NBA/ Rockets i rikthehet fitores, Golden State tronditen nga Minnesota

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Mars 2018 11:06
Raptors merr fitoren e tetë radhazi

Houston Rockets fitoi derbin teksan kundër Dallas Mavericks me rezultatin 105-82, edhe pse në parket mungoi ylli i ekipit James Harden. Ai kishte nevojë për pak pushim nisur nga energjia e madhe që ka dhënë në sukseset e ekipit por shokët e ekipit luftuan dhe fituan. Deri në pushim të pjesës së parë, takimi ishte i ekuilibruar (48-47), ndërsa më pas Houston e shtoi ritmin dhe siguroi fitoren. Humbja me Toronto-n e ndërpreu serinë e 17 fitoreve radhazi, por ata e rigjejnë buzëqeshjen sërish. Më i miri i takimit ishte Eric Gordon (26 pikë) dhe Chris Paul (24 pikë dhe 12 asiste), ndërkohë për Mavericks më i miri ishte Dwight Powell, me 20 pikët e tij.

Toronto Raptors nuk e vuri kurrë në diskutim fitoren kundër New York Knicks (132-106). Suksesi i tetë radhazi për kryesuesen e Konferencës së Lindjes erdhi nga basketbollistët Miles, Poeltl, VanVleet e Wright që realizuan dyshe dyshesh (në total 69 pikë).

Ndërkohë kampionët në fuqi të Golden State u tronditën nga Minnesota Timberwolves 103-109. Në mungesë të Butler e Curry ishin Karl Anthony Toëns e Kevin Durant që e bënë përballjen emocionuese. Timberwolves të udhëhequr nga Towns me 31 pikë dhe 16 ribaunde siguruan suksesin, fituan edhe pse Durant realizoi 39 pikë dhe 12 ribaunde. Interesant edhe dueli mes Klay Thompson dhe Andrew Wiggins. Ylli i golden State e mbylli me 21 pikë, kurse basketbollisti i Minnesota-s shkoi 23 pikë.

Rezultatet

HOUSTON ROCKETS - DALLAS MAVERICKS 105-82

TORONTO RAPTORS - NEW YORK KNICKS 132-106

GOLDEN STATE WARRIORS - MINNESOTA TIMBERWOLVES 103-109

INDIANA PACERS - BOSTON CELTICS 99-97

CLEVELAND CAVALIERS - LOS ANGELES LAKERS 113-127

UTAH JAZZ - NEW ORLEANS PELICANS 116-99

PHILADELPHIA SIXERS - BROOKLYN NETS 120-97

SACRAMENTO KINGS - DENVER NUGGETS 104-130

CHICAGO BULLS - ATLANTA HAWKS 129-122

NBA | Nis të provohet paqja mes Leonard dhe Spurs

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
19 Qershor 2018 09:20
Gati për marrëveshje

Në shtëpinë e San Antonio Spurs vijon që të ketë pyetje në lidhje me të ardhmen e Kawhi Leonard. Gjatë ditëve të shkuara kishte një dyzim në lidhje me largimin e mundshëm të lojtarit që pati vënë Los Angeles Lakers në krye të listës së tij të preferencave.

Gjatë këtyre orëve, sipas shtypit amerikan, ka pasur një afrim të trembur mes palëve që mund të sjellë së shpejti një rinovim me Leonard, i cili mes të tjerash, gjatë kohëve të fundit ka blerë dhe dy shtëpi në San Antonio.

Ajo që është e qartë është se dëmtimi muskulor që ka detyruar kalifornianin që të luajë vetëm nëntë ndeshje në sezon, i ka krijuar jo pak probleme stafit të lojtarit dhe atyre të Spurs që kishin vizione të ndryshëm rreth rrugës që duhej ndjekur që ai të kthehej në maksimumin e formës.

Tashmë këto kontraste mund të jenë zbutur pas një takimi mes Leonard dhe Popovich, nga ku mund të lind një akord i ri për ronovimin e kontratës së kalifornianit. /EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

NBA/ LeBron tregon se kur ka ndërmend të dalë në pension

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
12 Qershor 2018 19:13
Shpreson të përkojë me realizimin e ëndrrës

LeBron James sapo mbylli sezonin e tij të 15 në NBA, pro ai nuk ka ndërmend që të tërhiqet. Minimalisht ylli i Cleveland Cavaliers ka në plan që të luajë edhe 5 vite të tjera. Fiks koha që i duhet djalit të tij, LeBron Jr që të bëhet pjesë e NBA-së. Madje, 33 vjeçari këtë e shikon si ëndrrën e tij më të madhe.

“Cila është arritja më e madhe e imja? Nëse do të luaj së bashku me djalin tim në një ndeshje, Të qëndroj në parket së bashku me djalin tim. Ai tani është 14 vjeç dhe i duhet edhe pak kohë. Por them se po ndodhi unë do të jem drejt tërheqjes”, u shpreh Mbreti James.

Ai shtoi se tërheqja do të jetë diçka normale dhe do të jetë vetë loja që do t’ia tregojë.

“Vetë loja do të më tregojë kur gjithçka të ketë mbaruar. Tërheqja nga sporti për mua është njësoj sikur të fejohem. Nuk e dija nëse isha gati apo jo. Thjesht e ndjeva se ishte momenti. Koha ishte e duhura, gjendja shpirtërore e duhura. A e dija nëse isha gati për martesë? Nuk e di. Kurrë nuk kam pasur dikë në familje që është martuar më parë. Nuk kisha përjetuar diçka të tillë. Për më tepër që kurrë nuk kam pasur dikë në familje që ka luajtur në NBA dhe më pas është tërhequr. Kështu, ta shikojmë, ta shikojmë”, deklaroi ylli i basketbollit. /EDS/

**************************

 

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

 

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli

Ku do të luajë LeBron sezonin e ardhshëm?

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
12 Qershor 2018 15:47
Nuk e duron dot humbjen

Ndërsa e gjitha bota e ka mendjen te futbolli, në SHBA tema më e nxehtë e debatit sportiv është një dhe vetëm një: ku do të luajë LeBron James sezonin e ardhshëm. Ylli i Cleveland Cavaliers ka edhe një vit kontratë nga e cila do të përfitojë 33 milionë dollarë, por sipas raportimeve nga përtej Atlantikut ai po e mendon seriozisht të heqë dorë nga shuma e majme për të kërkuar një sfidë të re.

Humbja në finalet e NBA ndaj Golden State Ëarriors, për të dytin vit radhazi e ka zhgënjyer shumë atë që konsiderohet si lojtari më i mirë i brezit të tij. E në SHBA nuk mungojnë as koefiçentët e kompanive të basteve për të parashikuar të destinacionin e ardhshëm të lojtarit.

Sipas parashikimeve, skuadra më e mundshme për të marrë shërbimet e James është Los Angeles Lakers, e ndjekur nga Houston Rockets, Philadelphia 76ers. Nuk përjashtohet as mundësia që në fund të vendosë të qendorjë te Cavs-at, të cilët janë të katërtit në renditjen e basteve.

Sipas ESPN, LeBron do të takohet me të gjithë klubet e sipërpërmendur, por edhe me tre të tjerë, para se të marrë vendimin përfundimtar për sezonin e ardhshëm. Mundësia për të qenë pjesë e Lakers është përfolur edhe herë të tjera dhe lidhet me transferimin në Los Angeles të Paul George nga Oklahoma dhe Kevin Love nga Cavaliers. Lakers i kanë mundësitë ekonomike për të përballuar një operacion të tillë që me siguri do të ishte i kushtueshëm, por që duhet bërë pasi synojnë rikthimin te titulli. Houston e Philadelphia janë dy skuadra të tjera që i kanë mundësitë financiare për të marrë LeBron, por duhet t’i shtojnë propozimit edhe premtimin për të konkurruar për titull./EDS/

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Mrekullitë i bëjnë Curry-Durant me Golden State, kampionë në NBA!

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
9 Qershor 2018 09:49
LeBron James me Cleveland Cavaliers, të pafuqishëm

Nuk kishte ndodhur kurrë që në një finale të përmbysej gjithçka nga 0-3 në 4-3. Nuk është se e priste ndonjë, madje edhe vetë “mbreti” LeBron James e kishte pranuar se ishte e pamundur të bënin mrekullinë ndaj Golden State Warriors. Rivali ishte i frikshëm dhe nuk lëshoi në asnjë moment, çka bëri që në fund të jenë kampionët në NBA, pasi përmbyllën gjithçka ndaj Cleveland Cavaliers me rezultatin 4-0.  Në finalen e vjetshme e pësuan 1-4, po ndaj të njëjtit rival, që mbron “kurorën”.

Stephen Curry ishte njeriu i ndeshjes, por sikurse thonë në vendin tonë, “trimi i mirë me shokë shumë”. Durant ishte njëri prej “shokëve” dhe së bashku udhëhoqën skuadrën e tyre drejt fitores në finalen e katërt. Curry arriti të realizojë plot  37 pikë, kurse Kevin vetëm 20, por regjistroi “trille-double”, pasi asistoi 10 herë dhe rikuperoi 12 topa. I rëndësishëm në suksesin e skuadrës së tij, që finalen e katërt e fitoi me rezultatin 85-108.

Lebron James me 23 pikët e tij ishte i pafuqishëm të bënte diçka përballë furisë së Warriors. Ata e nisën ndeshjen shumë mirë, duke arritur që në periodën e parë të realizonin nëntë pikë më shumë. U mbyll 25-39, ndërkohë që perioda e dytë ishte e barabartë, me të dyja skuadrat që shënuan nga 27 pikë. Në periodën e tretë u përmbyll gjithçka, pasi Golden State shënoi 12 pikë më shumë dhe diferenca shkoi në 21 pikë.

Në periodën e fundit nuk kishte më shpresë. Durant e Curry me shokë nuk lëshuan aspak dhe sërish realizuan më shumë pikë se kundërshtari, duke fituar dhe festuar titullin. Krejtësisht i merituar! Titulli i gjashtë për ta, i treti në katër vitet e fundit. Edhe vjet Golden State Warrios u shpallën kampionë, duke dëshmuar superioritetin ndaj të gjithëve në NBA. /EDS/

**************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Lajme Sportive, Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.