NBA | LeBron James i vogël para Boston, Cavaliers bien në finalen e parë

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
14 Maj 2018 11:46
Konferenca e Lindjes ndez motorët

Magjia e NBA kthehet me finalen e konferencës së Lindjes dhe Cleveland Cavaliers e morën një mesazh të mirë nga Boston Celtics, që e bënë LeBron James të dukej i vogël. “Mbreti” së bashku me shokët e tij dolën të mposhtur në takimin e parë, që përfundoi me rezultatin e përgjithshëm 108-83. U pa që në fillim se Celtics ishin më lart dhe që në periodën e parë arritën të realizonin dyfishin e pikëve (36-18) në raport me kundërshtarin.

Pothuajse i njëjti ritëm u luajt edhe në periodën e dytë të takimit dhe gjysma e ndeshjes u mbyll me avantazhin e 26 pikëve. Cavaliers u futën më tjetër frymë në gjysmën e dytë në ndeshjes dhe e ngushtuan rezultatin, por sërish vendasit kishin epërsinë e 14 pikë. Ishte e vështirë që Boston të mundej dhe kjo pasi kemi të bëjmë me një grup të fortë, ku janë disa lojtarët që spikasin, duke dhënë kontribut të vyer për të marrë rezultate pozitive.

Perioda e katërt foli sërish për ta, pasi realizuan plot 11 pikë më shumë se rivalë dhe me avantazhin e 25 pikëve arritën të regjistronin fitoren e parë në finalen e Konferencës së Lindjes. Jaylen Brown ( 23 pikë dhe 8 ribaund), Marcus Morris (21 pikë dhe 10 ribaund) dhe Al Horford (20 pikë dhe 6 asiste) ishin ata që udhëhoqën Boston Celtics drejt fitores. Pjesa tjetër e skuadrës bëri mirë punën në mbrojtje, ndërkohë që edhe Jayson Tatum shënoi 16 pikë.

LeBron James u izolua mirë dhë shënoi vetëm 15 pikë, dy më pak se shoku i tij i skuadrës, Kevin Love. “Ylli” i Cleveland dhe edhe 9 asiste, pot ishin të pamjaftueshme. Në fund dolën kokulur dhe kthesa duhet të jetë e menjëhershme në sfidën e dytë, që zhvillohet sërish në fushën e Boston Celtics. Ndërkohë finalja e Konferencës së Perëndimit luhet mes Houston Rockets dhe Golden State Warriors në orët e para të së martës. /EDS/

 

NBA finale/ Rockets mund Warriors në transfertë dhe rikthen shpresat (video)

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
23 Maj 2018 10:20
Rezultati në serinë e finaleve në Perëndim shkon 2-2

Houston Rockets tronditi Golden State Warriors në “Oracle Arena” duke fituar 95-92 në ndeshjen 4 të serisë së finaleve të Perëndimit. Pavarësisht mbështetjes së tifozëve vendas, Warriors nuk mundi të bënin dot asgjë kundër miqve, të cilët e kanë rihapur edhe njëherë lojën.

Duhet thënë se për Rockets kjo është fitorja e parë në histori në transfertë kundër Golden State në playoff. Kjo humbje djeg shumë për Stephen Curry dhe shokët e tij, sepse vjen pas 16 triumfeve radhazi në shtëpi në playoff.

Diferencën për skuadrën e Houston e bëri dyshja Harden-Paul: “Mjekra” realizoi 30 pikë, ku 24 prej tyre u realizuan në pjesën e parë. Ndërkohë që Paul e mbylli me 27 pikë dhe dha në parket ndjesinë e një lideri që nga sfida në sfidë ka treguar veç rritje.

Për Warriors, Curry realizoi 28 pikë, ndërkohë që Kevin Durant e mbylli me 27.

Sfida e radhës do të luhet në Teksas në mëngjesin e së premtes. Tani e avantazhuar është skuadra e drejtuar nga D'Antoni për shkak të faktorit fushë.

Në lidhje me paraqitjen shumë të mirë të të dyve, Harden tha: “Ne jemi një skuadër, jemi mjaft të mirë si një skuadër”.

“Paraqitje e bukur. Duhet të jetë aq mirë sa është aktualisht” shtoi Paul.

Kurse ylli i Warriors, Curry pas takimit u shpreh: “Tani ne duhet që të luftojmë fort dhe të kuptojmë që kjo është një eksperiencë e vërtetë e tipit playoff”.

“Mendoj se ky është niveli më i lartë që ne kemi luajtur ndonjëherë në mbrojtje, pa pikë dyshimi. Sepse ne po flasim për skuadrën më të mirë ofensive ndonjëherë”, tha tekniku i Rockets, Mike D'Antoni.

Kurse trajneri i Warriors Steve Kerr u shpreh: “Jam i sigurt që do të shikojmë filmimin dhe do t’i themi vetes ‘Shiko kemi para një ekip të madh. Ata i kanë fituar 65 ndeshje për një qëllim”./EDS/

NBA finale Lindje/ LeBron James përbindësh, Cavs fiton ndaj Celtics

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Maj 2018 09:50
Mbreti realizoi 44 pikë në ndeshjen 4

Mbreti vendos diktatin. LeBron James ishte protagonisti i fitores së rëndësishme të Cavaliers kundër Boston Celtics 111-102 në ndeshjen 4 në serinë e finaleve të Lindjes në NBA. Numri 23 i Cavs u tregua një përbindësh në parket, ku realizoi 44 pikë dhe e çon rezultatin përgjithshëm të takimeve 2-2. Duhej me patjetër kjo fitore për ekipin nga Cleveland që tani ka më shumë shanse për të siguruar vazhdimin për në finalen e madhe.

Që në periodën e parë James dhe shokët e tij e nisën vrullshëm dhe krijuan një avantazh 34-18. Në vazhdim, ata gjithnjë ishin përpara rivalëve të tyre. Duhet thënë se Boston ka qenë e pasaktë në sulm dhe e paaftë që të bllokojë vrullin e James. Për Cavs realizoi dyshe dyshes edhe Thompson, Hill e Korver.

Perioda e dytë u mbyll me rezultatin 35-34, kurse rezultati i pjesës së parë ishte 53-68. Celtcs u bazua te forca e grupit, por asnjëherë nuk mundi që të kalonte James dhe shokët e tij. Në pjesën e dytë, pati një avantazh të lehtë të Celtics në të dyja periodat. Perioda e tretë u mbyll 23-21, kurse e aktrua 26-22. Por avantazhin e klithe Cleveland.

Skuadrës së Bsoton nuk i mjaftoi fakti që 5 basketbollistë e të saj realizuan mbi 10 pikë: Horford 15, Brown me 25 më shumë nga të gjithë, i ndjekur nga Rozier dyshe dyshesh (16 pikë dhe 11 assist) dhe nga 17 pikët e Tatum.

Përveç liderit, te Cleveland e mbylli Thompson me dyshe dyshesh 13 pikë dhe 12 ribaunde. Kjo fitore e Cleveland e bën këtë finale të Lindjes edhe më të fortë. Tani vëmendja në garën 5 me presionin te të dyja ekipet që rritet./EDS/

*************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

NBA| Në Shtëpinë e Bardhë LeBron është më i rëndësishëm se Berlusconi

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 19:44
Ka prioritete në SHBA

Janë disa gjëra, sidomos nga ato më absurdet, që mund të ndodhin vetëm në Amerikë. Aq shumë kanë ndodhur sa shprehja “Only in America” ka zënë vend në anglishten e atjeshme. Historia, që më shumë ngjan me një barcoletë, u tregua në rrjetin televiziv sportive ESPN dhe në të janë përfshirë dy personazhe që janë tepër tepër larg njëri-tjetrit: LeBron James dhe Silvio Berlusconi.

Episodi është i vitit 2009: ylli i Cleveland Cavaliers ndodhet në Silver Spring, Maryland, për një mbrëmje gala. Por duke qenë pranë kryeqytetit të Shteteve të Bashkuara vendosi bashkë me shokët e skuadrës Rich Paul, Maverick Carter dhe Randy Mims vetë Presidentit amerikan, Barack Obama, i apasionuar pas basketbollit. Edhe pse takimi nuk ishte paracaktuar, Obama i priti miqtë krahëhapur në Zyrën Ovale dhe më pas i bëri edhe një tur nëpër krahun perëndimor të Shtëpisë së Bardhë si një zot shtëpia i vërtetë.

Por fati e deshte që në ato çaste, në një sallë tjetër, ishte Silvio Berlusconi, në atë kohë Kryeministër i Italisë, që po realizonte një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara. Atij iu desh të priste për disa minuta ndërsa Obama ishte duke shëtitur miqtë ekskluzivë të NBA. Do të ishte vizita e parë e James në Shtëpinë e Bardhë, i cili do të shkonte edhe tri herë të tjera atje si kampion, dy herë me Cavaliers dhe një herë me Miami Heat.

LeBron gjithashtu ka qenë i pranishëm edhe në ditëlindjen e 49-të të Obama-s bashkë me yje të tjerë të basketbollit si Kobe Bryant, Grant Hill, Carmelo Anthony, Chauncey Billups, Magic Johnson, Alonzo Mourning, Chris Paul, Derrick Rose, Bill Russell, Dëyane Ëade dhe David Ëest./EDS/

 

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Bashkimi bën fuqinë, Durant-Curry 'shpartallojnë' Rockets

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 09:55

Më mirë se kaq nuk mund të shkonte për Golden State Warriors, që kanë mposhtur në serinë e tretë të finaleve në Konferencën e Perëndimit skuadrën e Houston Rockets. “Luftëtarët” morën kryesimin me lojë dhe tanimë mendohet për ndeshjen tjetër. Sa i takon ndeshjes, kemi të bëjmë me një dominim total të Golden State, që e nisi mirë ndeshjen dhe në fund fitoi me rezultatin 126-85, plot 41 pikë diferencë.

Në fakt pjesa e parë e ndeshjes nuk kishte një diferencë të madhe, pasi në periodën e parë Warriors shënuan 31 pikë kundrejt 22 të Rockets, ndërkohë që në periodën pasardhëse shënoi vetëm dy pikë më shumë, duke bërë që gjysma e ndeshjes të mbyllej 54-43. Vendasit shtojnë një marsh më pas dhe në periodën e tretë arritën të shënonin dhjetë pikë më shumë se miqtë, duke bërë që diferenca të shkonte në 21 pikë dhe fatet e ndeshjes thuajse ishin vendosur. Houston Rockets u çmontua keq në periodën e fundit, kur Curry me Durant&Co. shpërthyen dhe arritën të shënonin 38 pikë, 20 më shumë se kundërshtari dhe normalisht që në fund festuan fitoren dhe marrjen e kryesimit.

Durante Curry në ndeshjen ndaj Rockets

Stephen Curry ishte më i miri në fushë, duke shënuar 35 pikë, kurse Durant realizoi 25, si dhe regjistroi 6 asiste e 6 ribaunde. Por veç tyre edhe tre lojtarë të tjerë të skuadrës shënuan 10 pikë e lart. James Harden për Rocket ishte i pafuqishëm të ndryshonte fatin e ndeshjes me 20 pikët dhe 9 asistet e realizuara. U mbetet të reagojnë në serinë e katërt të finaleve. /EDS/

*****************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.