NBA/ Cavs i prish festën Celtics, Raptors kryeson në Lindje

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Shkurt 2018 10:30
Harden-Paul i dhuroi Houston derbin teksan

Boston Celtics kishte zgjedhur takimin kundër Cleveland Cavalies për të organizuar një festë për nder të një prej basketbollistëve më të rëndësishëm në historinë e klubit, Paul Pierce. Por të udhëhequr nga LeBron James (24 pikë, 10 asiste dhe po aq ribaunde) Cavs u bënë protagonistë në “Td Garden”. Miqtë morën takimin në kontroll që në pjesën e parë dhe për Celtics ishte e pamundur që të kthenin rrjedhën e lojës. Për vendasit u dallua Terry Rozier me 21 pikë dhe Kyrie Irving 18 pikë.

Celtics organizoi festën por skuadra që festoi ishte Toronto Raptors. Kanadezët morën fitoren e pestë radhazi e cila i çon në krye të Konferencës së Lindjes. Në “Spectrum Center” të Charlotte, Raptors e nisën vrullshëm dhe menjëherë shkuan në 10-0. Rezistenca e Hornets zgjati pak dhe kur kishte mbaruar perioda e parë, kanadezët e kishin takimin në dorë. Toronto e arriti suksesin falë 25 pikëve të DeMar DeRozan, 21 pikëve të Valanciunas dhe të 24 të Cj Miles, kurse Charlotte nuk i mjaftuan 17 pikët dhe 13 ribaundet e Howard dhe të 23 pikët e Kemba Walker.

Dyshja James Harden-Chris Paul i dhuroi Houston derbin teksan në ndeshjen kundër Dallas Mavericks 97-104. Dallas nuk mundit ë bënte asgjë ndaj “Mjekrës” 27 pikë dhe ish lojtarit të Los Angeles Clippers (25 pikë, 8 ribaunde dhe 9 asiste). Përveç minutave të para, Rockets gjithnjë kryesuan. Për Mavericks, u dallua Yogi Ferrell, me 20 pikë të realizuara.

Rezultatet

CLEVELAND CAVALIERS - BOSTON CELTICS 121-99

TORONTO RAPTORS - CHARLOTTE HORNETS 123-103

DALLAS MAVERICKS - HOUSTON ROCKETS 97-104

SACRAMENTO KINGS - MINNESOTA TIMBERWOLVES 106-111

UTAH JAZZ - PORTLAND TRAIL BLAZERS 115-96

MEMPHIS GRIZZLIES - OKLAHOMA CITY THUNDER 92-110

NEW YORK KNICKS - INDIANA PACERS 113-121

DETROIT PISTONS - ATLANTA HAWKS 115-118

Carmelo Anthony përfundon te Houston Rockets

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
13 Gusht 2018 23:36
34 vjeçari mbetet në NBA

Carmelo Anthony ka nënshkruar një kontratë me Houston Rockets nga e cila do të përfitojë 2,4 milionë dollarë për vetëm një vit. Të hënën, Anthony udhëtoi për në Houston ku kreu testet mjekësore dhe hodhi edhe firmën, për t’u mirëpritur zyrtarisht nga klubi i tij i ri.

34-vjeçari gjithashtu mori edhe 35,4 milionë dollarët e mbetur nga kontrata që kishte me Atlanta Hawks, si dhe një dëmshpërblim prej 2,4 milionë dollarësh për shkak se ishte skuadra që prishi kontratën me të duke e lënë të lirë pasi e kishte marrë nga Oklahoma City Thunder vetëm në muajin korrik.

Anthony do të ketë mundësinë që të luftojë për një vend në formacion gjatë përgatitjeve për sezonin e ri, por me shumë gjasa do të përfundojë në stol për ndeshjen e parë të NBA për Rockets, që e nisin duke udhëtuar në Los Angles për të ndeshur Lakers-at e LeBron James.

Miami Heat ishte skuadra tjetër e interesuar për të gjatë kësaj vere, por në fund ai vendosi që të ndërpriste bashkëpunimin e Atlantan për të kaluar te Houston. Gjatë karrierës së tij, Anthony ka qenë dhjetë herë pjesë e skuadrës All Star, ka një mesatare karriere prej 24,1 pikë për ndeshje. Vitin e kaluar, mesatarja e tij ishte vetem 16,2 pikë për ndeshje.

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

LeBron pozon për herë të parë me uniformën e Lakers / FOTO

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
9 Gusht 2018 12:09

Ka kaluar pothuajse një muaj që kur Lebron James ka firmosur zyrtarisht me Los Angeles Lakers, por tashmë tifozët mund ta shohin me sytë e tyre lojtarin më të mirë në aktivitet me fanellën e skuadrës së zemrës.

Të mërkurën ai postoi disa foto në Instagram, ku shihej për herë të parë me uniformën e plotë të Lakers, për një fushatë marketingu që Nike po realizon me Undefeated. Ai gjithashtu zbuloi edhe një palë atlete të realizuara posaçërisht për të, me fjalën “King” të stampuar mbi to.

LeBron do të debutojë me këtë uniformë në 18 tetor në Los Angeles, ku Lakers do të presin Portland, ndërsa ndeshjen e parë jashtë do ta luajë në Houston dy ditë më pas. Rikthimi i “Mbretit” në Cleveland do të ndodhë më 21 nëntor, në një ndeshje që pritet të jetë emocionuese për të dy palët.

Ndërkohë, kampionët e Golden State do ta nisin mbrojtjen e titullit – i treti për ta në katër vitet e fundit – në parketin e Oklahoma Thunder. Kjo e fundit ka synime të mëdha këtë sezon dhe do të ketë mundësinë më të mirë për t’i dërguar një mesazh kampionëve në fuqi dhe pretendentëve të tjerë. Kalendari i plotë i ndeshjeve të sezonit të ri të Premier League do të publikohet të premten, por disa nga datat kyçe janë nxjerrë më parë./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

 

Trump sulmon LeBron, Melania i del në mbrojtje

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
5 Gusht 2018 13:14

Donald Trump ka kritikuar yllin e NBA Lebron James, por bashkëshortja e tij Melania nuk ndan të njëjtin mendim me të.

Gjatë një interviste për CNN, James komentoi edhe sjelljen e Presidentit të SHBA me disa prej sportistëve më ngjyrë të cilët janë gjunjëzuar gjatë këndimit të himnit përpara ndeshjeve të tyre. “Prsidenti i ka përdorur sportistët për të përçarë vendin dhe unë nuk mund të rri i heshtur për këtë”, tha LeBron në intervistën e tij për Don Lemon.

Me sa duket Trump ishte duke e ndjekur, sepse menjëherë më pas ai postoi në Tëitter një mesazh jo shumë të këdnshëm për basketbollistin dhe gazetarin e CNN. “LeBron James sapo u intervistua nga njeriu më budalla në television, Don Lemon. Ai u përpoq ta bënte LeBronin të dukej i zgjuar, diçka që nuk është e lehtë të arrihet. Unë për vetë pëlqej Mike”, shkruajti Presidenti i SHBA, duke u përfshirë edhe në debatin e kohëve të fundit për basketbollistin më të mirë të historisë, duke u rreshtuar qartazi krahë Michael Jordan.

Vetë legjenda e basketbollit nxitoi të injoronte lavdërimet e marra prej presidentit dhe tha përmes një zëdhënëseje: “Unë mbështes LeBron James, ai po bën një punë fantastike për komunitetin e tij”. Së fundmi James hapi një shkollë në Akron, qytetin e tij të lindjes në Ohio, një veprim që u mbështet edhe nga Zonja e Parë e SHBA, Melania.

Zyra e shtypit e saj komentoi mbi nismën e James duke e vlerësuar maksimalisht. “Duket se LeBron James po punon për të bërë gjëra të mira për brezin e ardhshëm dhe siç ka thënë gjithmonë, Zonja e Parë inkurajon të gjithë ata që kanë në fokus të aktivitetit të tyre mirëqënien e fëmijëve”, tha zëdhënësia Stephanie Grisham, e cila gjithashtu la të kuptohej se Melania mund edhe të vizitonte shkollën “I Promise” të çelur nga James në vendlinjen e tij./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.

NBA, nuk quhet stërvitje nëse nuk e ke publikuar në Instagram

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
2 Gusht 2018 18:50
FOTO dhe VIDEO

Marcus Derrickson po përgatitej për nisjen e sezonit me golden State Warriors verën e kaluar kur miqtë i kërkuan që të mburrej me stërvitjen që bëhet në palestër. 22-vjeçari i cili asokohe luante te Georgetown, ishte -  dhe mbetet ende – i fiksuar pas rrjeteve sociale. Ndërkohë që ata i përsëritën kërkesën, ai kishte postuar pesë foto në Instagram…

“Më pëlqen ta jetoj jetën time. Dhe ta bëj këtë përmes rrjeteve sociale. Por miqtë më thonin gjithmonë që të tregoja muskujt siç bën LeBron James”, kujton ai.

James i përdor prej kohësh rrjetet sociale për të promovuar projektet e tij televizive, për të uruar ish-shokë skuadre për kontratat e reja dhe për festat e tij. Majde për të njoftuar se do të zhdukej nga rrjetet sociale gjatë fazës së playoff-it ai përdori po rrjetet sociale. Ndërsa festa e përvjetorit të martesës dhe hedhja nga një shkëmb ishin ngjarje në jetën e basketbollistit që duheshin patjetër shpërndarë në rrjetet sociale.

Por ai përdor Instagram dhe Tëitter edhe për t’i dhënë mundësinë tifozëve të tij që të shohin se si përgatitet në palestër, çfarë ushtrimesh bën dhe gjithçka tjetër ka të bëjë me mbajtjen e trupit në formë.

 

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

 

Ndikimi i James në pjesën tjetër të yjeve të NBA është i pamundur të ndalet dhe pothuajse të gjithë e ndjekin shembullin e tij, duke publikuar në rrjetet e tyre sociale foto dhe video – sigurisht gjysmë të zhveshur – duke forcuar muskujt në palestër apo kudo tjetër të kenë mundësi./EDS/

**********

Ndalohet ripostimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Lajme Sportive nga vendi e bota ne kohe reale nga Futbolli dhe sportet tjera.