MotoGP/ Pedrosa flet për marrëdhëniet e ngrira me Puig

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
11 Shkurt 2018 16:25
Piloti spanjoll jep versionin e tij

Pedrosa-Puig, takimi i parë mes pilotit spanjoll dhe ish-menaxherit të tij? “Kemi folur dhe gjithçka ka shkuar mirë”, tha Pedrosa për paddock-gp.com. “Është person me eksperiencë të madhe që jep kontribut për skuadrën. Është herët për të folur për të ardhmen”.

Ish-piloti Alberto Puig ka qenë menaxher i Pedrosa-s në vite të ndryshëm dhe e solli atë te Honda, në të cilën Daniel Pedrosa po fillon sezonin e tij të 13. Të dy, por, janë ndarë në mënyrën më të keqe dhe nuk kishin folur më me njëri-tjetrin. Nuk ka munguar surpriza kur doli lajmi që Puig do të bëhej menaxher i ekipit të Pedrosa-s te Honda.

Pedrosa ka dhënë edhe disa detaje për versionin e 2018 të RC213V: “Është e vështirë ta gjykosh sepse kemi provuar motorin në Malajzi, një pistë që për shkak të nxehtësisë shfaq disa defekte. Motori, sidoqoftë, ka fuqinë dhe është reaktiv. Në Sepang kemi provuar një motor të ri dhe është i mjaftueshëm pozitiv, motori nuk është akoma fiks 100% dhe duhet që ta testojmë në pista të tjera. Aerodinamika është një mënyrë e re dhe nuk kemi shumë eksperiencë”. /EDS/

Formula 1 | Fernando Alonso bën polemika kundër Vettel

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
25 Qershor 2018 13:50
Plas debati

Franca, në shtatë ditë, për Fernando Alonso-n ishte një kryq dhe kënaqësi. Kështu që para kënaqësisë, me fitoren historike të 24 Orët e Le Mans, më pas kryqi me vendin e 16 në Çmimin e Madh të Le Castellet, duke parë tërheqjen e Stroll, Perez, Ocon dhe Gasly. Një garë që, përveç performancës së keqe të McLaren-it, do të mbahet mend për një komunikim në radio nga Fernando Alonso kundër Sebastian Vettel.

Pas ndryshimit të hundës së makinës pas parakalimit agresiv nga ferraristi, spanjolli ka provuar që të rezistojë kundër gjermanit, por në qendër të kthesës ka humbur kontrollin e MCL33-shit të tij për shkak të prekjes që pati në pjesën e përparme në krahun e majtë nga Ferrari. “U preka me Vettel. Shpresoj që të ketë dëme! Ishte një manovër idiote!”, është komenti i tij. /EDS/

************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Formula 1 | Vettel kërkon falje pas gabimit në Francë

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Qershor 2018 20:57
Ferrari arriti podiumin

“Gabimi ishte i imi, e për këtë mendoj që ndëshkimi ishte i drejtë. Në fund, më pas, ato pesë sekonda kanë rënduar shumë, më vjen keq që i shkatërrova garën Bottas-it dhe është një mëkat për ne që nuk morëm një rezultat të mirë që ishte diçka e mundur. Nuk e di nëse do të kisha mundësi që të fitoja, por kisha një makinë të mirë dhe mund të shkoja në podium”.

Bën “mea culpa” piloti gjerman i Ferrari-t Sebastian Vettel për gabimin në nisje të Çmimit të Madh të Francës që i kushtoi garën pilotit finlandez të Mercedes Valtteri Bottas.

“Bëra një nisje të mirë, më të mirën mes të treve, por nuk kisha më hapësirë – thotë Seb – kërkova që të dilja nga pista por nuk mund ta bëja, ishte një gabim i imi, mora një ndëshkim dhe më pas e arkëtova. Mëkat sepse makina po shkonte mirë në garë, mund të arrija më lartë”. Dhe në fund, në xhiron e rikthimit, gjermani i ka kërkuar falje skuadrës në radio.

Krenaria e Ferrari-t është shpëtuar nga Kimi Raikkonen, i cili u rendit i treti: “Ishte një nisje kaotike, kërkova që të mbaja krahun e jashtëm në kthesën e parë por u ngadalësova dhe humba disa pozicione. Por, arrita që t’ia dal për të rikuperuar duke shtuar edhe më shumë. Podiumi arriti pas një rikthimi të mirë, me një hap shumë të gjatë. Gjërat shkuan mirë, patëm shumë shpejtësi dhe kjo më ka lejuar që të vendosesha në podium”. /EDS/

*********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Formula 1 | Hamilton i magjishëm, fiton Çmimin e Madh të Francës

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Qershor 2018 17:57

Lewis Hamilton ka regjistruar kohën më të mirë në garën për Çmimin e Madh të Francës duke e fituar atë. Pas “pole position” numër 75, britaniku bën për vete fitoren numër 65 në karrierën e tij. Piloti i Mercedes rimerr vendin e parë në botërorin e Formula 1 duke zbritur nga “froni” gjermanin Sebastian Vettel që pas incidentit në kthesën e parë të garës duke u përplasur nga piloti i Mercedes Valtteri Bottas, u detyrua që të shkonte në “pit stop” për të ndryshuar hundën e makinës.

Hamilton la pas Max Verstappen me Red Bull dhe në vendin e tretë në podium u vendos finlandezi i Ferrari-t Kimi Raikkonen, i cili rikuperoi disa vende nga starti i garës. Pas finlandezit të Ferrari-t u rendit një tjetër Red Bull, Daniel Riciardo, ndërkohë që në vendin e pestë u pa gjermani Sebastian Vettel.

Në vendin e gjashtë u rendit Magnussen me Haas, ndërsa në vendin e shtatë Mercedes me Valtteri Bottas. Dy pilotët e Renault, Sainz dhe Hulkenberg. Në vendin e dhjetë, që merr vetëm një pikë u pozicionua Leclerc me Alfa Romeo Sauber. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Motocross/ Cairoli i hap sfidë legjendës Valentino Rossi

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
24 Qershor 2018 17:01
Luhet titulli

Kampioni i shumëfishtë në motocross Tony Cairoli i hap sfidë Valentino Rossi-t: kush do të arrijë i pari në dopioshifrën e botërorit? “Valentino ka bërë historinë e motoçiklizmit në Itali – ka thënë Cairoli – dhe falë tij kemi pasur edhe në në motocross më tepër vëmendje në nivelin mediatik. Ai do të bëjë të tijën, nëse jo këtë vit, vitin e ardhshëm do të kërkojmë që të bëjmë pak garë se kush do të arrijë që të fitojë dhjetë tituj botëror”. Tony Cairoli, përherë e më afër fitimit të titullit të dhjetë botëror, ku rekordin absolut e mbaj Stefan Everts, duke rinovuar sfidën “Të gjithë italiane” ndaj Valentino Rossi-t.

Nëntë herë kampioni i botës në motocross të dielën ishte prezent në Villa Borghese, në Romë, mikpritës i Red Bull Soapbox Race 2018, garë e hapur për publikun dhe pilotët amatorë të makinave të punuara me dorë.

Distanca që ndaj Cairoli-n nga Jeffery Herlings është vetëm 12 pikë pas suksesit të fundit të arritur në botëror. “Objektivi është rikuperuar – ka sqaruar siciliani – ne bëjmë përherë gjithçka. Kampionit është ende i gjatë dhe shpresojmë që të na shkojë përherë në podium dhe të jemi konstant. Më pas në fund të vitit do të shihet çdo gjë”. /EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.