Mbappe shkruan emrin me shkronja të arta në historinë e Ligue 1

23 Shkurt 2019

Kylian Mbappe ka arritur të shkruaj emrin me shkronja të arta në historinë e kampionatit francez, Ligue 1, pas rekordin të fundit të thyer nga ai.

PSG arriti të fitojë sot (e shtunë) ndaj Nimesit me rezultat të pastër 3-0 në ndeshjen e vlefshme për javën e 26-të të Ligue 1.

Në këtë ndeshjes, sikurse në shumicën prej tyre, arriti të lë shenj talenti i madh francez Mbappe.

Lexo po ashtu: ‘Mbreti’ i ri në ardhje – Kylian Mbappe i lë të gjithë pas në çdo formë dhe bota do të flas për të dekadën që po vije  

Mbappe shënoi dy gola në këtë takim, ku i pari erdhi në minutën e 69-të për 2-0, ndërsa i dyti për 3-0 në minutën e 89-të.

Me këto dy gola, Mbappe e shkroi emrin e tij me shkronja të arta në historinë e Ligue 1 duke u bërë lojtari më i ri që arrin shifrën e 50 golave.

🤩🤩

At the age of only 20, and in just 88 matches, 🇫🇷 @KMbappe has scored his 50th (and 51st!) goals in @Ligue1Conforama🔥

It's a new record!🏆

But when will it stop… 😉 ?#PSGNO pic.twitter.com/lYHhvZDxqY

— Ligue1 English (@Ligue1_ENG) February 23, 2019

20 years old. 88 games. 51 Ligue 1 goals. @KMbappe ⚡ pic.twitter.com/fnYn4itE7Y

— B/R Football (@brfootball) February 23, 2019

Në fakt francezi me dy gola arriti në shifrën e 51 golave në vetëm 20 vjet dhe nga 88 ndeshje të zhvilluara.

Deri te ky rekord i madh Mbappe erdhi pasi shënoi 16 gola në 41 paraqitje me Monacon dhe 35 gola në 47 paraqitje me PSG-në.

Lexo po ashtu: Mbappe thyen rekord në LK

20-vjeçari ka thyer edhe më herë rekorde pasi ende pa mbushur 19 vjet ka arritur të bëhet lojtari më i ri që arrin 10 gola në Ligën e Kampionëve dhe shifrën e 20 golave në Ligue 1 në vetëm 49 ndeshje. /Telegrafi/

Lexo po ashtu: Mbappe thyen rekordin 40-vjeçar në Ligue 1 (Foto)

www.telegrafi.com