Lojtarët mungojnë në stërvitje, zbulohen masat ndëshkimore

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 22:22
Ballshiotët duket se kanë probleme me lojtarët

Ballshiotët duket se kanë probleme me lojtarët. Disa prej tyre nuk paraqiten në stërvitje. Kjo gjë ka detyruar drejtuesit që të reagojnë, jo vetëm me masa disiplinore, por tashmë edhe në faqen zyrtare në Facebook kanë publikuar çështjen në fjalë.

“FK BYLIS ka nisur përgatitjet në datën 4 janar, kur ka lënë edhe pushimet e festave të fundvitit. Por, prej datës 4 e deri më sot, në klub mungojnë tre futbollistë: Franklin Ntepe, Jurgen Vatnikaj dhe Vesel Limaj”.

“Drejtuesit kanë marrë masat përkatëse për ta, ndërsa nesër kthehet Ntepe. Limaj dhe Vatnikaj nuk kanë njoftuar në klub, por bëjmë me dije se kushdo që është nën kontratë nuk do të lëvizë nga skuadra!”, shkruhet nga zyra e shtypit të klubit mallakastriot.

Por, EDS zbulon masat ndëshkimore. Të tre futbollistët nuk i kanë shpëtuar gjobave. Klubi ka njoftuar në FSHF për ndëshkimet për të tre lojtarët e sipër përmendur. Nëse ata do të vijojnë të bëjnë mungesa, pritet që të ketë masa të përshkallëzuara, ndërsa klubi është i vendosur që të mos i lëshojë. /EDS/

Merkato, Apolonia bën spastrime në javën e parë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 17:36
Fierakët kanë ambicie

Apolonia ka nisur përgatitjet për sezonin 2018/19 duke qenë kështu një nga ekipet e para të Kategorisë së Parë që ka nisur punën për të bërë ndryshimet e duhura për të ardhmen. Si fillim pati largime dhe afrime, ndërsa më 10 korrik nisën stërvitjen vetëm 18 lojtarë dhe 5 të ardhur në provë.

Por, sot fierakët janë “tkurrur” në numër për shkak të largimit të disa lojtarëve që nuk kanë bindur tekniku Miho. I pari i larguar ishte Stiljano Velo, i cili nuk u pëlqye nga trajneri dhe brenda 48 orësh iu komunikua se nuk ishte në lartësinë e duhur. Në të njëjtën situatë si mbrojtësi vlonjat u paraqit dhe fantazisti Florent Gashi, i cili nuk përballoi dot fizikisht stërvitjen dhe për këtë arsye la në mes provën.

Rezistuan deri në ditën e miqësores kundër Tomorit mbrojtësit Kabir Tahiraga dhe Flavio Prendi, gjithashtu dhe sulmuesi Murati. Por, vetëm Tahiraga arriti që të binë Mihon dhe do të vijojë që të jetë pjesë e skuadrës edhe për ditët në vijim.

Siç raportohet, në “Loni Papuçiu” pritet që të zbresin lojtarë të tjerë në provë ditën e hënë, të cilët do të kenë kohën e mjaftueshme për t’i treguar trajnerit aftësitë e tyre. Në kërkesat e stafit janë lojtarë që luajnë majtas dhe në sulm, të cilët kërkohen me ngulm për të përforcuar Apoloninë për sezonin e ri.

Miqësorja – Pas miqësores së parë, asaj kundër Tomorit që përfundoi me shifrat e barabarta 1-1, Apolonia do të ndeshet të enjten në “Loni Papuçiu” me Lushnjën. “Derbi i Myzeqesë” do të rikthehet, këtë herë në një miqësore, e cila do të nisë të luhet në orën 17:30. Edhe në këtë test miqësor trajneri do të japë vendimin e tij për të ardhmen e atyre që janë dhe atyre që do të afrohen për t’u provuar. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Vllaznia kërkon miliona, e enjtja vendimtare për shkodranët

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
15 Korrik 2018 09:02
Situatë e paprecedentë

Vllaznia do të garojë sezonin e ardhshëm në Kategorinë e Parë dhe në Shkodër gradualisht janë mësuar me këtë fakt, edhe pse nuk është aspak e lehtë për një qytet që i ka dhënë shumë futbollit shqiptar. Gjithsesi “u korr ajo që është mbjellë ndër vite”. Tani duhet të ndryshojë diçka, por akoma nuk shihet dritë në fund të tunelit. Ishte parashikuar që shumë çështje të zgjidheshin në fund të muajit qershor, por mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak dështoi, pasi nuk ishin i pranishëm numri i nevojshëm i këshilltarëve në mbledhje.

Më 29 qershor pati një tjetër mbledhje, që u shoqërua me debate, ndërkohë që në të u miratuan vetëm pasqyrat financiare. Në lidhje me privatizimin nuk ka asnjë hap tjetër. Është përcaktuar çmimi, por duke parë që borxhet shkojnë mbi 1 miliard lekë, situata bëhet e vështirë, pasi duhet gjetur një zgjidhje për to. Tanimë pritet të ketë edhe një tjetër mbledhje. Të enjten e 19 korrikut Këshilli Bashkia do të mblidhet sërish dhe është me rëndësi që të përcaktohet Këshilli Mbikëqyrës dhe administratori i ri i klubit.

Suad Lici është emri më i përfolur, por mbetet për t’u parë nëse ish-futbollisti do ta pranojë diçka të tillë. Në mbledhjen e radhës do të miratohet edhe një fond, që është i nevojshëm për nisjen e përgatitjeve të ekipit. Vjet skuadra nuk bëri fazë përgatitore dhe kjo pati ndikimin e vet edhe në rezultate. Kërkohet që të mos bëhen të njëjtat gabime. Mbetet për t’u parë shuma që do të miratohet nga ana e Këshillit Bashkiak. Thuhet se Bordi kërkon 1 miliard lekë, por kjo shumë nuk ka shans të miratohet që tani. Ndoshta në dhjetor mund të ndodhë diçka e tillë, por një pjesë e mirë e shumës do të shkojë për të shlyer borxhet, pasi shpenzimet në Kategorinë e Parë pritet të ulen në mënyre drastike. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

I dashuruar pas Turqisë, prezantohet Jasmin Raboshta

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Korrik 2018 13:04
Sulmuesi bëhet me skuadër të re

Jasmin Raboshta do të vijojë të luajë në Turqi. Vjet ai nënshkroi me Silopispor dhe paraqitjet e bëra kanë qenë të mira, ndaj edhe ka pasur disa oferta. Bëhet fjalë për një skuadër të kategorisë së pestë, por shkodrani është i kënaqur me kushtet e ofruara dhe ka pranuar sërish që të luajë në të njëjtin nivel të futbollit klub. Siirt Gençlerbirliği Spor Kulübü është emri i klubit të ri, që e ka prezantuar sulmuesin shkodran.

Futbollisti 28-vjeçar është formuar si lojtar te Vllaznia dhe ka luajtur edhe me ekipin e parë, për t’u larguar më pas. Janë disa skuadrat me të cilat ka luajtur sulmuesi në Shqipëri, duke nisur me Elbasanin, Luftëtarin, Butrintin, Kastriotin, Teutën dhe në fund Bylisin. Me krutanët ka regjistruar numrin më të lartë të golave, teksa pat realizuar 21 herë në sezonin 2015/2016, por në fund nuk arritën dot të ngjiteshin në Kategorinë Superiore, pasi u mundën në ndeshjen e fundit nga Korabi. Më së shumti ka luajtur në Kategorinë e Parë, kurse në elitë ka shënuar vetëm dy herë me fanellën e Luftëtarit. /EDS/

************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

'Shterojnë' sulmuesit në Shqipëri, i merr Kosova

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
13 Korrik 2018 12:52
Ja lëvizja e fundit

Kategoria Superiore, por edhe e Parë në Shqipëri prej vitesh ndjejnë mungesën e një lojtari tipi sulmues. Ose siç i njohim ndryshe “sulmues race”. Por, njohja e ligjit të sponsorizimit në sport ka bërë që futbolli kosovar të dalë mbi atë shqiptar sa i përket merkatos.

Pagesa më të mira në Shqipëri, kaq iu mjafton shumë futbollistëve që të ndryshojnë ambient. Më parë shumë lojtarë nga Kosova dyndeshin drejt klubeve tona, ndërsa sot ka ndryshuar rrjedha.

Jo vetëm klubet e elitës së futbollit kosovar, por edhe ata të Kategorisë së Parë janë vënë në lëvizje për të marrë trajnerë dhe lojtarë nga Shqipëria. Siç edhe e kemi parë, sulmuesin Anton Lleshi që ka firmosur te Vushtrria.

Brunild Pepa ka firmosur te Gjilani, ndërkohë që Artur Magani është konfirmuar te Ferronikeli. Por, veç këtyre dy emrave, pritet që t’iu bashkohet edhe një i tretë. Bëhet fjalë për sulmuesin e Lushnjes, Mikel Canka. 31-vjeçari që shënoi 7 gola në Superiore me verdhejeshilët është një opsion i mirë për skuadrën e Gjilanit, e cila ka afruar edhe Endrien Maganin për mbrojtjen dhe për mesfushën Ansi Nikën. Të tre lojtarë që kanë luajtur në Superiore.

Por, veç sulmuesit Canka, Gjilani ka afruar edhe mesfushorin Ledjon Muçaj. Ish-lojtari i Bylisit, Apolonisë dhe Besës në Superioren shqiptare tashmë është bashkuar me skuadrën kosovare dhe është gati për të debutuar për sezonin e ri.

Pritet që të konfirmohet ky transferim në mënyrë që numri i lojtarëve që kalojnë nga klubet shqiptare në ato kosovare të rriten në këtë merkato vere. Më parë janë transferuar edhe Orgest Gava, Mariglen Shoshi, Renato Hyshmeri dhe Elton Basriu te Trepça ’89. /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.