pjesë të fajit, por një situatë e tillë mund të sjellë edhe largimin e tij.

Francezi ka thirrur në ndihmë, Ronaldon dhe Ramosin dy prej lojtarëve me më shumë peshë në skuadër dhe ka folur në lidhje me gjendjen e ekipit. Nuk dihet nëse dy futbollistët janë në krah të tij edhe pse dukshëm trajneri do bashkëpunimin e tyre. Ajo që të gjithë presin në kampin madrilen, është fjala e fundit e presidentit Perez në lidhje me të ardhmen e trajnerit.

Veç ky kampion bote bën për Barçën ose Realin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 21:45
Marca e argumenton me fakte

“Franca fitoi Kupën e Botës në mënyrën më spektakolare pasditen e sotme me rezultatin 4-2 kundër Kroacisë, me një rol kryesor të luajtur nga Kylian Mbappe, dhe nëse Barcelona apo Real Madrid e kanë seriozisht për të firmosur me një lojtar të mirë, ata duhet të provojnë të marrin atë”, shkruan gjiganti mediatik sportiv “Marca”.

Pavarësisht se sapo ka bërë 19 vjeç, sulmuesi i Paris Saint Germain zhvilloi një ndeshje të madhe në futboll duke pasur besim në vetvete. Buzëqeshja në fytyrën e tij gjatë interpretimit të “La Marseillaise” i vendosi theksin një shfaqjeje gati të përsosur, duke e vulosur edhe me golin që shënoi në pjesën e dytë.

Mbappe ishte absolutisht i mbështetur nga Paul Pogba, i cili ishte një kolos në të dyja pjesët e fushës, sidoqoftë, në vetë kur Real Madrid i duhet që të zëvendësojë Cristiano Ronaldo, kandidatura më e mirë është djaloshi 19-vjeçar.

Duke shënuar në finalen e Kupës së Botës ish-ylli i Monaco-s bëhet i pari adoleshent që shënon që prej vitit 1958 kur Pele shënonte kundër Suedisë në moshën 17-vjeçare. PSG pagoi 180 milion euro për të pasur Mbappe në verën e vitit 2017, ndërsa është e vështirë që të argumentosh se vlera e tij në treg nuk është më e larta në këtë moment.

Ai është tani fitues i Kupës së Botës dhe performoi në mënyrën më të mirë të mundshme, duke luajtur në një nivel të pabesueshëm dhe që vetëm ai di ta bëjë. “Los Blancos” iu duhet që të ristrukturojnë sulmin dhe për të pasuar portugezin që tashmë është larguar, ata pëlqejnë Neymar, por nëse ata do të jenë serioz në këtë merkato, duhet të firmosin me më të mirën dhe për një periudhë afatgjate, Mbappe është i vetmi opsion. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Legjenda Lineker udhëzon Barcelonën për mesfushorin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 19:47

Kampionët e La Liga-s janë të fiksuar në merkaton e verës për të afruar një mesfushor të ri, me Paul Pogba i cili është i lidhur ngushtë me një kalim të mundshëm në Spanjë këtë fundjavë. Por, te Barcelona kanë nisur që të përhapen fjalët për një marrëveshje me Adrien Rabiot, yllin e PSG-së, ndërkohë që Steve N’Zonsi i Sevilla-s është një tjetër opsion i Ernesto Valverde-s.

Sidoqoftë, ish-sulmuesi i Anglisë Gary Lineker qartëson se ylli i Chelsea-t N’Golo Kante mund të jetë një alternativë bindëse për blaugranat. “Me atë, Franca luan sikur të ketë 12 vetë në fushë”, është një thënie e L’Equipe. “Kante do të jetë firma perfekte. Ai luajti për klubin tim, Leicester, por N’Golo  ka qenë për mua, deri më tani, lojtari më i mirë i Kupës së Botës”.

“Ai është dikush që luan dhe që i shërben shokëve të skuadrës. Me Kante, Franca luan me 12 lojtarë. Ai është njëlloj sa për dy mesfushorë. Kante është kudo. Cilësia e pasus është e shkëlqyer, ai kroson në linjë dhe sheh përpara. Sinqerisht, është një avantazh i madh që të kesh Kante në skuadër. Ai është çelësi i trajektores së ekipit francez”.

“Jam një fans i Kante. Në pozicionin e tij është më i miri që kam parë ndonjëherë. E lexon lojën në mënyrën më të mirë dhe fiton topa të pamundur. Vrapon gjithandej dhe është një xhepist i vërtetë. Ai i vjedh topin nga këmbët lojtarëve kundërshtar, pa i dëmtuar, është i pabesueshëm, plus që përherë kthehet shpejt në pozicionin e tij dhe bën ndërhyrje të pastra”.

Gary Lineker shënoi 52 gola në 137 ndeshje me fanellën e Barcelona-s nga viti 1986 deri në vitin 1989 para se të kthehej te Tottenham në Angli. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

A do të qëndrojë te Reali? Bale vendos javën që vjen

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 15:42
Mesfushori uellsian

Gareth Bale do të bisedojë me drejtuesit e Real Madrid brenda kësaj jave në lidhje me të ardhmen e tij. Mesfushori uellsian flitet që do t’i bashkohet Manchester United gjatë kësaj merkatoje. Ai është kritikuar gjatë sezonin që lamë pas në “Santiago Bernabeu”, por e mbylli denjësisht me dy gola të shënuar në finalen 3-1 të fituar ndaj Liverpool në kuadër të Champions League.

28-vjeçari shpesh herë u la në stol nga ish-trajneri i “Los Blancos”, Zinedine Zidane. Mungesa e aktivizimit dhe dëmtimet e shpeshta që lojtari ka pasur që nga koha kur nënshkroi në Madrid ka bërë që ai të mendojë për një ekip të ri. Mirëpo, pas transferimit të Cristiano Ronaldos te Juventus, presidenti Florentino Perez, do të mendohet dy herë për shitjen e uellsianit. Prej muajsh është përfolur për largimin e tij nga 13 herë kampionët e UCL por mund të ndodhë e kundërta pas nënshkrimit të CR7-ës me “Zonjën e Vjetër”.

Me ardhjen e Julen Lopetegui, lojtari mund të rifitojë vendin e tij në formacion, por më parë do të shohim se çfarë do të ndodhë gjatë bisedimit që do të ketë me drejtuesit e galaktikave këtë javë. Përndryshe, Jose Mourinho do të nisë menjëherë ofertën prej 90 milionë paund që t’a sjellë në “Old Trafford”.

Në një intervistë të dhënë këtë javë, Bale pranoi zhgënjimin që ka kaluar sezonin e kaluar te Real Madrid.

“Unë duhej të luaja çdo javë, por kjo nuk ka ndodhur për një arsye apo tjetër. Do të ulem dhe të bisedoj me agjentin tim. Pasi përfunduam ndeshjen me Liverpool, unë e dija që mund të përfshihesha në atë lojë dhe ishte i mrekulleshëm fakti që shënova. Më pas thjesht shkova me pushime. U përpoqa të shkëputesha”- ka thënë Bale. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

CR7 u largua, Real Madridi merr vendimin 'qesharak'

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Korrik 2018 00:02
A kanë të drejtë?

Rrjetet sociale janë një mjet komunikimi i përdorur nga njerëz nga e gjithë bota dhe natyrisht, atletët nuk bëjnë përjashtim. Pothuajse të gjithë ata që janë pjesë e elitës (dhe shumë që nuk janë gjithashtu) kanë një llogari në Twitter, Instagram dhe / ose Facebook. Cristiano Ronaldo është një shembull dhe, në fakt, personi me më shumë ndjekës në rrjetet sociale (pothuajse 121 milionë ndjekës në Facebook, më shumë se 73.4 milionë në Twitter dhe më shumë se 135 milionë në Instagram). E pra, Real Madridi nuk është më një nga ndjekësit e pesë herë fituesit të “Topit të Artë”.

Është e zakonshme që ekipet të ndjekin lojtarët e tyre në rrjetet sociale (klubi i Los Blancos ndjek në Instagram 31 profile, ndër të cilat 22 anëtarë të stafit, si dhe z.Julen Lopetegui), por sot Cristiano është Ai për ata. Ai nuk shfaqet as midis 52 llogarive që klubi i Madridit ndjek në Twitter. Shpjegimi është i thjeshtë: portugezi nuk është më pjesë e stafit dhe prandaj nuk ka kuptim të mbetet në listën e njerëzve apo kompanive që Real Madrid ndjek në rrjetet e tyre sociale. Nga ana tjetër, me largimin e CR7 klubi ka vuajtur rënien e numrit të ndjekësve që ka në Twitter, duke humbur rreth një milion ndjekës. Ndërkohë, në krahun tjetër Juve ka fituar gati të njëjtin numër ndjekësish në rrjet social (mbi një milion) me ardhjen e super yllit portugez. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.
Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.