Mourinho do yllin e Arsenal: Është fenomenal

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Janar 2018 23:16
United kanë bërë një ofertë të majme për të

Trajneri i Manchester United, Jose Mourinho, insiston se është e vështirë që të kthesh një shans për të firmosur me lojtari si Alexis Sanchez kur ata janë të vlefshëm në janar. United kanë bërë një ofertë të majme për të mundur rivalët e Manchester City për të marrë firmën e Sanchez.

Ai thotë: “Janë disa lojtarë në botë që nëse ke shansin të firmosësh me ta në janar, mars apo korrik, ju duhet ta provoni me ta, por në lidhje me Alexis Sanchez nuk mund të them asnjë fjalë”.

“E vetmja fjalë që mund të them është se ai është fenomenal si lojtar, është pjesë e Arsenal dhe ndjej se nuk duhet të them më shumë se kaq”.

City kupton se duhet të ofrojë 20 milionë paund për Sanchez, por United është afër lojtarit të Arsenal për 35 milionë paund. Mourinho është i përgatitur më mirë se City duke i ofruar lojtarit 250 mijë paund në javë. /EDS/

City tërbon Napolin, bën gati 50 milionë sterlina për objektivin e Liverpool

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 23:22
Ai ka shkëlyqer

Manchester City është zhvendosur në ‘pole position’ mbi një lëvizje të propozuar prej 50 milionë sterlinash për mesfushorin e Napolit, Jorginho. Liverpool-i ishte konsideruar si një nga skuadrat favorite për të nënshkruar me mesfushorin e lindur në Brazil, që ka bërë përshtypje këtë sezon në qendër të mesfushës së Napolit. Megjithatë, City ka mbajtur bisedime produktive me përfaqësuesin e tij Joao Santos gjatë dy takimeve në javët e fundit dhe besohet ta ketë bindur atë për një lëvizje në “Etihad” këtë verë. Napoli i ka ofruar 26-vjeçarit një kontratë të re, ndërsa Manchester United ka shfaqur interes për mesfushorin e Italisë, i cili u transferua në Itali si një 17-vjeçar dhe ka pesë ndeshje me të kaltrit. City i bëri një ofertë zyrtare mesfushorit Fred të Shakhtar Dontesk në merkaton e janarit dhe braziliani ishte i gatshëm të bashkohej, por gatishmëria e United për t'i tejkaluar ato që ofrojnë “Qytetarët” për 25-vjeçarin, ka parë vlerën e asaj marrëveshje të përshkallëzohet.

 Pavarësisht kësaj, Pep Guardiola ka qenë i impresionuar me Jorginho këtë sezon dhe pranon, se mund të përshtatet pothuajse në mënyrë të përsosur në stilin e City. Trajneri i kampionëve të Anglisë dëshiron të afrojë gjithashtu një mbrojtës, një tjetër brazilian, Eder Militao nga Sao Paulo është një opsion, ndërsa ylli i Leicester, Riyad Mahrez është ende në planet e tyre të rekrutimit të verës plus një sulmues me peshë të madhe. Pep kërkon të bëjë sërish shpenzime të mëdha në merkato me synimin e madh për të dominuar edhe në kompeticionet evropiane. Dëshira më e madhe e drejtuesve të Man City është suksesi në Champions League dhe trajneri spanjoll kërkon sërish disa lojtarë të mëdhenj për të rivalizuar skuadra me emër si: Real Madridi, Bayern Munchen apo Barcelona, që janë gjithmonë favorite pa filluar kompeticioni për ta ngritur lartën kupën. /EDS/

Salah shpallet ''më i miri", Guardiola acarohet se donte lojtarin e tij

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 12:36
Spanjolli nuk është fare dakord

Mohamed Salah është shpallur Lojtari më i mirë i Vitit për sezonin 2017-2018 në Premier League. Ylli egjiptian ka bërë një sezon të jashtëzakonshëm me fanellën e Liverpool, ku ka qenë vendimtar në shumicën e ndeshjeve. Ish-ylli i Romës dhe Chelseas, la pas lojtarët e tjerë që synonin këtë trofe si, belgu i Manchester City-t, Kevin De Bruyne, David Silva dhe Leroy Sane, së bashku me portierin e Manchester United, David de Gea dhe sulmuesin e Tottenham, Harry Kane. Salah dhe De Bruyne ishin pretendentët kryesorë për t'a fituar këtë çmim, por që në fund triumfoi sulmuesi i Liverpool. 25-vjeçari i "Të kuqve" ka shënuar 31 gola në 33 ndeshje të zhvilluara këtë sezon.

25-vjeçari u transferua nga "Olimpico" verën e kaluar në "Anfield" për 34 milionë paund, pas dy sezoneve që kaloi me kryeqytetasit italianë.

"Është një nder i madh. Nuk mendoj për vetën. Gjëja më e rëndësishme është të fitosh diçka me skuadrën dhe jemi shumë pranë tani në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Shpresoj që t'a fitojmë. Ekipi më ka ndihmuar shumë nga mënyra se si luajmë. Më pasojnë topin dhe përpiqen në shumë mënyra që të më gjejnë mua"- ka thënë lojtari pas marrjes së çmimit.

Salah është lojtari i parë në historinë e Premier League që arriti të fitonte çmimin “Lojtari më i mirë”, për tre muaj brenda një sezoni, në nëntor, shkurt dhe mars. Gjithashtu ai ishte i vetmi futbollist që u përfshi në formacionin më të mirë të vitit në kampionatin anglez.

Pep Guardiola është shprehur i pakënaqur për faktin që lojtari i tij, De Bruyne përsëri nuk e fitoi këtë çmim. Në një prononcim për median, ai theksoi se belgu e meritonte më shumë se kushdo tjetër.

“Nëse Kevin nuk fiton, atëherë përgëzoni fituesin. Po të shikoni dhe analizoni dhjetë muajt e fundit, nuk ka asnjë lojtar më të mirë se ai në këtë aspekt. Ndoshta në numër ka lojtarë më të mirë se ai, por nuk ka qenë asnjë më i mirë se ai këtë sezon, për mua ishte më i miri, por ky është mendimi im dhe lojtarët kanë opinionin e tyre. Gjithsesi verës ai do të jetë në shtëpi si një kampion”- ka thënë trajneri i Manchester Cityt. /EDS/

Neville është i sigurtë, Simeone trajneri i duhur për Arsenal

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
23 Prill 2018 11:46
Ish-legjenda e United mendon për argjentinasin

Diego Simeone është i vetmi trajner që mund të zëvendësojë Arsene Wenger tek Arsenal. Kështu ka deklaruar legjenda e Manchester United, Gary Neville në një prononcim për Sky Sports.

Simeone do të përballet me Wenger ditën e enjte në kuadër të gjysmëfinales së parë në Europa League.

"Luis Enrique është favorit për të zënë vendin e Wenger por po pyes, nga këndvështrimi i mënyrës së të luajturit, kush është personi i duhur që mund të drejtojë Arsenal? Ata duhet të kenë një trajner që mund të përballojë peshën e tyre dhe kandidati i zgjedhur për mua është Diego Simeone. Sezon pas sezoni ai ka qenë sfidues, jo vetëm në Ligën e Kampionëve, por edhe në La Liga. Me një ekip që ka buxhet të madh, por jo si Barcelona dhe Real Madrid”- ka thënë Neville.

47-vjeçari arriti të fitojë La Ligan me Atleticon në sezonin 2013-2014, Copa de Ray në 2012-2013 dhe Europa League gjatë sezonit 2011-2012. Ai ka drejtuar gjithashtu Atleticon dy dy finalet e humbura të Ligës së Kampionëve gjatë edicionit 2013-14 dhe 2015-16.

Mediat britanike shkruajnë se ish-trajneri i Barcelonës, Luis Enrique është favorit për të marrë drejtimin e “Topçinjëve” sezonin e ardhshëm. Wenger konfirmoi largimin nga “Emirates Stadium” mëngjesin e të premtes së kaluar. Tekniku francez i dha fund aventurës me Arsenal pas një karriere të suksesshme 22-vjeçare. Ai u respektua nga lojtarët dhe mbarë futbolldashësit, përfshirë edhe ish-trajnerin Sir Alex Ferguson të Manchester United, i cili i dërgoi një mesazh përshëndetës dhe vlerësues për vendimin e marrë. /EDS/

Kriza me Mourinhon, Pogba tregon të vërtetën

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Prill 2018 11:25
Mesfushori francez i thotë të gjitha

Paul Pogba këmbëngul se nuk ka asnjë problem mes tij dhe trajnerit, Jose Mourinho. Prej disa muajsh në media qarkullon lajmi se marrëdhënia mes mesfushorit dhe teknikut portugez është krisur, mirëpo francezi e ka mohuar diçka të tillë. I ftuar në emisionin "Canal Football" në një televizion francez, lojtari e ka mohuar diçka të tillë, ndërsa ka theksuar se nuk ka asnjë problem me "Special One".

"Nuk kam asnjë problem me Mourinhon, nuk mendoj se ai ka gjithashtu Ai është trajneri, do të bëjë zgjedhjet e tij dhe unë si lojtar, do t'i pranoj. Kjo është e gjitha". "DailyMail" raportoi javën e kaluar se Mou është gati që t'a shesë Pogbanë për 140 milionë paund në merkaton e verës. 55-vjeçari ka qenë i pakënaqur me qëndrimin e lojtarit në javët e fundit, por shefi ekzekutiv Ed Ëoodëard është i dëshpëruar pasi kërkon që francezi të ketë sukses. Pogba u me bashkua United dy vite më parë nga Juventus për 89 milionë paund, por siç duket drejtuesit e gjigantëve të Premier League nuk janë aq të kënaqur me përformancën e tij në "Old Trafford". Megjithatë, drejtuesit e "Djajve të kuq" kanë dëshirë që t'a mbajnë lojtarin, por nga ana tjetër Mourinho ka në plan ta shesë.

Futbollisti 25-vjeçar ka folur gjatë emisionit edhe për të ardhmen e tij, ku nuk ka preferuar të japë shumë detaje.

"Për momentin jam tek Manchester United, realisht mendoj vetëm për të tashën. Nuk mendoj aspak për transferimin. E dini, e kam dëgjuar nga të gjithë, do të jem kudo"- ka thënë ish-ylli i bardhezinjëve.

Pogba është zëvendësuar gjatë humbjes me Tottenham dhe Neëcastle United vitin e kaluar dhe u la jashtë formacionit në dy ndeshjet e Europa League ndaj Sevillas. Mourinho u kritikua shumë nga tifozët dhe analistët për mosaktivizimin e francezit në përballjet ndaj spanjollëve, prej të cilëve u eliminuan në raundin e 1/16. Pavarësisht suksesit që arriti në derbi, ku realizoi dy gola, Pogba u zëvendësua edhe në humbjen 0-1 ndaj West Brom javën e kaluar.

Deri tani, pesë lojtarë pritet që të lënë përfundimisht “Old Trafford” në merkaton e verës, duke përfshirë edhe Pogba-në në listën e largimeve të Mourinhos. Bëhet fjalë për Anthony MartiaL, Paul Pogba, Ander Herrera, Matteo Darmian dhe Daley Blind. /EDS/