Mediat spanjolle: Icardi merr numrin e fanellës së Benzema

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Janar 2018 21:53
Minutat e merkatos së dimrit po mbarojnë

Lojtari më dashur në ambientin e Interit është gati të ndërrojë fanellë. E përditshmja sportive spanjolle “Diario Gol” aludon se qendërsulmuesi argjentinas ka vendosur përfundimisht të aktivizohet në shtetin iberik me gjigantët europianë të Real Madrid.

Diario shkon dhe më tej duke treguar se 24-vjeҫari do të marrë numrin e pozicionit të tij natyral, që mbahet aktualisht nga Karim Benzema. “Los Blancos” janë vënë në ndjekje të Icardit prej disa vitesh, por shifra marramendëse prej 100 milionë € ka bllokuar transferimin e tij në shtëpinë e shumëdëshiruar të Madridit.

Madrilenët i besuan për një kohë të gjatë francezit Benzema, por kriza e sezonit të fundit, largimi nga objektivat madhorë dhe një shterim prurjesh të bujshme në “Santiago Bernabeu”, mund të kthehen në faktorët katalizatorë të nënshkrimit me “qitësin” argjentinas Mauro Icardi.

Presidenti i Realit Florentino Perez nuk dëshiron të humbasë kohë në përshpejtimin e një blerje të goditur nisur nga pretendimet e Zidane që nuk dëshiron asnjë prurje të re në Madrid këtë janar. Por dhe sinjalet nga Katalunja ku Coutinho iu bashkua ekipit të Barcelonës po e tensionon më tepër klimën në ambientin e kampionëve të Europës.

Minutat e merkatos së dimrit po mbarojnë dhe klubit “mbretëror” bashkë me trajnerit Zidane duhet të veprojnë në kohë rekord për të kthyer Realin në nivelin superior që tifozët madrilenë kërkojnë. /EDS/

Zidane është gjeni, zgjidhja e tij vlen vetëm 5 milionë euro

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 22:33

Lucas Vázquez dhe Marco Asensio nuk mund ta kenë parë veten si lojtarë të rëndësishëm për Real Madridin në fillim të sezonit. Zinedine Zidane u shfaq i vendosur në formacionin e tij më të fortë dhe spanjollët nuk u shfaqën në të. Megjithatë, me dëshirën e madhe, përpjekjet dhe performancën e tyre, të dy janë çelësi i Realit nga stoli, nëse jo për 90 minuta të plota. Asensio dhe Lucas janë në vend të 13 dhe 14 në aspektin e minutave të luajtura për “Los Blancos” këtë sezon. Pak nga pak, ata kanë fituar vendin e tyre në fushë dhe janë më pak se 200 minuta prapa Isco dhe Karim Benzema. Në aspektin e paraqitjeve, askush nuk është paraqitur për Realin më shpesh se Lucas me 48 dhe Asensio me 47. Edhe kur nuk fillojnë, Zidane i ka ata si një “xhol” në stol. Interesante është se Real Madridi shpenzoi shumë pak për të marrë shërbimet e tyre. Asensio arriti nga Mallorca për 3.5 milionë euro, ndërsa klauzola e rikthimit të Lucas nga Espanyol ishte vetëm 1.5 mln euro, që do të thotë se ata kushtojnë 5 milionë euro në total - ndryshim i madh nëse krahasohen me performancat që ata kanë dhënë.

Është e drejtë të thuhet, se Asensio është lojtar i shkëlqyer. 22-vjeçari ka shënuar 11 gola dhe ka ndihmuar me katër asiste këtë sezon. Shumë nga këto qëllime ishin jetike për Realin. Goli i fundit ishte kundër Bayern Munchen të mërkurën në mbrëmje dhe kjo është pa përmendur fushatën 2016-17, gjatë së cilës Asensio shënoi kundër Bayern në kohë shtesë të çerekfinales dhe më pas kundër Juventusit në finale. Pa bërë shumë zhurmë, Lucas ka shënuar tetë gola dhe ka siguruar 16 ndeshje të mrekullueshme. Ai ishte gjithashtu i rëndësishëm në çerekfinalen e kthimit ndaj Juventusit këtë sezon, duke e detyruar Medhi Benatia të shkaktoj faullin, që detyroi arbitrin të akordonte penallti për “Los Blancos”. Ai kishte një ndikim të madh në Bavari të mërkurën në mbrëmje, veçanërisht pas dëmtimit të Dani Carvajal, kur ai mbylli sakt Franck Ribéry. Vera e tyre do të vazhdojë kur të mbarojë sezoni vendas. Performanca e Asensio dhe Lucas për “Los Blancos” e bëjnë shumë të vështirë të konceptojmë, se ata nuk do të jenë pjesë e skuadrës spanjolle të Julen Lopetegui për Kupën e Botës në Rusi. /EDS/

Leo Messi fiton trofeun më të rëndësishëm këtë sezon.... jashtë fushe!

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
26 Prill 2018 22:04

Lionel Messi ka fituar. Jo një Champions League, as Kampionatin Spanjoll. Në fakt ylli argjentinas që aktivizohet me Barcelonën ka siguruar një fitore të rëndësishme, por e çuditshme është mënyra se si ka ndodhur, kësaj here jo nga fusha e blertë. Është Gjykata Evropiane e Drejtësisë që ka shpërblyer lojtarin në procesin e famshëm gjyqësor, për shkak të personazhit, simbolit të Barcelonës, që i detyroi gjyqtarët në Luksemburg për ti dhënë dritën jeshile regjistrimit të markës tregtare “Messi” që do të jetë e specializuar në prodhimin e artikujve dhe veshjeve sportive.


Lionel Messi që nga viti 2011, ka dëshiruar të ketë një linjë veshjesh sportive. Ai i ka kërkuar Zyrës së Bashkimit Evropian për Pronësinë Intelektuale (Euipo) të regjistronte si një markë Evropiane, shkronjën 'M' dhe fjalën 'Messi' për produktet e saj, duke u përplasur në këtë mënyrë me kundërshtarin (komercial) Jaime Masferrer Coma, i cili ka kërkuar anullimin e rregjistrimit të markës së Messit, me justifikimin se do të shkaktonte konfuzion me një markë ekzistuese, "Massi", në pronësi të Coma-s. Euipo i kishte pezulluar kërkesën yllit të Barcelonës, të cilit Gjykata e BE-së tashmë i ka pranuar ankesën. Është e vërtetë se "Massi" dhe "Messi" janë të ngjashëm në emërtim, por, siç shpjegojnë gjyqtarët, "Reputacioni i lojtarit neutralizon ngjashmëritë vizuale dhe fonetike midis markës së tij dhe markës 'Massi'. Mund të themi që është një fitore për argjentinasin. Në Evropë “Messi” mund të vishet. /EDS/

Përzgjidhet arbitri i 'El Clasico'-s, por te Barça nuk janë të kënaqur

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
26 Prill 2018 18:44
Ndeshja do të luhet më 6 maj

Tani është zyrtare, Alejandro Jose Hernandez Hernandez do të jetë gjyqtari kryesor i ndeshjes Barcelona – Real Madrid që do të zhvillohet më 6 maj, ndeshje që korrespondon me javën numër 36 të La Liga-s.

Hernandez Hernandez ishte gjyqtari kryesor i “El Clasico”-s së dytë të kampionatit të vitit të shkuar, në të cilën Barcelona fitoi në ditën e shënuar të “Shën Jordi”-t, falë një goli të Leo Messi-t në minutën e fundit.

Në atë ndeshje, futbollistët blaugrana reklamuan dhe kërkuan dëbimin nga fusha e lojës për Marcelo-n dhe Casemiro-n. Mbrojtësi i majtë në pjesën e parë bëri një ndërhyrje të rëndë kundër Messi-t, që nuk kishte në zotërim topin, gjë që çoi në gjakosjen e argjentinasit dhe Marcelo nuk u dënua.

Menjëherë pas ngjarjes së mësipërme, Casemiro i dha një të shtyrë Messi-t, por Hernandez nuk i dha karton sepse do të ishte i dyti për të dhe do të linte Real-in me një lojtar më pak. Pak më vonë, në pjesën e dytë, karton i kuq i merituar për Sergio Ramos për një ndërhyrje me të dyja këmbët kundër Messi-t.

Hernandez Hernandez gjithashtu u përfol shumë në një ndeshje më parë kur topi kaloi vijën fatale, por ai nuk e konfirmoi golin kundër Betis-it. /EDS/

Mbrojtësi i Barcelonës i vetofrohet Juventusit dhe Interit

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
26 Prill 2018 17:35
Befason francezi

Mbrojtësi i Barcelonës, Lucas Digne i është ofruar Juventusit dhe Interit, pasi një kthim në Itali mund të jetë një shpëtim për karrierën e tij. Mbrojtësi i Francës arriti në “Camp Nou” nga Paris Saint-Germain në vitin 2016, si një lojtar me të ardhme të ndritur, megjithatë, ai nuk ka luajtur rregullisht me klubin katalanas dhe është gjithmonë zgjedhje e dytë pas Jordi Alba në renditjen në Barcelonë. Kampionët e Italisë dhe zikaltërit duken të interesuar nga mundësia për të nënshkruar me Digne në merkaton e verës. Drejtuesit e Juventusit nuk e kanë hedhur poshtë mundësinë për të nënshkruar me mbrojtësin e Barcelonës, por konsiderohet si një nga opsionet. “Zonja e Vjetër” pritet të shesë në këtë merkato mbrojtësin brazilian Alex Sando në Premier League, ku klubet më të mëdha kanë shfaqur interes për të dhe për një ofertë të kënaqshme ish-mbrojtësi i Portos pritet të largohet nga Torino.

Digne iu ofrua edhe Interit disa javë më parë dhe zyrtarët e klubit të Serie A e dëgjuan me interes ofertën. Walter Sabatini është koordinatori teknik i Suning, i cili zotëron Interin. Ai është ish-drejtori sportiv në AS Roma dhe është një admirues i francezit, pasi i njeh mirë aftësitë e tij. Ky fakt mund të ndikojë, që drejtuesit zikaltër të nënshkruajnë me mbrojtësin francez, që kërkon të shpëtojë karrierën. Ai nuk është një lojtar formacioni në “Camp Nou” dhe e di se zgjedhja më e mirë është të largohet nga Barcelona. Megjithatë, drejtori sportiv i Interit, Piero Ausilio është një admirues i ganezit Kwadwo Asamoah. Lojtari i gjithanshëm i Juventusit është një objektiv primar për klubin e “San Siro”, që do të thotë, se Digne nuk mund të jetë lojtari i parë në këtë pozicion për Interin, megjithatë merkato nuk ka filluar ende dhe pritet të ketë surpriza të mëdha. Gjithsesi një gjë është e sigurt: Lucas Digne do të largohet nga Barcelona. /EDS/