Manchester City pret triumfin në Champions, por Guardiola sulmon FIFA dhe UEFA: Po vrasin lojtarët

06 Prill 2021

Me titullin kampion në Premier League në dorë, Manchester City kërkon triumfin edhe në Europë. Skuadra e Pep Guardiolës pret çerekfinalen e parë të Champions kundër Borussia Dortmund me statusin e favorites së madhe. Këto janë vetëm parashikime, pasi anglezët duhet ta tregojnë këtë në fushën e lojës. Guardiola largon euforinë e tepruar, teksa nuk i kursen deklaratat përtej sfidës që kanë krijuar shumë polemika.

International Guardiola Against Uefa And Fifa

“Shumë ndeshje vrasin lojtarët. Nuk kemi bërë asnjë pushim në mesjave që nga nisja e sezonit. Janë qënie njerëzore dhe jo makina. Asnjë lojtar nuk mund të jetë gati fizikisht dhe mendërisht të luajë çdo ditë. Kështu është e vështirë të jesh kompetitiv në çdo front”, është shprehur trajneri spanjoll, që pavarësisht pretendimeve të tij për kalendarin e ngjeshur ka në dispozicion të gjithë grupin e lojtarëve. Ndryshon diskutimi për Borussia Dortmund, që përballet me Manchester City pa disa lojtarë të rëndësishëm dhe në një moment aspak të mirë të sezonit. Sancho është mungesa e madhe e gjermanëve, ndërsa të gjithë prozhektorët drejtohen te Erling Haaland, në listën e blerjeve edhe të Guardiolës.
(balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.Grupi Balkanweb
www.balkanweb.com