Maratona e Tiranës, pjesëmarrje dhe emocione

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
15 Tetor 2017 20:19

Mes vrapuesve në Maratonën e Tiranës ishte dhe ish-kapiteni i Kombëtares sonë të Futbollit, Lorik Cana, i cili na udhëhoqi drejt Kampionatit Europian.
Cana garonte në të njëjtën kategori sikurse kryebashkiaku Erion Veliaj, atë të 10 kilometrave.

Por ajo që ra në sy në përfundim të garës ishte rezultati i Lorikut, i cili ndonëse ruan ende një formë të mirë sportive, ka mbetur pas Veliajt.
Lorik Cana e përfundoi garën e tij me kohën 1. 00.52.066, ndërsa kryebashkiaku Veliaj 1 minutë e 47 sekonda më shpejt, duke arritur kohën 0. 59.05.186.


Në Maratonën e Tiranës morën pjesë edhe anëtarë të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë. Kështu, ambasadori japonez, Makoto Ito garoi në kategorinë e 10 kilometrave duke u renditur 164 me 54 minuta e 57 sekonda. Ndërsa ambasadori austriak Johan Sattler u tregua më i guximshëm pasi garoi në kategorinë profesioniste prej 21 km, ku u rendit i 150 me 1 orë e 56 minuta.

Si të parandaloni rrezikun e sëmundjes së zemrës

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Korrik 2018 23:47
Këshillat e duhura

Zemra është padyshim organ tepër i rëndësishëm në trupin tonë, ashtu sikurse të tjerat, por edhe më me rëndësi për vetë faktin që na mban në jetë. Sa herë që të ndjeni dhimbje apo probleme në kraharorin tuaj të majtë, mos hezitoni të shkoni dhe të vizitoheni te mjeku. Mjafton të bëni edhe kontrolle të thjeshta, vetëm që të jeni të qetë dhe në dijeni të shëndetit të zemrës suaj. Sëmundjet kardiovaskulare janë shkaku kryesor i vdekjeve në botë. Të shumta janë rastet edhe në vendin tonë, fatkeqësisht. Por, duhet të dini që pjesa më e madhe e tyre mund të parandalohen. Pyesni si? Gjithmonë ka një zgjidhje dhe një mënyrë të thjeshtë për t'u kujdesur për shëndetin e zemrës, duke filluar që nga ushqimi, pija dhe aktiviteti fizik.

Duhet që të ushqeheni mirë dhe jo me ushqime të papërgatitura pasi kanë shumë sheqer dhe yndyra. Pini lëngje të shtrydhura, evitoni ato në kartonë dhe shishe.

Mundohuni që të bëni ushtrime fizike të paktën 30 minuta çdo ditë aktivitet fizik. Bëni vrap, dilni me biçikletë ose ngjisni shkallët në vend që të merrni ashensorin.

Yndyra dhe tensioni (presioni i lartë i gjakut) janë faktorët kryesorë të rrezikut të sëmundjes së zemrës. Ndryshe tensioni quhet edhe "vrasës i heshtur" pasi nuk ka shenja paralajmëruese. Ndërkohë që niveli i lartë i kolesterolit në gjak është shkaktar afërsisht i 4 milionë vdekjeve çdo vit në botë. Ndaj, mos u ndalni, mos neglizhoni as shqetësimin më të vogël që keni dhe shkoni të kontrolloni zemrën tek mjeku përkatës. Në mënyrë që të parandaloni çdo rrezik të mundshëm. /EDS/

*************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Për të gjithë ju që nuk i konsumoni, ja pse janë të mira bamjet

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
20 Korrik 2018 16:53
Mos i refuzoni!

Bamja është një nga ushqimet që shumë persona nuk e durojnë dot, por ka të tjerë që e pëlqejnë dhe e konsumojnë shpesh. Por, për ju që nuk e pëlqeni, duhet të dini se ajo është një nga zarzavatet më të mira për shëndetin tuaj. Ajo përmban 30 kalori në 100 gram dhe është kaq e mirë për personat të cilët duan të bien në peshë, pasi nuk përmban yndyra të ngopura apo kolesterol. Bamja ka shumë fibra dietike, është e pasur me vitaminën A dhe antioksidantë të tjera, beta-karotenë, lutein dhe ksanthin. Që të gjithë së bashku kanë një ndikim të madh në përmirësimin e shikimit.

Mjekët këshillojnë që të konsumoni bamje edhe për të mbajtur lëkurën e freskët dhe të shëndetshme. Ajo është e pasur me minerale dhe përveç vitaminës A, ajo ka edhe C-në, së bashku me K-në. Kjo e fundit është shumë e nevojshme për forcimin e kockave dhe kolaugimin e gjakut ndërsa Vitamina C shërben si anti-inflamator për të parandaluar të ftohtin dhe ul simptomat e azmës. Nëse doni që organizmi juaj të jetë i shëndetshëm atëherë mos hezitoni që të konsumoni bamje, pasi ato përmbajnë minerale si hekur, kalcium dhe magnez. Të cilat janë kaq të dobishme për shëndetin tuaj.

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Si të humbisni 8 kg me një dietë të thjeshtë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
19 Korrik 2018 17:02
Kjo është mënyra më e mirë

Jeni të mërzitur me peshën e tepërt që keni. Nuk dini si t'ja bëni, që të dobësoheni dhe palestra nuk ju motivon aq shumë. Atëherë ju duhet që të kini parasysh që kjo dietë është më e mira e mundshme që ju të bini nga pesha. Bëhet fjalë për dietën e famshme të japonezit Hitoshi Watanave që humbi 8 kg brenda pak muajsh.

Ai vendosi që të mbajë një dietë tepër të thjeshtë. Mëngjesin e nisi me një gotë ujë me temperaturë dhome dhe banane. Bananet duhet të jenë jeshile, pasi përmbajnë niseshte rezistente që ju bë të ndiheni të ngopur dhe përshpejton metabolizmin. Gjithashtu redukton yndyrat në trup.

Mund të hani një ose dy banane të mëdha që të jenë jo shumë të pjekura dhe mbushni gotën me ujë të temperaturës së dhomës, në mënyrë që të përmirësojë trejtjen dhe bën që të mos kini uri. Ndërkohë që në drekë dhe darkë mund të konsumoni çfarë të dëshironi, por gjithmonë në kuadrin e dietës, ushqime jo me yndyrë dhe është e këshillueshme që të keni me patjetër fruta në tavolinën tuaj. Duhet të keni parasysh, sepse kjo dietë mund të jetë negative ndaj njerëzve që nuk reagojnë mirë ndaj karbohidrteve. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Si të shuani etjen gjatë stinës së verës

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
19 Korrik 2018 16:35
Këshillat e duhura!

Stina e verës na ofron një tavolinë të madhe me shumëllojshmëri frutash, të cilat mund ti konsumojmë çdo ditë. Ndaj edhe oreksi për të ngrënë supë dhe brumëra të tjera që i konsumojmë gjatë dimrit në verë fatmirësisht na ikën. Kështu që, ne duhet të fokusohemi që të ushqehemi më së miri në të nxehtin e verës. E ku ka më mirë se sa të freskojmë organizmin me fruta dhe lëngje bio. Natyrisht që aleati kryesor në këto temperatura të larta është uji, por për të shuar etjen mund të pini edhe çaj të ftohtë i cili është fantastik për shëndetin dhe gjithashtu ujë të përzier me një fetë limoni.

Çaji jeshil apo ai bimor me fruta janë tejet të mirë për të shuar etjen dhe ju bëni që të ndiheni të freskët. Më pas një vakti, kosnumoni fruta të ndryshme, si portokall, kivi, mollë, rrush, dardhë, nektarin e të tjera.

Përveç frutave edhe perimet, si karota, domatet, kastravec dhe sallatat e ndryshme janë shumë të lehta dhe të shëndetshme për stomakun tuaj.

Është mirë që t'i evitoni lëngjet në shishe apo në karton pasi përmbajnë shumë sheqerna. Më e mira e mundshme është të merrni dhe t;i shtrydhni vetë frutat dhe të pini lëngun e tyre.

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.