Milani pranon përjashtimin nga Liga e Evropës

28 Qershor 2019

Milani e ka pranuar përjashtimin e tyre nga Liga e Evropës dhe besojnë se ky largim do të veprojë si një stimul për rivendosjen e klubit në vendin që i takon.

Gjykata e Arbitrazhit për Sport (CAS) njoftoi të premten se kishte ratifikuar marrëveshjen mbi shkeljet financiare të Fair Play nga Milani dhe vendosi përjashtimin e kuqezinjve për një sezon nga garat evropiane.

Në lidhje me këtë përjashtim nga Liga e Evropës ka reaguar edhe Milani duke e pranuar vendin e UEFA-s.

Lexo po ashtu: Zyrtare: Milani përjashtohet nga Liga e Evropës

“Aksioneri aktual mori pronësinë e klubit në korrik të 2018, duke trashëguar humbje të konsiderueshme të grumbulluara pasi pronari i mëparshëm i Milanit dështoi në detyrimet e borxhit”.

Comunicato Ufficiale ➡ https://t.co/vWstghorl1
Official Statement ➡ https://t.co/lMPM6cMYCP pic.twitter.com/BpNucvLkUG

— AC Milan (@acmilan) June 28, 2019

“Këto humbje dhe shkeljet e lidhura me rregullat e FFP-së, si pasojë e veprimeve të ndërmarra në pronësi të mëparshme, çuan në sanksione nga UEFA”.

“Ndërsa trishtuar nga fakti se tifozët tanë nuk do të jetë në gjendje të shohin ekipin e tyre të konkurrojnë në konkurrencën evropiane sezonin e ardhshëm, klubi njeh vendimin dhe respekton FFP-në”.

Milani ka pranuar vendimin e përjashtimit nga Liga e Evropës (Foto: Emilio Andreoli/Getty Images/Guliver)

“Klubi pranon se nuk ka zgjidhje tjetër përveçse të pranojë sanksionet, pasi ajo kërkon të krijojë një rrugë që të kthehet në pajtueshmëri të plotë.

“AC Milan mbetet i angazhuar për rivendosjen e klubit në vendin e tij të duhur në krye të futbollit evropian”.

Lexo po ashtu: Largimi i Milanit, Kukësi shmang Romën në Ligën e Evropës

“Vendimi i sotëm do të veprojë si një stimul për të maksimizuar përpjekjet për t’u bërë plotësisht në përputhje me FFP-në, duke konsoliduar në të njëjtën kohë konkurrencën e klubit dhe duke kthyer Milanin në qëndrueshmëri dhe një të ardhme më pozitive”, thuhet në njoftimin e Milanit.

Ndryshe, pas këtij vendimi, Roma do të marrë vendin e kuqezinjve në fazën e grupeve në Ligën e Evropës, ndërsa Torino do të përgatitet në raundet kualifikuese. /Telegrafi/

www.telegrafi.com