Momentet më të ''pista'' në historinë e Kupës së Botës (FOTO)

Ti mund ta lexosh kete ne 4 min.
13 Qershor 2018 16:34

Ndonjëherë edhe loja më e bukur mund të bëhet e shëmtuar…

Për shumë vetë Kupa e Botës është evenimenti më i shumëpritur dhe më i dashur. Yje të superpaguar që do të kërkojnë të shpallen kampionë bote, tifozë të zhurmshëm që janë mledhur në një vend nga çdo cep i globit. Spektakël në fushë dhe jashtë saj dhe sigurisht gola, pasime, por edhe sherre, ndërhyrje brutale dhe kartona të kuq…

Më poshtë kemi renditur disa nga momentet më të pista në historinë e Kupës së Botës…

Beteja e Santiagos, 1962

Faulli i parë në ndeshjen Itali – Kili u krye pas 12 sekondash lojë. Përgjatë 90 minutave u shkëmbyen grushte, u bënë ndërhyrje të ashpra, kundërshtarët u dëmtuan qëllimisht, u dhanë dy kartona të kuq dhe në fushë u desh ndërhyrja e policisë… Për kronikë, Kili fitoi 2-0.

Tragjedia e Seviljes, 1982

Patric Battiston i Francës po drejtohej i vetëm në portën kundërshtare kur portiere gjerman Toni Schumacher i bën një ndërhyrje brutale dhe e lë pa ndjenja në tokë. Ai u largua me barrelë nga fusha pasi kishte krisur vertebrën. E vështirë për t’u besuar por arbitri nuk arkordoi as faull. Në fund Gjermania e fitoi ndeshjen me penallti.

Një pështymë në fytyrë, 1990

Një ndeshje ku gjërat shkuan pak jashtë normave të etikës kur Gjermania dhe Holanda u përballën në 1/8-at. Frank Rijkaard pështyu Rudi Völler pasi të dy u përjashtuan për një zënkë në fushë. Gjermania fitoi 2-1 dhe kaloi në çerekfinale.

Brryli i Leonardos, 1994

Ai mund të jetë një prej brazilianëve më të talentuar dhe elegantë, por nuk mund të mos përmendet sjellja e tij prej “cubi” në ndeshjen e grupeve kundër SHBA-së. Leonardo goditi mer bryl në kokë Tab Ramos, duke i thyer kafkën, ndërsa vetë mori një karton të kuq dhe katër ndeshje pezullim.

Gabimi fatal, 1994

Askush nga 93 000 të pranishmit në stadiumin “Rose Boël” apo milionë të tjerë anembanë botës që po shihnin atë 22 qershor 1994 ndeshjen mes Kolumbisë dhe SHBA-së, nuk mund ta imagjinonin sa fatale do të ishte ajo për mbrojtësin Andrés Escobar. Autogoli i shënuar prej tij id ha fitoren 2-1 amerikanëve. Disa ditë më vonë, pasi u rikthye në vendlindje, 27-vjeçari u qëllua për vdekje.

“Vula” e Rooneyt, 2006

Sulmuesi anglez tregoi anën e tij më të errët në sfidën kundër Portugalisë, duke shkelur me këmbë Ricardo Carvalhon e Portugalisë. 20-vjeçari mori menjëherë një karton të kuq, vetëm 11 minuta pasi shoku i tij i skuadrës, David Beckham, kishte dalë nga loja i dëmtuar. Portugalia më pas e fitoi ndeshjen me penallti.

Beteja e Nyrembergut, 2006

Është e vështirë të veçosh momentin më brutal të ndshjes gjatë fitores së Portugalisë 1-0 ndaj Holandës në vitin 2006, por kjo vetëm sepse kishte shumë. Ndërhyrje të ashpra, goditje me kokë, mundje, dëmtime, ajo ndeshje i pati të gjitha. 4 lojtarë morën kartona të kuq ndërsa 16 të tjerë morën të verdhë, shifra më e lartë ndonjëherë në një ndeshje të Kupës së Botës.

Koka e Zidane, 2006

Në vitin 1998, me kokën e tij, Zidane u shndërrua në heroin e Francës, me dy gola në finalen kundër Brazilit. Por 8 vjet më vonë, koka e tij goditi Marco Materazzin, pasi, siç u zbulua më vonë, italiani e kishte ofenduar. Ishte ndeshja e fundit e Zidane, një kampion që u largua kokëulur nga dera e madhe e futbollit.

Karate, rripi “portokalli, 2010

Normalisht një lojtar duhet të ndëshkohet me karton të kuq direkt, pasi bën një ndërhyrje të stilit kung fu ndaj kundërshtarit në gjoks. Por gjyqtari Hoëard Ëebb i finales së Kupës së Botës 2010 mes Spanjës dhe Holandës, nuk ishte i këtij mendimi. De Jong mori vetëm të verdhë ndërsa Xavi Alonso një shenjë takash në trup.

Kafshimi, 2014

Një vit para Botërorit 2014, Luis Suarez u pezullua nga futbolli për katër muaj pasi kafshoi në dorë mbrojtësin e Chelseat, Branislav Ivanov gjatë një ndeshje kampioanti. Të gjithë menduan se kishte zënë mend, por uruguajani përsëriti veprimin e tij në ndeshjen e grupit kundër Italisë, duke bërë një “lëvizje alla-Mike Tyson” ndaj mbrojtësit Giorgio Chiellini. Pas këtij veprimi, u pezullua për 9 ndeshje me kombëtaren e tij./EDS/

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Talenti i Dortmund kthehet në fushë pas dëmtimit horror dhe 9 operacioneve / FOTO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Gusht 2018 17:48

Talenti i ri i Borussia Dortmund, Dario Scuderi, është rikthyer si triumfator në fushën e blertë, dy vjet pas një dëmtimi horror, ndër më të këqinjtë që mund të imagjinojë ndonjëherë një futbollist.

Në shtator 2016 ndërsa luante në Youth League, versionin e Champions League për skuadrat e të rinjve, këmba e Scuderit praktikisht u thye në dysh…

Që prej asaj kohe, mbrojtësi i krahut të djathtë i është nënshtruar 9 operacioneve dhe ka munguar në fushën e lojës për më shumë se 700 ditë. Por pavarësisht qendrimit të gjatë pa futboll, italiani arriti të përfshihej në fazën përgatitore të skuadrës gjermane dhe madje luajti për rezervat e Dortmundit në ndeshjen kundër SV Luner.

Në një postim në Instagram, Scuderi shkruan: “Pas një periudhe të gjatë e të vështirë më në fund u riktheva, edhe pse mjekët më kishin thënë që nuk bëhesha më. Falenderoj familjen, miqtë dhe Borussia Dortmund, pa ju nuk do të isha këtu”.

Kirurgu që e operoi ishte shprehur se ky ishte shprehur që ky ishte dëmtimi më i shëmtuar që kishte parë ndonjëherë. “Ishte dëmtimi më i keq që mmund të imagjinosh. Praktikisht gjithçka ishte shkatërruar, ligamentet, muskujt dhe tendinat”.

Gjatë dy viteve që ai nuk ka mundur të luajë futboll ka studiuar për manaxhim sportiv me shpenzimet e Dortmundit, pasi klubi gjerman i frikësohej mundësisë që karriera e djaloshit mund të ndërpritej aty./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Spalletti rinovon me Interin deri në vitin 2021

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Gusht 2018 17:25

Vazhdojnë zyrtarizimet te Inter, protagonist në merkato, në pritje të transferimit apo jo të  Luka Modric nga Real Madrid. Nëpërmjet profilit zyrtar në Twitter, klubi zikaltër ka njoftuar rinovimin e kontratës deri në vitin 2021 të Luciano Spalletti-t, i cili është shpërblyer pas rikthimit në Champions League:

“Falënderoj familjen Zhang dhe klubin për mundësinë që më dha për të rinovuar kontratën. Dua të theksoj se firma ishte vetëm një gjest burokratik e diçkaje që ishte vendosur tashmë, pasi asnjëherë se kam vënë në diskutim dëshirën për të luftuar së bashku për suksesin e këtij klubi legjendar. Që në fillim ka ekzistuar respekti reciprok dhe konfrontimet ditë pas dite kanë treguar që ëndërrojmë të njëjtat gjëra për këtë fanellë dhe për këta tifozë. Le të themi se sot është realizuar dëshira e tifozëve zikaltër.” /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

 

Ekskluzive/ Bushi me përforcime nga Sllovenia dhe Belgjika

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Gusht 2018 17:09

Shqipëria U-21 do të luajë më 6 shtator kundër Spanjës dhe me 11 shtator përballë Italisë. Trajneri Bushi po përgatitet për këto sfida, duke ftuar lojtarët që e kanë bindur dhe që janë të gatshëm të veshin fanellën e ekipit Shpresa. Burime të besueshme kanë konfirmuar ekskluzivisht për “Eduasportin.com” se bëhet fjalë për Drilon Kryeziun dhe Din Sulan, që të dy lojtarë të formuar jashtë vendit.

Trajneri ka qenë  në bisedime prej disa muajsh me Drilon Kryeziun, mbrojtësin e djathë që aktivizohet me skuadrën sllovene, Triglav në kategorinë e parë dhe është një lojtar me të dhëna premtuese. Binaku ka lindur më 1 korrik të viti 1999 në Slloveni dhe është me nënshtetësi sllovene, por me origjinë nga Kosova. Djaloshi ka luajtur edhe me kombëtaren U-17 dhe U-19 të Sllovenisë. Sipas informacioneve paraprake, ai është i një niveli që mund t’i vlejë shumë Kombëtares.

Ndërsa, emri tjetër që do të ftohet është Din Sula, i cili aktualisht militon në kategorinë e parë të Belgjikës me skuadrën e Waasland-Beveren. Sulmuesi i ri që ka lindur në Bruksel, por me origjinë nga Kosova, sapo është transferuar nga OH Leuven. Sezonin e kaluar ai shënoi nëntëmbëdhjetë herë vitin e kaluar me ekipin e Lommel SK, ku u huazua në mënyrë që të fitonte eksperiencë. Ai më herët ka luajtur për të rinjtë e Diegem Sport dhe Woluwe-Zaventem. Gjatë gjithë kësaj kohe ka qenë në vëmendjen e ekipeve më të mëdha në Belgjikë. Lojtari është kërkuar edhe nga ekipet angleze, ku u provua edhe te ekipi i mirënjohur Aston Villa, por preferoi që së pari të përfundonte studimet e tij në Belgjikë. I riu është grumbulluar gjashtë herë nga kombëtarja e moshave të Belgjikës. Fillimisht është grumbulluar për U-18, ku më vonë kaloi te U-19. Lista zyrtare do të bëhet publike në javët në vijim, megjithatë, burime ekskluzive të “Eduasportin.com” tregojnë se këta lojtarë e kanë marrë tashmë ftesën zyrtare. /EDS/

***********************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota në kohë reale nga Futbolli dhe sportet e tjera.

Timo Werner pret krahëhapur Ozil në kombëtaren gjermane

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
14 Gusht 2018 16:48
Sulmuesit të pancerave i mungon lojtari i Arsenalit

Mesut Ozil do të mirëpritej në kombëtaren e Gjermanisë nëse ai vendos që të rikthehet sërish. Kështu shprehet sulmuesi i pancerave dhe i Leipzig-ut, Timo Werner, të cilit i mungon mesfushori i Arsenalit. Të dy kanë qenë pjesë e skuadrës së Gjermanisë, e cila dështoi ta kalonte fazën e grupeve në Kupën e Botës në Rusi.

Ozil ka qenë ndër më të kritikuarit për këtë dështim të kombëtares gjermane. Por ai përjetoi inatin e fansave gjermanë, të cilët nuk ia falën një fotografi të bërë me presidentin e Turqisë, Rexhep Taip Erdogan.

Ozil reagoi dhe i akuzoi kritikuesit si racistë, por këta të fundit e sulmuan edhe më shumë, pasi futbollisti e quajti “presidenti im” Erdogan-in, ndërkohë që ky i fundit akuzohet për shkelje të të drejtave të njeriut nga Evropa Perëndimore.

“Mendoj se shumë njerëz në skuadrën e Gjermanisë do të ishin të lumtur nëse Mesut Ozili do të thoshte ‘do ta provoj këtë edhe një herë’”, deklaroi Werner. /EDS/

*********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.