NBA/ Transferimi i ri i Miami Heat çmend tregun, fitimet kapin shifra rekord

Ti mund ta lexosh kete ne 1 min.
9 Shkurt 2018 20:32
Gjithçka gati për rikthimin e Wayde

Rikthimi i Dwyane Wade është lajmi i ditës që po qarkullon në botën e basketbollit. Darren Rovell, gazetar i ESPN i specializuar në ekonominë e sporteve amerikane, ka analizuar boomin e Miami Heat në orët e fundit, që kur u lajmërua ky rikthim.

Sipas drejtuesve të ekipit amerikan, shitja e fanellave të lojtarit ka thyer rekorde pasi në vetëm 15 orë, uniforma e "Miami Vice" është porositur nga mbi 100 vende dhe shitjet “fluturuan”: + 8000% në krahasim me dy ditët e mëparshme, një shenjë se, pavarësisht moshës 36-vjeçare, ky operacion do të jetë një sukses, të paktën në terma ekonomikë.  /EDS/

NBA finale Lindje/ LeBron James përbindësh, Cavs fiton ndaj Celtics

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
22 Maj 2018 09:50
Mbreti realizoi 44 pikë në ndeshjen 4

Mbreti vendos diktatin. LeBron James ishte protagonisti i fitores së rëndësishme të Cavaliers kundër Boston Celtics 111-102 në ndeshjen 4 në serinë e finaleve të Lindjes në NBA. Numri 23 i Cavs u tregua një përbindësh në parket, ku realizoi 44 pikë dhe e çon rezultatin përgjithshëm të takimeve 2-2. Duhej me patjetër kjo fitore për ekipin nga Cleveland që tani ka më shumë shanse për të siguruar vazhdimin për në finalen e madhe.

Që në periodën e parë James dhe shokët e tij e nisën vrullshëm dhe krijuan një avantazh 34-18. Në vazhdim, ata gjithnjë ishin përpara rivalëve të tyre. Duhet thënë se Boston ka qenë e pasaktë në sulm dhe e paaftë që të bllokojë vrullin e James. Për Cavs realizoi dyshe dyshes edhe Thompson, Hill e Korver.

Perioda e dytë u mbyll me rezultatin 35-34, kurse rezultati i pjesës së parë ishte 53-68. Celtcs u bazua te forca e grupit, por asnjëherë nuk mundi që të kalonte James dhe shokët e tij. Në pjesën e dytë, pati një avantazh të lehtë të Celtics në të dyja periodat. Perioda e tretë u mbyll 23-21, kurse e aktrua 26-22. Por avantazhin e klithe Cleveland.

Skuadrës së Bsoton nuk i mjaftoi fakti që 5 basketbollistë e të saj realizuan mbi 10 pikë: Horford 15, Brown me 25 më shumë nga të gjithë, i ndjekur nga Rozier dyshe dyshesh (16 pikë dhe 11 assist) dhe nga 17 pikët e Tatum.

Përveç liderit, te Cleveland e mbylli Thompson me dyshe dyshesh 13 pikë dhe 12 ribaunde. Kjo fitore e Cleveland e bën këtë finale të Lindjes edhe më të fortë. Tani vëmendja në garën 5 me presionin te të dyja ekipet që rritet./EDS/

*************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

NBA| Në Shtëpinë e Bardhë LeBron është më i rëndësishëm se Berlusconi

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 19:44
Ka prioritete në SHBA

Janë disa gjëra, sidomos nga ato më absurdet, që mund të ndodhin vetëm në Amerikë. Aq shumë kanë ndodhur sa shprehja “Only in America” ka zënë vend në anglishten e atjeshme. Historia, që më shumë ngjan me një barcoletë, u tregua në rrjetin televiziv sportive ESPN dhe në të janë përfshirë dy personazhe që janë tepër tepër larg njëri-tjetrit: LeBron James dhe Silvio Berlusconi.

Episodi është i vitit 2009: ylli i Cleveland Cavaliers ndodhet në Silver Spring, Maryland, për një mbrëmje gala. Por duke qenë pranë kryeqytetit të Shteteve të Bashkuara vendosi bashkë me shokët e skuadrës Rich Paul, Maverick Carter dhe Randy Mims vetë Presidentit amerikan, Barack Obama, i apasionuar pas basketbollit. Edhe pse takimi nuk ishte paracaktuar, Obama i priti miqtë krahëhapur në Zyrën Ovale dhe më pas i bëri edhe një tur nëpër krahun perëndimor të Shtëpisë së Bardhë si një zot shtëpia i vërtetë.

Por fati e deshte që në ato çaste, në një sallë tjetër, ishte Silvio Berlusconi, në atë kohë Kryeministër i Italisë, që po realizonte një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara. Atij iu desh të priste për disa minuta ndërsa Obama ishte duke shëtitur miqtë ekskluzivë të NBA. Do të ishte vizita e parë e James në Shtëpinë e Bardhë, i cili do të shkonte edhe tri herë të tjera atje si kampion, dy herë me Cavaliers dhe një herë me Miami Heat.

LeBron gjithashtu ka qenë i pranishëm edhe në ditëlindjen e 49-të të Obama-s bashkë me yje të tjerë të basketbollit si Kobe Bryant, Grant Hill, Carmelo Anthony, Chauncey Billups, Magic Johnson, Alonzo Mourning, Chris Paul, Derrick Rose, Bill Russell, Dëyane Ëade dhe David Ëest./EDS/

 

****************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com apo edhe riprodhimi i lajmit pa autorizimin tonë. Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Bashkimi bën fuqinë, Durant-Curry ''shpartallojnë'' Rockets

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
21 Maj 2018 09:55

Më mirë se kaq nuk mund të shkonte për Golden State Warriors, që kanë mposhtur në serinë e tretë të finaleve në Konferencën e Perëndimit skuadrën e Houston Rockets. “Luftëtarët” morën kryesimin me lojë dhe tanimë mendohet për ndeshjen tjetër. Sa i takon ndeshjes, kemi të bëjmë me një dominim total të Golden State, që e nisi mirë ndeshjen dhe në fund fitoi me rezultatin 126-85, plot 41 pikë diferencë.

Në fakt pjesa e parë e ndeshjes nuk kishte një diferencë të madhe, pasi në periodën e parë Warriors shënuan 31 pikë kundrejt 22 të Rockets, ndërkohë që në periodën pasardhëse shënoi vetëm dy pikë më shumë, duke bërë që gjysma e ndeshjes të mbyllej 54-43. Vendasit shtojnë një marsh më pas dhe në periodën e tretë arritën të shënonin dhjetë pikë më shumë se miqtë, duke bërë që diferenca të shkonte në 21 pikë dhe fatet e ndeshjes thuajse ishin vendosur. Houston Rockets u çmontua keq në periodën e fundit, kur Curry me Durant&Co. shpërthyen dhe arritën të shënonin 38 pikë, 20 më shumë se kundërshtari dhe normalisht që në fund festuan fitoren dhe marrjen e kryesimit.

Durante Curry në ndeshjen ndaj Rockets

Stephen Curry ishte më i miri në fushë, duke shënuar 35 pikë, kurse Durant realizoi 25, si dhe regjistroi 6 asiste e 6 ribaunde. Por veç tyre edhe tre lojtarë të tjerë të skuadrës shënuan 10 pikë e lart. James Harden për Rocket ishte i pafuqishëm të ndryshonte fatin e ndeshjes me 20 pikët dhe 9 asistet e realizuara. U mbetet të reagojnë në serinë e katërt të finaleve. /EDS/

*****************************

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.

Euroleague/ Real Madrid mund Fenerbahce dhe fiton La Decima-n (video)

Ti mund ta lexosh kete ne 2 min.
20 Maj 2018 22:36
"Los Blancos" shpallen kampionë të Evropës

Real Madridi shpallet kampione e Evropës në basketboll. “Los Bancos” mundën skuadrën e Fenerbahce Dogus me rezultatin 85-80 dhe bënë kështu historinë, duke fituar titullin e 10 të tyre, si asnjë klub tjetër më parë në Evropë. “La Decima” është një sukses i madh për spanjollët, të cilët u treguan më të zotë se verdheblutë në “Stark Arena”të Beogradit, në një finale spektakolare të ndjekur nga rreth 19 600 tifozë.

Spanjollët e nisën mirë finalen dhe e mbyllën periodën e parë në avantazh 21-17. Fenerbahce reagoi në periodën e dytë dhe e fitoi atë 17-23. Pjesa e parë u mbyll me avantazhin e verdhebluve (38-40).

Në periodën e tretë, “Los Blancos” u shfaqën më agresivë dhe e mbyllën me një avantazh +10 pikë. Në të katërtën, skuadra nga Stambolli luftoi fort në përpjekje për ta kthyer rezultatin, por edhe pse fitoi 22-25, nuk mundi që të bënte të sajin trofeun. Real Madridi triumfoi 85-80.

Rekordi i ri i vendsour nga Reali erdhi falë mbrojtësit francez Fabien Causeur dhe talentit 19 vjeçar slloven Luka Doncic. Basketbollisti 19 vjeçar u shpall lojtari më i vlerësuar i Final Four pas paraqitjeve në gjysmëfinalen e të premtes të fituar 92-83 ndaj CSKA-së së Moskës dhe finales së sotme. Të dy ata detyruan rivalët turq që të dorëzoheshin falë një mbrojtjeje perfekte. Në stadium shumë menaxherë të NBA-së për të ndjekur sllovenin.

Causeur realizoi 17 pikë dhe Doncic 15 të tjera, në një ndeshje të zjarrtë, kjo falë edhe 12 mijë tifozëve turq që kishin pushtuar stadiumin e Beogradit.

Për Fenerbahce-n u dallua Nicolo Melli, i cili realizoi 28 pikë, por as kjo paraqitje e tij nuk mundi të shpëtonte verdheblutë nga humbja. Festa e gjitha për Realin, ndërsa Fenerbahce nuk ia doli që të mbronte titullin e fituar vjet. /EDS/

*********

Ndalohet ribotimi apo kopjimi i këtij artikulli pa lejen me shkrim nga eduasportin.com.

Eduasportin.com është vendtakimi i duhur për lajmet dhe të rejat nga bota e sportit. Ndiqni rrjetet sociale për argëtim, lojëra e quiz-e pafund. Në eduasportin.com do gjeni Parashikime Ndeshjesh për Kampionatet Kryesore, Rezultate Live dhe Statistika Futbolli.