Mayweather provon xhiron me elefant në Tajlandë

Ti mund ta lexosh kete ne 0 min.
14 Dhjetor 2017 10:47
Pas pensionimit vijnë udhëtimet

Floyd Mayweather po vazhdon me aventurat e tij anembanë botës, tani që ka dalë në pension.

Boksieri i cili asnjëherë nuk e ka provuar shijen e humbjes ndodhet në Tajlandë, për të parë bukuritë dhe veçoritë e vendit.

Mayweather postoi në profilin e tij në Instagram një fotografi, ku ai qëndronte majë një elefanti.

Shëtitje me kafshën, madje edhe qëndrim në këmbë mbi të për ish boksierin, i cili ka vendosur që të udhëtojë gjithë Azinë.

Mayweather më parë vizitoi Kinën dhe Rusinë.

Medalja e parë në boksin e femrave, Shqipëria gjen kampionen

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 12:20
Nuk ndalemi me kaq

Sporti i boksit është një ndër sportet që na ka bërë krenar dhe në arenën ndërkombëtare. Sportistët shqiptarë ja kanë dalë që mes 101 vështirësive të zhvillojnë paraqitje të mira, pavarësisht se nuk jemi në atë nivel që të pretendojmë të fitojmë medalje evropiane apo botëror. Në fakt, boksierët që i kanë arritur numërohen me gishtat e njërës dorë. Nelson Hysaj, Rexhildo Zeneli dhe Jurgenj Uldedaj kanë sjellë në Shqipëroi medalje evropiane për moshat.

Këtë herë, Shqipërinë e nderon një vajzë. Bëhet fjalë për shkodranen Elsidita Selaj që ushtron sportin e boksit dhe po korr suksese të mëdha. Në Shqipëri është absolute, pasi dhe konkurrenca nuk është shumë e madhe, por shqiptaria po e tregon veten dhe në arenën ndërkombëtare. Ajo ka marrë pjesë në Evropianin U-18 që po zhvillohet në Abruzzo të Italisë dhe ka arritur të kalojë me sukses ndeshjen e parë.

Shkodranja ka fituar ndeshjen e parë dhe tashmë ka kaluar në gjysmëfinale. Ajo ka  mposhtur kundërshtaren kroate, Zaja duke e kaluar turin e parë. Shkodranja garon deri në peshën 75 kg dhe ka cilësi shumë të mira. Selja nuk hasi shumë vështirësi në ndeshjen e parë, pasi e dominoi totalisht kundërshtaren. Vendimi i gjyqtarisë për ndeshjen e saj ishte unanim. Aventura e saj në këtë Evropian nuk mbaron këtu, pasi tashmë pret të ndeshet në gjysmëfinale. Nëse arrin dhe kalimin e gjysmëfinaleve ajo mund të luftojë për medalje të artë, pasi atë të bronzit pothuajse e ka siguruar.

Trajneri i saj, Jetmi Kuçi, ka shumë besim te aftësitë e Elsiditës dhe beson se do të korrë suksese të mëdha me të. Elsidita është një ndër femrat e radha që merren me boks në Shqipëri dhe duhet përkrahur dhe mbështetur për guximin që ka. Fakti që stërvitet nga një ish-boksier i madh si Kuçi e bën më të lehtë për të. /EDs

Dënimi 1 shekull më parë, Stallone bind Trump t'i japë faljen boksierit

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
22 Prill 2018 18:49
Afro-amerikani kampion bote në 1910

I dënuar për imoralitet në vitin 1913. Faji i tij ishte se transportoi një grua të bardhë përtej kufijve të shtetit (shtet brenda SHBA-ve), pavarësisht se ajo grua e bardhë ishte e fejuara e tij. Tani me kërkesë të Sylvester Stallone, i cili i kërkoi mikut të tij, presidentit të SHBA-ve, Donald Trump falje të plotë, ky faj mund t’i hiqet. Bëhet fjalë për kampionin e parë të peshave të rënda të vitit 1908, boksierit me ngjyrë Jack Jonson.

Ai u vu në pranga, pasi u arratis drejt Britanisë së Madhe dhe më pas u rikthye prapë në SHBA për të vuajtur dënimin. Gjykata vendosi që ai të vuante 1 vit heqje lirie. Trump lajmëroi për vendimin në Twitter. Përpara tij, presidentë të tjerë, edhe pse kishin thënë se synonin t’ia hiqnin dënimin boksierit, nuk e bënë, përfshirë presidentin afro-amerikan Barack Obama.

Jack Jonson konsiderohet si një nga boksierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai u shpall kampion i botës në 1910 dhe e mbajti këtë titull deri në 1915. Vdiq në një aksident rrugor në 1946./EDS/

Floyd Mayweather bën deklaratën e madhe, synohet supersfida në Octagon

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
17 Prill 2018 11:22
Boksieri gati të ndeshjet në UFC

Floyd Mayweather jep lajmin e bujshëm se mund të rikthehet nga tërheqja për t’u përballur me sërish me Conor McGregor, por kësaj radhe nën rregullat e UFC dhe jo në një ring boksi. Të dy u përballën Gushtin e kaluar në Las Vegas, që u konsiderua në një nga përballjet me të forta të historisë, kjo dhe për vet të ardhurat që gjeneroi. Megjithatë, boksieri amerikan konfirmoi se është i gatshëm të arrijë akordin për një tjetër ndeshje në Octagon, por kësaj radhe nën rregullat e Arteve Marciale Mikse. Në një intervistë të dhënë, Mayweather deklaroi: “Tërheqja ka qenë e mirë, por siç e dinë të gjithë, unë u tërhoqa dhe u riktheva sërish. A mund ta përsëris diçka të tillë? Sigurisht që po, por nëse do të më duhet a ta bëj diçka të tillë, do ta bëj në Octagon. Fola me skuadrën time dhe Al Hayman tha jo. Nëse arrijmë akordin me Dana White dhe UFC për të zhvilluar një super përballje, rivali i mundshëm do të jetë Conor McGregor, edhe pse ende nuk e dimë.”

Më pas 41-vjeçari vijoi: “Mund të bëjmë një marrëveshje për disa përballje. Por duhet të përfshihet edhe Showtime dhe CBS nëse bie dakort për diçka të tillë në MMA. Mendoj se kur arrin në një status kaq të lartë, duhet të tregosh që një njeri me klas dhe të sillesh si i tillë. Që do të thotë se kur u ndeshëm të dy, të dy e shitëm takimin, e gjithë bota e dashuroi atë që në bëmë. Por jashtë ringut ti duhet të sillesh si një kavalier i vërtetë.” Gjithsesi pikëpyetja qëndron te McGregor, i cili për momentin po përballet me disa probleme me ligjin, pasi u arrestua në fillim të muajit, pas trazirave që shkaktoi në New York. Irlandezi hodhi disa objekte në autobusin e yllit të UFC, Khabib Nurmagomedov, duke shkaktuar dëme materiale. Edhe pse Mayweather konsideron se rivali i tij duhet të përballet me gjëra të tjera, ai nuk e ka problem ta sfidonte sërish: “Unë mund të bëj gjithçka që dëshiroj, kur dua dhe si të dua.” /EDS/

Pacquiao sqaron të vërtetën e ''divorcit" me trajnerin

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
16 Prill 2018 16:55
Boksieri filipinas ka një përgjigje për të gjithë

Manny Pacquiao ka hedhur poshtë zërat se ka marrë trajner të ri pasi shkëputi raportet me amerikanin Freddie Roach. Mentori i tij, javën e kaluar konfirmoi në rrjetet sociale përmes një statusi se marrëdhënia 15-vjeçare mes tyre kishte përfunduar.

“Do të gënjeja nëse nuk do të thosha se nuk jam i lënduar. Ai nuk më ka kontaktuar personalisht për vendimin që ka marrë por kemi kaluar kohë të mrekullueshme e të mëdha së bashku”

Nga ana tjetër boksieri shkroi në mediat sociale se të hënën do të merrte një vendim të rëndësishëm.

“Në kundërshtim me deklaratat që qarkullojnë në media, unë nuk e kam marrë ende vendimin përfundimtar se kush do të jetë trajneri im për ndeshjen e 14 korrikut ndaj Matthysse”- ka thënë kampioni filipinas. Më tej ai shtoi se këshilltari i tij Mike Koncz kishte biseduar me ish-trajnerin e tij Roach.

Pacquiao, ka një rekord prej 59 fitoresh, 38 prej tyre knockout (KO), shtatë humbje  dhe dy barazime.

“Kur t’a marr këtë vendim, Freddie do të jetë i pari person që do të informohet dhe më media”- deklaroi 39-vjeçari.

Roach ka qenë i pranishëm gjithmonë në rritjen e Pacquiaos si boksier profesionist. Ai e ka ndihmuar që të arrijë disa tituj botërorë. /EDS/