Me fitoren bindëse ndaj Dijon, PSG kalon në gjysmëfinale të Kupës së Francës

12 Shkurt 2020

Paris Saint-Germain ka kaluar në gjysmëfinale të Kupës së Francës, pasi e ka mposhtur me rezultat bindës 6-1 Dijonin.

Pas vetëm një minute lojë, parisienët kaluan në epërsi me auto-golin e shënuar nga Wesley Lautoa.

Dijon reagoi shpejtë për ta barazuar rezultatin në 1-1 me golin e realizuar nga Mounir Chouiar (13’).

⏸️ Mi-temps à Gaston-Gérard (1-2) #DFCOPSG

?? #AllezParis pic.twitter.com/gK4icEsakv

— Paris Saint-Germain (@PSG_inside) February 12, 2020

PSG e riktheu epërsinë me anë të Kylian Mbappes në minutën e 44-të, për të shkuar në pushimin e pjesës së parë me një gol diferencë.

Pjesa e dytë ishte e tëra për kampionin e Ligue 1, që realizoi edhe katër gola të tjerë, Thigao Silva (50’) fillimisht shënoi për 3-1 me një asistim të Pablo Sarabias.

?⚽️ La frappe
?️? La célébration#DFCOPSG pic.twitter.com/LawtuWflHo

Pesë minuta më vonë, Sarbia u fut në listën e realizatorëve, e që filluan ta merrnin të gjithë lojën nën kontroll.

Ishte minuta e 86-të kur Dijon shënoi edhe një auto-gol, e tani golin në rrejtën e tij e futi Senou Coulibaly.

Victoire et qualification pour les demi-finales ! (1-6)#DFCOPSG

?? #ICICESTPARIS pic.twitter.com/Q1caKx9h1z

Sarabia u shfaq edhe një herë në listën e realizatorëve me golin e shënuar në minutën e 90+1, duke bërë që PSG të kalojë në gjysmëfinale të Ligue 1 me këtë rezultat të thellë. /Telegrafi/