Mrekullitë ekzistojnë në futboll, Spanja e vërtetoi në fushë

Ti mund ta lexosh kete ne 3 min.
5 Janar 2018 20:30
Ka dyshime nëse ishte ndeshje e vërtetë, apo mashtrim

“Mrekulli, arritje, vepër heroike”, -  këto ishin fjalët që shtypi përdori për të përshkruar atë që ndodhi natën e 21 dhjetorit 1983Sevilje. Stadiumi “Benito Villamarín” regjistroi një ngjarje historike.

Spanja luante ndeshjen e fundit të fazës së grupeve që do kualifikonte vetëm vendin e pare, në fazën përfundimtare të evropianit të vitit 1984 të planifikuar në Francë. Malta, kundërshtari i saj, ishte inferior në aspektin e cilësive teknike, sepse ishte e përbërë nga lojtarë jo-profesionistë dhe kjo supozonte se spanjollët nuk do të kishin asnjë problem në sigurimin e fitores. Vështirësia qëndronte në arritjen pikërisht vendit të parë që Spanja po e dyluftonte me Hollandën.

Tulipanët kishin dy pikë më shumë, por gjithashtu një diferencë më të mirë golash: për të prerë biletën në Francë, spanjollët duhej të fitonin me 11 gola.

Synimi nuk ishte i thjeshtë edhe nëse përballesh me një ekip të nivelit më të ulët. Akoma më dëshpëruese duke pasur parasysh se spanjollët sapo kishin shënuar 12 gola në pesë ndeshjet e tjera të grupit dhe se në Valletta ata kishin fituar vetëm me rezultatin 2-3.

Në orën 20:30, nën qiellin Sevillia-s, djemtë e Miguel Muñoz filluan të rishkruajnë historinë e futbollit iberik në një ndeshje epike. Topi filloi të rrokulliset dhe spanjollët u hodhën përpara, të udhëhequr nga Santillana, dhe në pesëmbëdhjetë minuta ata ishin tashmë në avantazh. Tetë minuta më vonë, megjithatë, një goditje e rëndë e tronditi Spanjën: mesfushori maltez Michael Degiorgio regjistroi emrin e tij në tabelën e golashënuesëve. Kjo e detyronte ekipin spanjoll të shënonte 12 gola! Pjesa e parë përfundoi me një 3-1 të pamjaftueshëm, me shpresat spanjolle gjithnjë e më të reduktuara dhe me Parisin që dukej akoma edhe më larg.

Duheshin edhe 45 minuta, me djemtë e Muñoz që nuk hoqën dorë. Me rifillimin e lojës, Poli Rincón shënoi golin e 4-1 dhe këtu fillon momenti magjik për spanjollët. Në vetëm shtatë minuta, spanjollët shënuan katër gola dhe kjo ndezi shpresën se mrekullia mund të realizohej. Santillana, Rincón dhe Sarabia sollën rezultatin për spanjollët deri në 11 gola. Përpjekja e fundit në minutën 84, kur lojtari i Real Zaragoza Señor merr me mjeshtëri një top të nisur nga portieri dhe me një goditje jashtë zone shënon golin e 12.

Kur turku Erkan Göksel fërshëlliu fundin e takimit, deliri i spanjollëve i paraprinte dëshpërimit të Holandës, tashmë jashtë evropianit. Villamarin ishte një me tifozët dhe 30.000 njerëz u mblodhën atje dhe këndonin në unisong: "Po, po, po, Spanja shkon në Paris". Holandezët u dorëzuan  dhe përzgjedhësi i tyre, Kees Rijvers, deklaroi: "Mrekullitë ekzistojnë edhe në futboll".

Spanja preu biletën për në Kampionatin Europian, por ndeshja krijoi një debat të madh në botën e futbollit, ashtu sikur ndeshjet midis Argjentinës dhe Perusë në kampionatin botëror të 1978-ës ose Dinamo Zagreb-Lyondhjetor 2011. Edhe pse nuk u zbulua asgjë e dyshimtë, dyshimet u ngritën. Për të ngatërruar gjithçka, disa ngjarje të ndodhur në muajt në vijim bënë që dyshimet të shtoheshin akoma edhe më shumë: një kompleks i madh sportiv që Federata e Maltës ndërtoi falë një financimi "të huaj" që nuk u sqarua asnjëherë se nga kush, apo dyshimet e vazhdueshme të lojtarëve maltezë kundër portierit Bonello, i cili u bë imazh në reklamën spanjolle të një birre, në të cilin portieri u paraqit si "I amigo perfecto". Por edhe pse me këto të dhëna, asgjë nuk u arrit të vërtetohej.

Por në fund ishte mrekulli  apo mashtrimi? Vetëm ata që kanë luajtur këtë ndeshje e dinë atë që ndodhi në fushë dhe në dhomat e Federatës Spanjolle. /EDS, përgatiti M.SH)

 

Spanja: Buyo, Maceda, Goikoetxea, Camacho, Señor, Víctor, Gordillo, Carrasco, Sarabia, Rincón (Marcos, 88′), Santillana. 

Malta:  Bonello, E. Farrugia, Tortell, Holland, Azzopardi, Buttigieg, Demanuelle, Fabri, R. Farrugia (M. Farrugia, 72’), De Giorgio, Spiteri Gonzi. 

Arbitër: Erkan Goksel (turk)

Golat: 1-0 Santillana (15’). 1-1 De Giorgio (24’). 2-1 Santillana (26’). 3-1 Santillana (29’). 4-1 Rincón (47’). 5-1 Rincón (57’). 6-1 Maceda (62’). 7-1 Maceda (63’). 8-1 Rincón (64’). 9-1 Santillana (66’). 10-1 Rincón (78’). 11-1 Sarabia (80’). 12-1 Señor (84’).

Tour de France: Tifozët godasin dhe pështyjnë çiklistin | VIDEO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
20 Korrik 2018 17:23
Incidenti me Chris Froome

Duhet të ishte një etapë e gëzuar ajo e të enjtes për Chris Froome. Çiklisti britanik e mbylli etapën e 12-të në vend të katërt duke u ngjitur në vend të dytë në renditjen e përgjithshme të Tour de France.

Por një video e publikuar së fundmi tregon një episode të shëmtuar që rrezikoi të prishë garën e tij. Gjatë etapës në alpe një prej tifozëve që po ndiqte garën iu afrua me nxitim dhe e goditi e madje disa minuta më vonë një tjetër edhe pështyu.

Vetë Froome nuk pranoi të komentonte pamjet televizive, por katër herë kampioni i Tour de France u duk që kishte mbetur i mërzitur me ngjarjen e shëmtuar.

Frika që mund të kishte reagime ndaj britanikut ishte e lartë pasi ai u shfajësua nga akuzat për përdorim lëndësh të ndaluara vetëm pak javë para nisjes së garës, diçka që nuk u prit mirë nga tifozët e sportit, të cilët vitet e fundit kanë parë raste të shumta të dopingut në çiklizëm./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

VIDEO | Tour de France: Geraint Thomas bën ''dopietë'', Nibali tërhiqet nga gara

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
19 Korrik 2018 23:35
Mbyllet etapa e 12-të

Geraint Thomas fitoi etapën e dytë rresht të Tour de France pas një finishi dramatik ku arriti të kalonte vijën para katër ndjekësve të tjerë, duke ruajtur Bluzën e Verdhë. Uellsiani arriti të dilte fitimtar ndaj kundërshtarëve për triumfin final si dy çiklistët e Team Sky Chris Froome dhe Tom Dumoulin.

32-vjeçari është britaniku i parë që fiton këtë etapë në Alpet “D'Huez”. “Kam mbetur pa fjalë. Nuk kishte asnjë mundësi që unë ta fitoja këtë etapë. Por vetëm vazhdova të ndiqja Dumoulin dhe Froome”, tha Thomas pas garës.

Italiani Vincenzo Nibali nuk do të ketë mundësi të vazhdojë më aventurën e tij në Tour de France pasi u rrëzua kur kishin mbetur edhe 4 kilometra nga etapa pas një përplasjeje me një motor dhe është konfirmuar se ka dëmtuar shtyllën kurrizore. Por për befasi të të gjithëve, para se të diagnostikohej shkalla e dëmtimit, 33-vjeçari arriti të mbyllte garën në vend të shtatë, 13 sekonda pas Thomas./EDS/

Rezultatet e etapës së 12-të

 1. Geraint Thomas (Team Sky) 5h 18’ 37”
 2. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +2”
 3. Romain Bardet (AG2R La Mondiale) +3”
 4. Chris Froome (Team Sky) +3”
 5. Mikel Landa (Movistar Team) +7”
 6. Primož Roglic (Team LottoNL-Jumbo) +13”
 7. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +13”
 8. Jakob Fuglsang (Astana) +42”
 9. Nairo Quintana (Movistar) +47”
 10. Steven Kruijswijk (Team LottoNL-Jumbo) +53”

Renditja e përgjithshme

 1. Geraint Thomas (Team Sky) 49:24:43
 2. Chris Froome (Team Sky) +1’ 39”
 3. Tom Dumoulin (Team Sunweb) +1’ 50”
 4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +2’ 37”
 5. Primoz Roglic (Team LottoNL-Jumbo) +2’ 46”
 6. Romain Bardet (AG2R) +3’ 7”
 7. Mikel Landa (Movistar) +3’ 13”
 8. Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo) +3’ 43”
 9. Nairo Quintana (Movistar) +4’ 13”
 10. Daniel Martin (UAE Emirates) +5’ 11”

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Tour de France: ''Zverdhet'' Geraint Thomas, e ndjekin Froome e Dumoulin

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
18 Korrik 2018 18:52
Mbyllet etapa e 11-të

Britaniku Geraint Thomas është lideri i ri në Tour de France pasi fitoi etapën e 11-të dhe u ngjit në krye të klasifikimit të përgjithshëm të mërkurën pasdite. Çiklisti i Team Sky dha maksimumin e tij në 6 kilometrat e fundit duke e mbyllur garën 20 sekonda para shokut të skuadrës Chris Froome dhe Tom Dumoulin.

Belgu Greg van Avermaet, i cili kryesonte që prej etapës së tretë, mbeti shumë prapa me grupin e madh dhe humbi kryesimin në renditjen e përgjithshme.

Uellsiani Thomas, i cili para kësaj gare ishte 2 minuta e 22 sekonda pas Van Avermaet, nuk u duk asnjëherë në vështirësi në një etapë malore që vërtetoi edhe një herë forcën e Tem Sky në terrene të tilla. Ai madje arriti të rikuperonte 90 sekonda në dëm të spanjollit Mikel Nieve, duke i mohuar fitoren e parë në një etapë në Tour de France.

“Është e pabesueshme, nuk e prisja”, tha Thomas pas garës. “Shkëputja ime nga grupi ishte instiktive. Më erdhi keq për Mikel Nieven por më duhej kjo fitore dhe prandaj këmbëngula deri në fund. Është një nder që arrita të marr Bluzën e Verdhë. E dija që kjo ditë do të ishte një mundësi e mirë, por gjithashtu e dija se do të ishte e vështirë”./EDS/

Rezultatet e etapës së 11-të

 1. Geraint Thomas (Team Sky) 3h 29’ 36”
 2. Tom Dumoulin (Sunweb) +20”
 3. Chris Froome (Team Sky) +20”
 4. Damiano Caruso (BMC) +22”
 5. Mikel Nieve (Mitchelton-Scott) +22”
 6. Daniel Martin (UAE Emirates) +27”
 7. Jesús Herrada (Cofidis) +57”
 8. Romain Bardet (AG2R) +59”
 9. Vincenzo Nibali (Bahrain - Merida) +59”
 10. Nairo Quintana (Movistar) +59”

Renditja e përgjithshme

 1. Geraint Thomas (Team Sky) 44h 6’ 16”
 2. Chris Froome (Team Sky) +1 25”
 3. Tom Dumoulin (Sunweb) +1’ 44”
 4. Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) +2’ 14”
 5. Primož Roglic (LottoNL-Jumbo) +2’ 23”
 6. Steven Kruijsëijk (LottoNL-Jumbo) +2’ 40”
 7. Mikel Landa (Movistar) +2’ 56”
 8. Romain Bardet (AG2R) +2’ 58”
 9. Nairo Quintana (Col/Movistar) +3’ 16”
 10. Daniel Martin (UAE Emirates) +3’ 16”

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

Bejsboll: Vazhdon të paguhet, edhe pse është tërhequr prej 17 vitesh

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
18 Korrik 2018 13:39

Bobby Bonilla është 55 vjeç, ka luajtur në Major League nga 1986 deri në 2001, ka marrë pjesë në gjashtë All Star Games dhe ka fituar World Series në vitin 1997 me Florida Marlins. Një karrierë e pasur, që do ti jepte çdokujt mundësinë për të jetuar mirë, duke i garantuar gjithashtu një të ardhme për brezat e rinj. Megjithatë Bonilla vazhdon të fitojë nga bejsbolli. Pa luajtur, pa ndonjë rol trajneri apo drejtuesi. E thjeshtë, New York Mets i paguan 1.19 milion dollarë çdo vit. Dhe do të vazhdojë ta bëjë deri në vitin 2035.

Si e ka bërë Bonilla një marrëveshje të tillë? Merita e agjentit të tij, Dennis Gilbert, por edhe pasojë e neglizhencës nga ana e drejtuesve te ekipit. Kur Bonilla u largua nga Mets në vitin 1999, ai kishte ende një vit kontratë, me vlerë 5.8 milionë dollarë. Në vend që të kërkonte pagesë të menjëhershme, menaxheri propozoi të prisnin dhjetë vjet, por me kushtin që Mets të paguanin 1.19 milion dollarë në vit për 25 vjet. Pra, që prej 1 korrikut të vitit 2011, ish lojtari i Mets paguhet rregullisht nga ekipi. Deri më tani ka arkëtuar 9.5 milionë dollarë, kur kanë mbetur edhe 17 pagesa për tu bërë. Dhe Bonilla gëzon shëndet të plotë. /EDS/

**************************

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.