Messi dhuron spektakël ndaj Napolit, Barcelona siguron plasmanin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

09 Gusht 2020

Barcelona është skaudra e radhës që ka siguruar kalimin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Katalunasit kanë mposhtur Napolin në ndeshjen kthyese me rezultat 3-1 për të kaluar tutje.

Që nga fillimi i takimit Barcelona dominoi, duke gjetur golin e parë pas 10 minutave lojë.

Ivan Rakitic harkoi bukur nga këndi, ndërsa mbrojtësi francez Clement Lenglet shënoi për 1-0.

Katalunasit nuk vonuan dhe pas 13 minutave shënuan edhe golin e dytë, kur kësaj radhe realizoi kapiteni Messi pas një aksioni individual.

Lionel Messi . (Photo by David Ramos/Getty Images)

Krejt në fund të pjesës së parë, Luis Suarez shënoi nga penalltia për 3-0, para se një minutë më vonë Lorenzo Insigne i Napolit të realizoi për golin e nderit 3-1, edhe ky nga pika e bardhë.

Kësisoj me epërsinë e dy golave 3-1 të Barcelonës, futbollistët e dy skuadrave shkuan në pauzë prej 15 minutave.

Për dallim nga pjesa e parë, në pjesën e dytë Barcelona luante më e tërhequr dhe nuk rrezikoi shumë.

Futbollistët e Quique Setien më shumë e qarkulluan topin, teksa nuk dilnin shumë në sulm për mos të krijuar hapësira në mbrojtje.

Deri në fund më nuk pati ndryshim të rezultatit dhe mbeti ai i pjesës së parë ku Barcelona realizoi fitore me meritë 3-1.

Kësisoj katalunasit kanë siguruar plasmanin në çerekfinale me rezultat të përgjithshëm 4-2 pas 180 minutave ndaj Napolit.

Në kuadër të çerekfinales në Ligën e Kampionëve, katalunasit do të përballen me Bayern Munichun. /Telegrafi/

⚽ GOL DE LENGLET⚽#Barcelona (2)1-0(1) #Napoli

En un tiro de esquina al minuto 10, el central francés se quita la marca y adelanta a los Culés con un fuerte cabezazo al segundo palo.#BarcaNapoli pic.twitter.com/823PIeh624

— SportsferaMX (@SportsferaMx) August 8, 2020

⚽GOLAZOOOOOOO DE MESSI⚽#Barcelona (3)2-0(1) #Napoli

?El Argentino hace lo que mejor sabe y deja defensas sembrados y colocarla en un lugar imposible para el arquero

?Parece que el Barcelona tiene su clasificación a la mano#BarcaNapolipic.twitter.com/rJzxqcByoj

⚽GOOOOOL DEL BARCELONA⚽#Barcelona (4)3-0(1) #Napoli

?Luis Suárez convierte la pena máxima

?Los Italianos ya se sienten fuera de la #UCL

?Parece que Messi podrá continuar#BarcaNapolipic.twitter.com/2aOJ3iQ7N7

⚽GOOOOOOOL DE LORENZO INSIGNE⚽#Barcelona (4)3-1(2) #Napoli

?Los Italianos hacen efectivo el penal y se acercan al marcador cerca del final de 1T