Mediat ndërkombëtare shkruajnë se Liga e Kampionëve nis në Kosovë

25 Qershor 2019

Jo shumëkush mendon për Ligën e Kampionëve në këtë periudhë të vitit. Por, kjo dallon në Kosovë… Krahas suksesit të jashtëzakonshëm të Përfaqësueses, ky vend kërkon një tjetër ëndërr, Ligën e Kampionëve – kështu shkruan Blick.ch.

Në një lloj turneu preliminar që mbahet në Kosovë, kampionët e Andorrës, Gjibraltarit, San Marinos dhe vendit nikoqir garojnë për fazën e parë kualifikuese të Ligës së Kampionëve.

Këto katër shtete të vogla renditet më ulët në renditjen e UEFA-s për vitin 2018, ashtu që me 25 qershor zhvillojnë ndeshjet gjysmëfinale.

Lexo po ashtu: FC Santa Coloma mund të jetë kundërshtari i radhës për Feronikelin

Takimi i parë që u zhvillua në stadiumin “Fadil Vokrri” përfundoi me fitoren e FC Santa Coloma kundër Tre Penne Galazzano (1-0) dhe në këtë mënyrë, ekipi nga Andorra siguroi pjesëmarrjen në finalen para-kualifikuese që zhvillohet më 28 qershor.

Ndërkaq, më vonë (20:45), kampioni i Kosovës, Feronikeli, luan kundër Lincoln Red Imps nga Gjibraltari me shpresën që pas tri ditësh të luajë në finale.

Njëherësh, blick.ch përmend edhe lojën miqësore ndërmjet kampionit të Kosovës dhe gjigantit italian, Milan. /Telegrafi/

Fadil Vokrri Stadium, Pristina, Kosovo. Here the 2019-20 UCL campaign will kick-off tomorrow.

Four teams, one ticket to move on.

?? Lincoln Red Imps
?? FC Santa Coloma
?? Tre Penne
?? Feronikeli

Just 341 days left and we’ll know who’s won it all.#UCL @ChampionsLeague pic.twitter.com/huipugIuFq

— Ayolt de Roos (@Scorebordjourn) June 24, 2019

www.telegrafi.com