Maurizio Sarri fiton trofeun e parë të madh në karrierë

29 Maj 2019

Maurizio Sarri është trajneri i parë italian që e fiton Ligën e Evropës, pas Alberto Malesani që e kishte arritur me Parman në vitin 1999, para 20 vitesh.

Chelsea e mposhti Arsenalin 4-1 në Baku në finalen e Ligës së Evropës dhe ky është trofeun i parë i madh në karrierën e Sarrit.

Kur Malesani e fitoi UEFA Kupën që sot quhet Liga e Evopës, në vitin 1999 me Parman, Sarri ishte duke punuar në bankë si bankier.

Maurizio Sarri. (Photo by Shaun Botterill/Getty Images)

Kjo është arritja më e madhe në karrierën e Sarrit si trajner.

Në fushë sot ka pasur edhe disa italian si Jorginho dhe Emerson Palmieri luajtën nga 90 minuta.

Maurizio Sarri duke e ngritur trofeun . (Photo by Francois Nel/Getty Images)

Davide Zappacosta u fut në fushë vetëm në minutat e fundit të ndeshjes. /Telegrafi/  

www.telegrafi.com