Lyon aktualisht me shumë talente – dhjetë lojtarët e mëdhenj që kanë luajtur për këtë klub

20 Shkurt 2019

Si një zhvillues i madh i talenteve në dekadat e fundit është klubi i Lyonit, që kanë nxjerrë disa nga lojtarët më të mirë në botë. 

Aktualisht kanë lojtarë shumë të talentuar, që kanë filluar të kërkohen nga shumë klube.

Mendy, Ndombele, Aouar e Fekir janë disa nga talentët në klub që morën një barazimi pa gola dhe pritet të shiten për miliona.

Por kjo ka qenë gjithmonë kështu, pasi që lojtarët e Lyon kanë qenë shumë të kërkuar.

Nga Karim Benzema te Juninho Pernambucano, shumë lojtarë të klasit botëror kanë luajtur futboll në klubin francez gjatë viteve të fundit.

Karim Benzema

Sulmuesi i Real Madridit është golashënuesi më i mirë i katërt në historinë e Ligës së Kampionëve.

Para se të transferohej në Los Blancos, ai luajti 148 ndeshje në Lyon, duke shënuar 66 gola dhe duke asistuar në 27.

Alexandre Lacazette

Francezi është shitja më të shtrenjta në historinë e klubit, pasi ai u bashkua me Arsenalin për 53 milionë euro.

Në Lyon ai arriti të shënojë 129 gola dhe të kontribuojë me 43 asistime.

Michael Essien

Jose Mourinho e shihte si lojtarin kryesor në mesfushën e Chelseat.

Essien u transferua te Blues për 38 milionë euro, pasi kishte shënuar 13 gola në 96 ndeshje në Francë.

Mahamadou Diarra

Krahas me Essienin, ata formonin një dyshe të madhe në mesfushën e Lyonit.

Real Madridi nënshkroi me të për një pagesë prej 26 milionë eurove dhe u transferua në Spanjë pasi në 170 ndeshje dha 14 golave ​​për klubin francez.

Samuel Umtiti

Kampion i Kupës së Botës me U-20 në vitin 2013 dhe Fituesi i Kupës Botës në vitin 2018.

Umtiti shkoi në Barcelonë në vitin 2016 për 25 milionë eurove.

Në Lyon ai shënoi pesë gola në 170 ndeshje.

Juninho Pernambucano

Ai konsiderohet si një nga lojtarët më të mirë në histori të klubit.  Lyon pagoi te Vasco da Gama 2.5 milionë euro për blerjen e tij.

Ai arriti ta shpaguajë me 100 gola dhe 62 asistime në 343 ndeshje.

Sonny Anderson

Lyon nënshkroi me sulmuesin brazilian nga Barcelona për 19 milionë euro në vitin 1999.

Ai shënoi 92 gola në 159 ndeshje për klubin francez.

Miralem Pjanic

Mesfushori aktual i Juventusit u largua nga Lyon për t’u bashkuar me Romën për 11 milionë euro.

Si lojtar shënoi 16 gola dhe asistoi 21 herë në 121 ndeshje.

Edmilson

Ai luajti më shumë se 100 ndeshje në Barcelonë, pasi u bashkua me katalanasit nga Lyon në këmbim të 8 milionë eurove.

Në Les Gones ai gjeti pjesën e pasme të rrjetës pesë herë në 155 ndeshje.

Ludovic Giuly

Me të dhe Samuel Eto’o në sulm, Barcelona fitoi trofeun e Ligës së Kampionëve në sezonin 2005/06 nën drejtimin e Frank Rijkaard.

Ai shënoi 31 gola në 111 ndeshje për Lyon, para se të transferohej te Monaco për 8.5 milionë euro në vitin 1998. /Telegrafi/

www.telegrafi.com